• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Olsztynie profesor z Chorwacji pokazał niewidomym muszle

  25.01.2012. 10:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W olsztyńskiej bibliotece wojewódzkiej odbył się we wtorek nietypowy wykład - prof. Davorin Kereković z Chorwacji "pokazał" niewidomym i niedowidzącym kolekcję swoich muszli. Biblioteka już umawia się z Chorwatem na kolejny wykład dla niewidomych. 

  W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu niewidomych, którzy są m.in. podopiecznymi domów pomocy dla osób niewidomych i niedowidzących. Wszyscy słuchacze byli bardzo podekscytowani, ponieważ - jak powiedziała PAP jedna z uczestniczek wykładu - codzienność osób niewidomych "jest mało urozmaicona".

  "Czasem mamy jakiś koncert muzyki czy pogadankę, ale taki wykład i to dany przez zagranicznego profesora to mi się pierwszy raz zdarza" - przyznała PAP jedna ze starszych pań, która widzi ledwie kontury kontrastowych przedmiotów.

  Prof. Davorin Kereković z Zagrzebia zawodowo zajmuje się geodezją i kartografią a jedną z jego pasji jest zbieranie muszli z całego świata. Część jego kolekcji jest właśnie prezentowana w holu biblioteki wojewódzkiej na olsztyńskiej Starówce. Profesor zawodowo współpracuje z olsztyńskim uniwersytetem.

  Ponieważ muszle mają ciekawe kształty i różne faktury profesor postanowił "pokazać" je osobom niewidomym. "Pierwszy wykład miałem w Zagrzebiu, podobało się, więc postanowiłem pokazać je i olsztyńskim niewidomym" - przyznał Kereković.

  W czasie jego opowieści o muszlach i mięczakach niewidomi dotykiem oglądali muszle, słuchali ich szumu, czasem opiekunowie podpowiadali im jakie są barwy skorupek. Jednym z prezentowanych okazów była muszla ze względu na kształt nazywana "uszami św. Jana".

  Dyrektor olsztyńskiej Biblioteki Wojewódzkiej Andrzej Marcinkiewicz powiedział PAP, że na maj planowany jest kolejny wykład Chorwata dla niewidomych i niedowidzących - tym razem o antycznej rzeźbie i wzornictwie. Prof. Davorin Kereković jest właścicielem też sporej kolekcji np. miniatur amfor.

  PAP - Nauka w Polsce

  jwo/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polski Związek Niewidomych (PZN) – największa w Polsce organizacja zrzeszająca osoby niewidome i słabowidzące. Obecnie PZN zrzesza ok. 65 000 członków. Działalność Związku obejmuje edukację, rehabilitację, oferowanie usług prawnych i reprezentowanie społeczności niewidomych i niedowidzących wobec władz oraz innych instytucji i organizacji. Zobaczyć Morze – projekt mający na celu spopularyzowanie żeglarstwa wśród osób niewidomych. Pomysłodawcą projektu jest Roman Roczeń. Ten niewidomy artysta popłynął w rejs, aby "zobaczyć" morze, o którym ciągle śpiewa. Po tym przeżyciu postanowił zorganizować rejs dla osób niewidomych. Pierwszy rejs "Zobaczyć Morze" miał miejsce w 2006. Park Orientacji Przestrzennej (także: Ogród zmysłów) – obiekt o powierzchni ok. 2,5 ha zlokalizowany na terenie zabytkowego parku pocysterskiego, w którym m.in. zrekonstruowano aleją grabową. Jest częścią Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (gmina Czerwonak, powiat poznański). Zaprojektowany został w celu oswajania z przestrzenią miejską osób niepełnosprawnych, przede wszystkim uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W parku odbywają się nie tylko zajęcia dla dzieci niewidomych i niedowidzących, lecz obiekt jest też otwarty dla wszystkich zainteresowanych na zasadach określonych w regulaminie.

  Wykład – metoda nauczania polegająca na ustnym przekazaniu wiedzy do słuchaczy, którzy przekazywaną im wiedzę otrzymują w milczeniu (w założeniu), zadając ewentualne pytania po zakończeniu wykładu (niekiedy dopuszcza się możliwość zadawania pytań w trakcie trwania wykładu). Jest to prawdopodobnie najczęstsza metoda nauczania stosowana względem osób dorosłych, w której osoba przekazująca wiedzę nie dyktuje tego, co słuchacz ma zapisać w zeszycie, a raczej prowadzi jak gdyby monolog, rozbudowaną wypowiedź na dany temat. Jeżeli istnieje ku temu potrzeba, słuchacze wykładu samodzielnie sporządzają notatki w trakcie wykładu, choćby notując kwestie niejasne aby zadać po wykładzie pytanie. Olimpiada Szachowa Niewidomych – międzynarodowy drużynowy turniej dla szachistów niewidomych organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachistów Niewidomych w cyklu czteroletnim od 1961 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone.

