• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W lecie w Bieszczadach rodzi się najwięcej żubrów

  13.07.2010. 00:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Bieszczadach w lecie rodzi się najwięcej żubrów. W tym roku na świat może przyjść 25 - 30 cieląt - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  "O tym, że zbliża się czas narodzin świadczy zniknięcie stad żerujących na łąkach m.in. Rosochatego, Krywego i Tworylnego. Cielne krowy skryły się w przyległych do tych terenów olszynach. Na otwartych przestrzeniach pojawią się dopiero w końcu lata z kilkutygodniowymi już cielakami" - powiedział Marszałek.

  Co roku w Bieszczadach przychodzi na świat 25 - 30 młodych żubrów, z tego ok. 20 przeżywa pierwszy rok. Ich liczbę można ocenić dokładnie dopiero jesienią lub z początkiem zimy, po pierwszym śniegu. "Młode żubry niejednokrotnie są ofiarami wilków" - dodaje rzecznik krośnieńskiej RDLP.

  Ponieważ ruja i ciąża u żubra są nieregularne, zdarza się, że młode przychodzą na świat nawet we wrześniu. Te jednak mają najmniejsze szanse przeżycia. Marszałek przestrzegł, by w razie spotkania w lesie młodego żubrzątka nie zbliżać się do niego.

  "W pobliżu zapewne czuwa jego matka, a spotkanie z nią w takich okolicznościach może być groźne dla człowieka" - podkreślił.

  W Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie stadach, żyje ok. 300 żubrów. Po ponad dwóch wiekach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Aktualnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

  W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom. W Pszczelinach pomnik przypomina pojawienie się pierwszych osobników w 1963 r. Z kolei pomnik w Woli Michowej zbudowano, żeby upamiętnić kolejne stado, które dotarło tam w latach 70. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Żubr (Bison bonasus) – gatunek łożyskowca z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. W 2012 roku światowe zasoby gatunku wynosiły około 4663 osobników, z czego 1552 z nich przebywa w hodowlach zamkniętych, a 3111 żyje w wolnych i w półwolnych stadach. Według danych z 2012 roku w Polsce żyło 1299 żubrów, z czego większość z nich w stadach wolnościowych (pięć populacji). Prawie połowa polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej, ponadto dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej oraz w rejonie Mirosławca i Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim. Solinka – rzeka w Bieszczadach Zachodnich, największy po Osławie bieszczadzki dopływ Sanu. Ma 45 km długości i jest pod tym względem trzecia w Bieszczadach. Jej źródła znajdują się na południowych stokach Rosochy w masywie Hyrlatej, na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Uchodzi do Jeziora Solińskiego we wsi Bukowiec (poziom wody ok. 410 m n.p.m.). Rezerwat pokazowy żubrów – zwierzyniec utworzony w okresie międzywojennym w 1929 r., który był pierwszym krokiem ku restytucji ginącego żubra. Usytuowany został przy drodze łączącej Białowieżę z Hajnówką na terenie Nadleśnictwa Zwierzynieckie w Puszczy Białowieskiej.

  Rezerwat pokazowy żubrów – rodzaj zwierzyńca, ogrodzonego terenu, w którym żyją żubry, raczej ułomne, nie nadające się do życia na wolności, będące pod opieką fachowych służb leśnych. Dzięki rezerwatowi można z bliska obserwować życie i zachowanie dzikich zwierząt, co w naturalnych warunkach siedliskowych jest raczej niemożliwe. W rezerwacie są najczęściej dwie zagrody: letnia (większa) i zimowa (mniejsza). Znaczne różnice obu zagród wynikają z wielkości obszarów wybiegów. Oprócz żubrów, w rezerwacie mogą być hodowane zwierzęta innych gatunków, niektóre z różnych przyczyn izolowane od siebie, np. jelenie, daniele, sarny, dziki, muflony, tarpany, a nawet łosie, koniki polskie, żubronie, wilki oraz szponiaste (np. bielik, puchacz zwyczajny). Małe Jasło (1097 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich położony w środkowej części bocznego grzbietu pasma granicznego ciągnącego się od Okrąglika przez Jasło aż do Cisnej; na północ od Szczawnika. Stoki są zalesione z wyjątkiem partii szczytowych, gdzie, podobnie jak na Jaśle, lasu nie ma. Małe Jasło znajduje się na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Ciekawa flora. M.in. stwierdzono tutaj występowanie ciemiernika czerwonawego – bardzo rzadkiej rośliny, w Polsce występującej tylko w Bieszczadach i to na 6 tylko stanowiskach.

