• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W lutym konkurs na przebudowę rezerwatu pokazowego żubrów

  25.01.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W lutym Białowieski Park Narodowy ogłosi nowy konkurs na koncepcję przebudowy rezerwatu pokazowego żubrów, jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w parku - informuje dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Zdzisław Szkiruć.  Będzie to drugi konkurs. Na pierwszy, jesienią 2010 r. wpłynęła tylko jedna praca. Białowieski Park Narodowy czeka na kolejne koncepcje.

  W zagrodach w rezerwacie pokazowym przebywają nie tylko żubry. Są tam także m.in. koniki tarpany, żubronie( krzyżówki żubra i bydła domowego - PAP), wilki, ryś, dziki. Turyści oglądają te zwierzęta wędrując po ścieżkach, słuchając opowiadań przewodników lub indywidualnie.

  Nowa koncepcja ma uatrakcyjnić to miejsce. "Trzeba stworzyć taką ofertę, która zachęci turystów do aktywnej edukacji" - powiedział Szkiruć. Jak dodał, oczekuje, że powstanie koncepcja, która pozwoli oglądać i poznawać zwierzęta w sposób bardziej aktywny i nowoczesny, także np. poprzez multimedia.

  Nowe atrakcje miałyby powstać także na sąsiednich gruntach znajdujących się pod zarządem nadleśnictwa Białowieża. Mogłyby to być np. trasy przejazdowe dla bryczek, które zimą mogłyby być wykorzystywane do organizowania kuligów.

  Turyści odwiedzający rezerwat pokazowy narzekają na brak zaplecza sanitarnego - nie ma nawet przyzwoitego WC. Nowa koncepcja ma to wreszcie zmienić.

  Przebudowa rezerwatu ma być finansowana ze środków, jakie pozostają po likwidacji EkoFunduszu. Nie wiadomo, jak duża jest to kwota. Dyrekcja parku szacuje, że w zależności od koncepcji, która zwycięży, prace mogą kosztować od kilku do kilkunastu milionów złotych. Oznacza to, że park będzie szukał także innych źródeł finansowania, być może konieczne będzie rozłożenie realizacji projektu w czasie i podzielenie go na etapy.

  W 2010 roku Białowieski Park Narodowy - światową ostoję i ośrodek restytucji żubra - odwiedziło 150 tys. turystów.

  W 2011 roku mija 90 lat od początków Białowieskiego Parku Narodowego - w 1921 roku powstało leśnictwo "Rezerwat", które uważa się za początek istnienia parku. W 1932 roku został on przekształcony w "Park Narodowy w Białowieży". Nazwa Białowieski Park Narodowy funkcjonuje od 1947 roku.

  Park zajmuje około jednej szóstej polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy od lat zabiegają o jego powiększenie, na razie jednak nie ma na to zgody samorządów lokalnych.

  W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 450 żubrów.

  PAP - Nauka w Polsce, Iza Próchnicka

  abr/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Jesion Kolumnowy bądź Jesion przy Drodze Objazdowej – jesion wyniosły o pomnikowych rozmiarach rosnący w Białowieskim Parku Narodowym, aktualnie drugi potężny jesion Białowieskiego Parku Narodowego i całej Puszczy Białowieskiej, jeden z najpotężniejszych jesionów w Polsce.

  Jesion – puszczański rekordzista – jesion wyniosły o rozmiarach pomnikowych rosnący w Białowieskim Parku Narodowym, jest najpotężniejszym i najbardziej okazałym jesionem Białowieskiego Parku Narodowego i całej Puszczy Białowieskiej, aktualnie najwyższy jesion w Polsce i prawdopodobnie najwyższe drzewo liściaste w Polsce.

  Hwoźna (również Hwoźnia, w górnym biegu Czarna) – prawy dopływ Narewki, płynie przez Wysoczyznę Bielską (w województwie podlaskim) wąską zabagnioną doliną przez Białowieski Park Narodowy. W widłach Hwoźny i Narewki leży Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego; od Hwoźnej nazwę wziął Obręb Ochronny Hwoźna Białowieskiego Parku Narodowego (północna część Parku nie zaliczona do Rezerwatu Ścisłego).

  Hwoźna (również Hwoźnia, w górnym biegu Czarna) – prawy dopływ Narewki, płynie przez Wysoczyznę Bielską (w województwie podlaskim) wąską zabagnioną doliną przez Białowieski Park Narodowy. W widłach Hwoźny i Narewki leży Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego; od Hwoźnej nazwę wziął Obręb Ochronny Hwoźna Białowieskiego Parku Narodowego (północna część Parku nie zaliczona do Rezerwatu Ścisłego).

  Dąb Bartny – pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w Białowieskim Parku Narodowym, jeden z najpotężniejszych i najsłynniejszych dębów Puszczy Białowieskiej obok Dębu Jagiełły oraz Dębu Cara. Drzewo uschło na początku XXI wieku, między 2001 a 2003 rokiem. Stoi na terenie Białowieskiego Parku Narodowego przy głównej ścieżce turystycznej, jako jedna z jego atrakcji. Nie spełnia kryteriów klasycznego dębu białowieskiego.

  Białowieski Park Narodowy – polski park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży obowiązującym od 4 sierpnia 1932 roku Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku. Drugi po Pienińskim Parku Narodowym park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.

  Jesion z naroślą – jesion wyniosły o rozmiarach pomnikowych rosnący w Puszczy Białowieskiej, jeden z najpotężniejszych jesionów w Puszczy Białowieskiej; rośnie na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Rośnie w środowisku, w którym jest dużo wilgoci.

  Dodano: 25.01.2011. 00:19  


  Najnowsze