• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W kwietniu otwarcie nowego obiektu Centralnego Muzeum Morskiego

  27.12.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Kończy się budowa nowego obiektu Centralnego Muzeum Morskiego ulokowanego nad Motławą, w sąsiedztwie słynnego Żurawia. Placówka pod nazwą Ośrodek Kultury Morskiej będzie prezentować europejską historię morską. Otwarcie zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.
  Jak poinformował PAP dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego, Jerzy Litwin, prace budowlane zaawansowane są w ok. 99 procentach. ,,Niebawem obiekt powinien przejść niezbędne odbiory techniczne, po których zakończeniu rozpoczniemy urządzanie we wnętrzach wystaw" - powiedział PAP dyrektor. Zaznaczył, że duża część ekspozycji jest już gotowa.

  W Ośrodku powstanie ok. 60 stanowisk multimedialnych, na których można będzie zapoznać się z podstawami kierowania statkiem (w tym z podstawami astronomii i nawigacji), budową statku, pracą w porcie, codziennym życiem na morzu (m.in. stroje marynarzy i piratów) oraz archeologią podwodną.

  Dyrektor wyjaśnił, że na ekspozycji znajdzie się także model zbudowany na wzór XV-wiecznego żaglowca, skonstruowany tak, by odwiedzający mogli na chwilę poczuć się średniowiecznymi marynarzami. ,,Wyposażymy model w szereg ruchomych elementów, które pozwolą zapoznać się z pracą na tego typu dawnej jednostce" - powiedział PAP Litwin dodając, że - dla porównania - zaprezentowany zostanie także symulator ukazujący metody kierowania nowoczesnymi statkami.

  Część ekspozycji poświęcona będzie archeologii podwodnej. Zobaczyć będzie można filmy z badań podwodnych prowadzonych przez zespół specjalistów Centralnego Muzeum Morskiego. Filmy będą prezentowane na stanowisku urządzonym na kształt groty. Dno jaskini będzie wysypane piaskiem, w którym dzieci, pod kierownictwem pracowników placówki, będą mogły znajdować ukryte tam wcześniej archeologiczne skarby. W tej części ekspozycji znajdzie się też akwarium, w którym żyć będą ryby, a na dnie zbiornika ulokowane zostaną znaleziska, na które natrafili w swojej pracy archeolodzy podwodni.

  W ośrodku obejrzeć będzie można także część bogatej kolekcji łodzi, jaką dysponuje Muzeum. ,,Są to jednostki z niemal całego świata. Chcemy je pokazać w nowej aranżacji. Tak więc np. azjatycką łódź, która służyła do przewożenia towarów, ustawimy w scenerii nadrzecznego targowiska" - zapowiedział Litwin. Część łodzi zaprezentowana zostanie nietypowo - za przeszklonymi, podświetlanymi w nocy fasadami muzeum. Największe, kilkunastometrowe jednostki zostaną podwieszone pionowo.

  Ośrodek Kultury Morskiej ma prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Obiekt powstał w miejscu zburzonej dotychczasowej placówki Centralnego Muzeum Morskiego, bezpośrednio sąsiadującej z Żurawiem, który także znajduje się pod opieką muzeum. Obiekt trzeba było rozebrać, bo nie spełniał on podstawowych wymogów nowoczesnego muzeum (wcześniej mieściła się w nim kotłownia).

  Budowa nowego obiektu rozpoczęła się w lutym 2010 roku. Sfinansowano ją głównie dzięki 8,6 mln euro pozyskanym z Mechanizmu Finansowego EOG (stworzyły go trzy kraje: Norwegia, Lichtenstein i Islandia, otrzymując w zamian prawo korzystania ze swobód jednolitego europejskiego rynku) oraz dotacji z ministerstwa kultury. Ostateczny koszt budowy Ośrodka i urządzenia wystaw nie jest jeszcze znany, dyrekcja muzeum szacuje go na 10 mln euro.

  PAP - Nauka w Polsce

  aks/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – to najmłodszy z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum na swoich wystawach prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas - jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. W muzeum można zobaczyć także tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu, a także unikatowy ślizg lodowy Ludowy 8 - zwany także od nazwiska konstruktora Weilandem. Muzeum znajduję się przy ulicy Rybackiej. Muzeum Tatry (Muzeum Techniki Tatra, Technické muzeum Tatra) formalnie jest jedną z wystaw Muzeum Regionalnego w mieście Kopřivnice (Koprzywnice) w Czechach (obok Willi Szustali, Muzeum Wójtostwa oraz Muzeum Emila i Dany Zatopków). Jednak ogromne bogactwo i atrakcyjność ekspozycji sprawiają, że wystawa ta jest dominującym elementem muzeum, które właśnie z nią najczęściej jest utożsamiane.