  Łuny w Bieszczadach (początkowo miała nosić tytuł Tak było w Bieszczadach) – powieść przygodowa Jana Gerharda, wydana po raz pierwszy w 1959 roku, przedstawiająca obraz walk toczących się na terenie Bieszczadów w latach 19441947 pomiędzy siłami polskimi a oddziałami UPA. Na kanwie tej powieści Ewa i Czesław Petelscy zrealizowali w roku 1961 dramat wojenny Ogniomistrz Kaleń (1961) z Wiesławem Gołasem w roli tytułowej; film został nagrodzony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (rok 1962). Kiczera Beniowska – zalesiony szczyt o wysokości 861 m n.p.m. w Bieszczadach Zachodnich. Z rzadkich w Polsce roślin występuje tutaj pszeniec biały.

  Żubr spalski – pomnik żubra wystawiony pierwotnie w Zwierzyńcu koło Białowieży, gdzie w 1860 car Aleksander II polował wraz z gośćmi i "...sam monarcha raczył ubić – i to jednym strzałem – wyjątkowego żubra samca". Wydarzenie to upamiętniono, fundując potężny pomnik, który został odlany w Petersburgu w zakładach Ogariewa. Żubr stanął w Zwierzyńcu w 1862. Smerek (1222 m) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich. Pod taką nazwą najczęściej jest opisywany na mapach i w przewodnikach. Na niektórych jednak mapach opisany jest pod nazwą Wysoka.

  Wielka Rawka (według różnych źródeł 1304 lub 1307 m n.p.m.) – najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich.

  Hasiakowa Skała (1228 m n.p.m.) – najdalej na wschód wysunięta kulminacja Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach, położona na północ od Przełęczy Wyżnej i na zachód od doliny potoku Prowcza. Na północ odchodzi ze szczytu boczny grzbiet Jawornika i Dwernika Kamienia, ciągnący się aż do doliny Sanu. Od wysokości ok. 1100 m n.p.m. stoki pokrywa połonina. Kilka metrów na południe od najwyższego punktu znajduje się schronisko "Chatka Puchatka", najwyżej położone w Bieszczadach.

  Grupa Bieszczadzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działa od 1961 roku. Grupa prowadzi działalność ratowniczą w górach na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Ratownicy Bieszczadzkiego GOPR czuwają również nad bezpieczeństwem na stokach narciarskich w Bieszczadach, gdzie podczas sezonu narciarskiego pełnią dyżury. Baza główna grupy znajduje się w Sanoku przy ul. Mickiewicza 49. Ponadto w Bieszczadach rozlokowane są bazy ratowników w Ustrzykach Górnych, Cisnej, Dukli, na Połoninie Wetlińskiej oraz punkty ratunkowe: Bacówka PTTK pod Honem, Bacówka PTTK pod Małą Rawką, Przełęcz Goprowska pod Tarnicą, Wola Michowa - ośrodek turystyki górskiej "Latarnia Wagabundy." Rancho Texas – polski film przygodowy z 1958 roku. Film był reklamowany jako pierwszy polski western, nie jest to jednak western w klasycznym znaczeniu tego słowa, gdyż akcja nie dzieje się an preriach Dzikiego Zachodu, lecz w Polsce w Bieszczadach..

  Kiczera – zalesiony szczyt o wysokości 964 m n.p.m. w Bieszczadach Zachodnich. Położony na północny wschód od szczytu Czoło. Łopienka (w latach 1977-1981 Owczary) – nieistniejąca obecnie wieś w Bieszczadach, na terenie gminy Cisna, w pobliżu Łopiennika, terytorialnie należąca do parafii w Górzance.

  Isophya posthumoidalis – gatunek górskiego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) opisany naukowo w 1971 roku z zachodnich Bieszczadów przez Władysława Bazyluka. Został stwierdzony na wysokościach od 700 do 1130 m n.p.m. na śródleśnych łąkach oraz na połoninach. Występowanie tego gatunku odnotowano również we wschodnich Bieszczadach oraz na Słowacji. Wielka obwodnica wschodniobieszczadzka – potoczna nazwa trasy turystycznej w ukraińskiej części Gór Sanocko-Turczańskich oraz Bieszczadach Wschodnich na Ukrainie, o długości ponad 250 km.

  Dodano: 13.07.2010. 00:18  


  Najnowsze