• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Kielcach trwają prace przy budowie ogrodu botanicznego

  30.07.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trwają prace przy budowie Kieleckiego Ogrodu Botanicznego, który powstanie na ponad 12 ha. Zostaną tam wyeksponowane m.in. zbiorowiska roślinne typowe dla regionu Gór Świętokrzyskich i Ponidzia.

  28 lipca porozumienie w sprawie budowy Kieleckiego Ogrodu Botanicznego podpisali prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz rektor Uniwersytetu Humanistyczno -Przyrodniczego Jana Kochanowskiego prof. Regina Renz. Miasto ma zająć się budową, natomiast nasadzenia roślin i późniejsza opieka nad ogrodem należeć będzie do uczelni.

  Ogród powstanie na zboczu wzgórza Karczówka. Część powierzchni została skanalizowana, doprowadzono wodociągi, trwa budowa ogrodzenia. Być może jeszcze w tym roku zasadzone zostaną pierwsze rośliny. W przyszłości powstanie tam m.in. oranżeria.

  Według prof. Janusza Łuszczyńskiego z uniwersytetu ogród ma być nowoczesny i pełnić rolę centrum bioróżnorodności botanicznej, ma się wpisywać w ochronę zagrożonych gatunków roślin. Powstać tam mają w przyszłości pawilony dydaktyczne z laboratoriami in vitro. Ogród ma też pełnić funkcje popularyzatorskie i społeczne, rekreacyjne i turystyczne, ma promować miasto i region.

  Łuszczyński zapowiedział, że w ogrodzie oprócz części dekoracyjnej z kolekcją roślin ozdobnych znajdą się siedliska charakterystyczne dla regionu Gór Świętokrzyskich oraz Ponidzia. Będzie to endemiczny mieszany bór jodłowy, zbiorowisko nawiązujące do świetlistej dąbrowy, buczyna karpacka, bory mieszane i grądy.

  Dodał, że na terenie przyszłego ogrodu rosną m.in. murawy kserotermiczne, które są zbiorowiskami naturowymi - kwalifikują się do ochrony w ramach unijnego programu Natura 2000. Zostaną one wyeksponowane.

  Według Łuszczyńskiego docelowo na terenie ogrodu botanicznego zasadzonych zostanie 5-6 tys. gatunków roślin. Jego tworzenie jest zadaniem dla kilku pokoleń.

  Pomoc w tworzeniu ogrodu zadeklarowali na środowym spotkaniu kieleccy działkowcy. Ich prezes Zygmunt Wójcik zapowiedział, że właściciele ogródków działkowych będą sukcesywnie przekazywać do ogrodu botanicznego sadzonki roślin chronionych. W Kielcach jest 10 tys. ogródków działkowych.  AGN

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jra/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dąb Jagielloński – duży i stary okaz dęba szypułkowego (Quercus robur L.) w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Rośnie w środkowej części ogrodu, w pobliżu sadzawki z roślinnością wodną, rybami i żabami. Według informacji na tabliczce zamontowanej na nim, ma około 230 lat i 6 m obwodu. Nazwa dębu pochodzi od nazwy ogrodu (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego), a wiek dębu jest równy wiekowi ogrodu botanicznego (ogród został założony w 1783 r.), lub jest nieco starszy, jeśli został dąb zasadzony jako kilkuletnie drzewko. Miejski ogród zoologiczny w Braniewie – ogród zoologiczny znajdujący się przy ulicy Botanicznej w Braniewie. Ogród znajduje się na terenie fosy miejskiej. Został utworzony w latach 1955-1960 w miejscu istniejącego wcześniej ogrodu botanicznego. Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza – ogród w Łodzi, powstał w roku 1929 na terenie parku Źródliska. Po zakończeniu II wojny światowej na obszarze przyległym do Parku na Zdrowiu rozpoczęto tworzenie nowego ogrodu botanicznego. Od 1988 patronem ogrodu jest Jakub Mowszowicz.

  Piotr Brzeziński (ur. 1862, zm. 1939) – polski biolog i ogrodnik, wykładowca i profesor (od 1913) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizator ogrodu owocowo- wraywnego na polu doświadczalnym UJ w Prądniku Czerwonym oraz pierwszej na ziemiach polskich oddzielnej Katedry Ogrodnictwa przy Studium Rolniczym UJ. Zastępca dyrektora krakowskiego Ogrodu Botanicznego (1902-1910). Jego wykłady obejmowały tematykę sadownictwa, pszczelarstwa, warzywnictwa. Aktywny działacz komisji AU i PAU. Michał Szubert (ur. 18 kwietnia 1787, Ząbki k. Warszawy - zm. 5 maja 1860, Płock) - polski biolog i botanik. Działacz społeczny, założyciel w 1818 r. i pierwszy dyrektor Ogrodu Botanicznego w Warszawie. Wychowanek z pierwszego rocznika absolwentów i później profesor Liceum Warszawskiego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Szubert pełnił funkcję dyrektora Ogrodu Botanicznego w Warszawie od 1818 r., jednak odsunięto go ze stanowiska w 1846 r., a jego miejsce zajął Ignacy Hanusz. Aktywny działacz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. W latach 1830 - 1834 Prezes Kolegium Kościelnego. Pochowany na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