  SV Dar Pomorza (Biała Fregata) – trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie jest to statek-muzeum, oddział Centralnego Muzeum Morskiego. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - mieści się w Paczkowie przy ulicy Pocztowej 6. Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Muzeum to obecnie dynamiczna i różnorodna ekspozycja, oddająca tempo zmian i szybkość technologicznego rozwoju gazownictwa. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem.

  Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i uzyskało status muzeum w 1984, ekspozycję otwarto w 1986. Muzeum mieści się w siedzibie dawnej Powiatowej Kolei Sochaczewskiej uruchomionej w 1922. Zbiory zaczęto gromadzić 10 lat wcześniej, a obecnie liczą one ponad 200 jednostek z czego około 145 znajduje się na ekspozycji. Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – placówka muzealna, której wystawy rybołówstwa bałtyckiego, ukazują specyfikę zawodu rybaka oraz przedstawiają wycinek kultury pomorskiej. Muzeum gromadzi i zabezpiecza zabytki związane z historią, tradycją i kulturą rybacką Pomorza Zachodniego.

  Muzeum Ziemi Prudnickiej – muzeum regionalne w Prudniku zawierające zbiory z dziedziny archeologii, etnografii i historii południowej części obecnego województwa opolskiego. W 2010 r. muzeum rozszerza działalność poprzez uruchomienie nowego obiektu przy ul. Królowej Jadwigi 23 jako Centrum Tradycji Tkackich. Muzeum Historii AGH i Techniki – uczelniane muzeum działające od roku 1960 w ramach powstałej trzy lata wcześniej jednostki "Ośrodek Historii Techniki z Muzeum AGH". Eksponaty muzealne pogrupowane są w cztery działy:

  Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum.

  Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie – muzeum z siedzibą w Augustowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Augustowskich Placówek Kultury.

  Muzeum Historyczne w Przasnyszu (VI 1983 - V 2013 oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce), powołane po upaństwowieniu społecznego Muzeum Ziemi Przasnyskiej, mieści się pośrodku rynku, na parterze XVIII-wiecznego ratusza. Muzeum Vasa (szw. Vasamuseet) – muzeum morskie znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Otwarte 15 czerwca 1990 dla ekspozycji okrętu "Vasa", wydobytego w 1961 z dna morskiego i odrestaurowanego. Muzeum jest częścią państwowych muzeów morskich Szwecji (obok Sjöhistoriska museet w Sztokholmie i Marinmuseum w Karlskronie). Jest najpopularniejszym muzeum Sztokholmu.

  Muzeum Pisanek w Kołomyi – architektura obiektu - budynek w kształcie wielkiego jaja - zdradza z daleka wyposażenie wnętrza. Muzeum powstało w 2000 r. na fali przygotowań do kołomyjskiego festiwalu kultury huculskiej, który odbywa się w mieście, dość nieregularnie, ale za to z ogromnym rozmachem na międzynarodową skalę. Muzeum posiada bogate zbiory pisanek z całego świata. Prezentuje pisanki z wielu krajów, m.in. Chin, Izraela, Egiptu, Cejlonu, z Kenii. Polskie pisanki pochodzą ze regionu łowickiego. W ekspozycji zaprezentowano pisanki robione różnymi technikami: malowane, wydrapywane, wyklejane, obszywane, haftowane, oblepiane. materiałem na pisanki może być wypreparowane jajo kurze, przepiórcze, gęsie, kacze, strusie, orle, a także obrobiony do owalnego kształtu kamień, drewno i szkło. Na terenie muzeum znajduje się kilkunastometrowa pisanka z drewna, w której wnętrzu mieści się część ekspozycji. Centrum Dialogu „Przełomy” – multimedialne muzeum historyczne wojennego i powojennego Szczecina i Pomorza Zachodniego, dział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Pomysłodawczynią i kierownikiem Centrum jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Otwarcie ekspozycji stałej jest przewidziane na sierpień 2014 r. Budowa pawilonu wystawowego na placu Solidarności w Szczecinie rozpoczęła się w 2012 r.
  Celem ekspozycji jest pokazanie przełomowych momentów historii miasta oraz ziem zachodnich od roku 1939 (okres niemiecki), przez 1945 (przejęcie władzy przez stronę polską), po rok 1989 na tle wydarzeń ogólnopolskich i europejskich. Obok zagadnień politycznych będzie pokazany proces tworzenia się po 1945 r. nowego, polskiego społeczeństwa, życia codziennego oraz wydarzeń przełomowych – budujących drogę do wolności.
  Ważną część działalności Centrum Dialogu „Przełomy” stanowią przedsięwzięcia edukacyjne. Misją placówki jest przywracanie pamięci, pomoc w budowie tożsamości regionalnej, propagowanie idei wolności i solidarności, budowanie sprzeciwu wobec totalitaryzmów i nacjonalizmów.


  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów.

  Dodano: 27.12.2011. 00:11  


  Najnowsze