  Zawitka (Cerithium) – rodzaj niewielkich, głównie ciepłolubnych ślimaków morskich o muszlach w kształcie wydłużonego stożka. Muszle zawitek przypominają muszle ich dość bliskich krewnych – należących do tej samej nadrodziny wieżyczników. Są jednak mniej regularnie stożkowate, a zwykle też mniej wydłużone i gładkie. Powierzchnia muszli zawitek jest często urzeźbiona, np. w guzy lub kolce, zwężająca się przy otworze. Otwór, szczególnie u gatunków zamieszkujących tropiki, może być trąbkowato rozszerzony i ozdobiony wyrostkami. Wysokość muszli do 10 cm. Torball (niem. piłka bramkowa) – drużynowa dyscyplina sportu przeznaczona głównie dla osób niedowidzących i niewidomych. Polega na zdobyciu jak największej ilości goli za pomocą ważącej 500 g piłki wydającej dźwięk podczas toczenia się po boisku. Drużyna torballu liczy 6 zawodników (3 grających i 3 rezerwowych). Boisko ma wymiary 7x16 m.

  Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone corocznie 15 października od 1964 roku. Tyflopsychologia (gr. tyflos - ślepy) - nauka zajmująca się procesami psychicznymi zachodzącymi u ludzi niewidomych i niedowidzących.

  Książka dotykowa – wydawnictwo książkowe zawierające wypukłe, często także ruchome elementy imitujące przedmioty życia codziennego, zwierzęta, itp., adresowane do dzieci niewidomych, niedowidzących lub z niepełnosprawnością intelektualną.

  Urąbkowate (Donacidae) – rodzina małży z rzędu Veneroida obejmująca około 60 współcześnie żyjących gatunków. Są to zwierzęta morskie, niewielkich rozmiarów, przeciętnie 20–40 mm, tylko nieliczne z nich dorastają do 150 mm długości. Muszle w kształcie trójkąta, o bokach spłaszczonych, mocne, połyskliwe. Szczyty muszli są położone blisko jej tylnej krawędzi. Ubarwienie periostrakum zwykle żółte lub fioletowe, u niektórych gatunków bardzo zmienne – w obrębie tego samego gatunku spotykane są muszle o barwie od śnieżnobiałej po ciemnofioletową. Zmienność barw i proporcji muszli nastręcza trudności taksonomicznych. Przykładowo, wykazano, że przedstawiciele dwóch gatunków współwystępujących w strefie upwellingu Prądu Peruwiańskiego wyróżnianych ze względu na różnice w proporcjach muszli – Donax marincovichi i Donax obesulus – nie różnią się od siebie genetycznie. Połówki pustych muszli często pozostają złączone. Noga urąbkowatych jest mocna i długa – umożliwia wykonywanie skoków lub szybkie zakopanie się w dnie.

  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, w gminie Izabelin, koło Warszawy. Prowadzi szkoły dla osób niewidomych i słabowidzących. Wykładnia prawnie wiążąca – dzieli się ją według liczby osób i organów państwa nią związanych. Według tego kryterium można wyróżnić wykładnię:

  Pleurotomarie (Pleurotomariidae) – rodzina prymitywnych, reliktowych ślimaków morskich. Muszle w kształcie regularnego stożka, przypominające muszle trochusów, co odzwierciedla się w nazwach łacińskich współcześnie żyjących rodzajów. Różnią się od nich szczeliną, biegnącą wzdłuż ostatniego skrętu przez jego końcową część. Maksymalny znany nam wymiar muszli to 20,7 cm. Wydział Pedagogiczny Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego – wydział Olsztyńskiej Szkoły Wyższej powstały w 1997 roku, jako pierwszy na tej uczelni, obecnie kształcący w sześciu specjalnościach na studiach I stopnia (licencjackich) oraz trzech na studiach II stopnia (uzupełniających magisterskich).

  Matt Siber (ur. 1972 w Chicago) – współczesny artysta amerykański. Ukończył fotografię na Columbia College w Chicago, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jego prace znajdują się m. in. w kolekcji Art Institute of Chicago i Museum of Contemporary Photography w Chicago. W 2005 artysta pokazał swoje prace (The Untitled Project) na IV Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Olsztyńska Trzydniówka Teatralna - cykliczny festiwal wchodzący w skład Olsztyńskiego Lata Artystycznego, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

  Tenis stołowy dźwiękowy - gra stworzona z myślą o osobach niewidomych. Jej twórcą jest wieloletni pedagog, nauczyciel wychowania fizycznego i rehabilitant Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Leszek Szmaj.

  Dodano: 25.01.2012. 10:04  


  Najnowsze