  Muzeum Botaniczne i Pracownia Historii Botaniki im. J. Dyakowskiej – muzeum zlokalizowane na terenie Ogrodu Botanicznego UJ w Collegium Śniadeckiego. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie – ogród botaniczny istniejący od 2002 roku jako Związek Stowarzyszeń, w którego skład wchodzą m.in. Województwo śląskie, Miasto Mikołów, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Śląski i Stowarzyszenie na rzecz Ślaskiego Ogrodu Botanicznego. Związek ten ma formułę otwartą dla innych samorządów, stowarzyszeń i instytucji naukowych. Działalność Ogrodu ma na celu głównie ochronę i zachowanie dla potomności ginących populacji gatunków roślin z terenu województwa śląskiego. Na na obszarze o powierzchni około 80 ha tworzone są kolekcje: dendrologiczna, roślin wrzosowatych, roślin wodnych i szuwarowych, siedliskowa, roślin ozdobnych i zielarskich. Instytucja prowadzi edukację ekologiczną i przyrodniczą, proponując spotkania adresowane do różnych grup wiekowych. Zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży odbywają się w ciekawych przyrodniczo miejscach, a formuła gawędy przyrodniczej pozwala odejść od teorii na rzecz praktyki. Ogród jest organizatorem konkursów i projektów związanych z ochroną środowiska, oprócz tego jest placówką naukową.

  Henryk Teleżyński (ur. 27 maja 1905 w Poniewieżu, zm. 26 maja 1989 w Głoskowie) – polski botanik, profesor zwyczajny, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, współorganizator odbudowy Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Świątynia Śpiącego Buddy (chin. upr.: 卧佛寺; chin. trad.: 卧佛寺; pinyin: Wòfó Sì) – buddyjska świątynia znajdująca się na terenie Pekińskiego Ogrodu Botanicznego, około 20 kilometrów od centrum Pekinu, u południowego stoku wzgórza Jubao (Shou’an).

  Bronisław Szafran (ur. 1897, zm. 4 lipca 1968) – polski botanik, przed II wojną światową kierownik Rolniczej Stacji Doświadczalnej na Czarnohorze. Od 1945 był pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ogrodu Botanicznego (w latach 1965-1967 jego dyrektor). Był specjalistą w zakresie briologii i palinologii.

  Dawyck Chapel - zabytkowa kaplica z I połowy XIX wieku, położona na terenie ogrodu botanicznego Dawyck Botanic Garden.

  Deutsche Kakteen-Gesellschaft – stowarzyszenie założone 6 listopada 1892 w Berlinie, zrzeszające hodowców kaktusów i innych sukulentów. Pierwszym przewodniczącym towarzystwa był ówczesny kustosz ogrodu botanicznego w Berlinie-Dahlem, prof. dr Karl Moritz Schumann. Park safari – rodzaj ogrodu zoologicznego, komercyjnie prowadzona atrakcja turystyczna. W przeciwieństwie do ogrodu zoologicznego, zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz poruszają się swobodnie w wydzielonych dla nich strefach. Goście, będąc w samochodzie lub autobusie, oglądają przedstawicieli różnych gatunków z bliska.

  Zygmunt Teobald Wawrzyniec Wóycicki (Wójcicki) (ur. 5 listopada 1871 w Warszawie, zm. 23 sierpnia 1941 tamże) – polski botanik, nauczyciel i naukowiec, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Warszawskiego (anatomia i cytologia), członek Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, organizator Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW. Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" – ogród botaniczny działający na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Gdańsk przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Marszewie w Gdyni. Zezwolenie na działalność tej placówki wydane zostało 4 sierpnia 2010 roku. Ogród wyznaczony został na powierzchni 49,69 ha. Koncepcja ogrodu opracowana została na zlecenie Nadleśnictwa Gdańsk przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Z licznych kolekcji tematycznych roślin, jako pierwszy powstał sad starych odmian drzew owocowych. W młodej placówce bezpłatnie realizowana jest edukacja przyrodnicza na leśnej ścieżce przyrodniczej i w interaktywnej sali edukacyjnej.

  Tuzinka - młoda słonica azjatycka, ulubienica warszawiaków, dwunasty słoń urodzony w warunkach ogrodu zoologicznego. Przyszła na świat w 1937 roku w Warszawie, zmarła w 1944 w Niemczech. Jej matką była urodzona dziko słonica Kasia, a ojcem, również dziki, Jaś. Te trzy słonie były chlubą zoo w Warszawie w okresie tuż przed wojną; dyrektorem ogrodu był wówczas Jan Żabiński. W pierwszych miesiącach wojny słonicę wywieziono z Polski, podobnie jak wiele innych zwierząt z warszawskiego zoo. Matka Tuzinki zginęła od bomby we wrześniu 1939 a ojciec został zastrzelony przez personel ogrodu wraz z innymi groźnymi zwierzętami w celu uniknięcia niebezpieczeństwa wydostania się ich na wolność podczas działań wojennych. Ludolf Christian Treviranus (ur. 18 września 1779 r. w Bremie; zm. 6 maja 1864 r. w Bonn) -, niemiecki lekarz, anatom, fizjolog i embriolog roślin, profesor i rektor Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1827-1828, pierwszy dyrektor wrocławskiego Ogrodu Botanicznego.

  Jerzy Wojciech Szulczewski (ur. 22 kwietnia 1879 w Ciencisku, zm. 13 marca 1969 w Kościanie) – polski nauczyciel, fizjograf, przyrodnik i etnograf, powstaniec wielkopolski, pracownik naukowy Muzeum Wielkopolskiego oraz Ogrodu Botanicznego w Poznaniu.

  Dodano: 30.07.2010. 00:17  


  Najnowsze