• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W podolsztyńskim arboretum są już pierwsze zwiastuny wiosny

  15.03.2012. 19:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W podolsztyńskim arboretum zakwitły już rośliny zwiastujące nadchodząca wiosnę - przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, ranniki i ciemierniki. W ogrodzie nadleśnictwa Kudypy rozpoczęły się wiosenne porządki.

  Jak poinformował PAP Witold Szumarski z leśnego arboretum trwa porządkowanie alejek, przycinanie krzewów, mocowanie tabliczek znamionowych roślin.

  "Widać już przedwiośnie w arboretum; rozpoczęła się wegetacja roślin, w tym roku opóźniona ze względu na dość mroźną zimę" - powiedział Szumarski.

  Mimo zmarzniętej jeszcze ziemi widać już kwitnące rośliny takie jak: wawrzynek wilcze łyko, oczary, leszczynowiec, wierzbę. Na innych krzewach i drzewach pąki są nabrzmiałe, więc za kilka dni pojawią się listki.

  Arboretum będzie udostępnione zwiedzającym od połowy kwietnia. W tym sezonie po raz pierwszy odwiedzający będą mogli oglądać w nowo wybudowanym pawilonie wystawy przyrodnicze. Powiększane jest także lapidarium - kolekcja kamieni polodowcowych.

  Sama powierzchnia arboretum została także powiększona o 2,5 ha. Ten teren jest przez leśników obecnie zagospodarowywany.

  Arboretum pod Olsztynem zajmuje powierzchnię 15,5 ha i ma charakter parku leśnego z elementami ukształtowanego terenu. Na jego terenie znajdują się oczka wodne oraz elementy małej architektury takie jak kładki, mostki i zadaszenia. Kolekcje drzew i krzewów rosnących w arboretum liczą ok. 1000 gatunków i odmian. Ze względu na surowy klimat regionu warmińskiego, rosną tu tylko gatunki występujące w swych ojczyznach w podobnych warunkach klimatycznych.

  PAP - Nauka w Polsce

  ali/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Arboretum w Marculach – arboretum znajdujące się w odległości 35 km na południe od Radomia, w powiecie radomskim, na terenie Nadleśnictwa Marcule. Arboretum w Rogowie – należy do grupy najcenniejszych, najbogatszych w gatunki i odmiany drzew i krzewów tego typu ogrodów w Europie. Arboretum położone jest na terenie województwa łódzkiego, w powiecie brzezińskim, w gminie Rogów. Ogród Botaniczny - Arboretum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – arboretum położone w centrum Bydgoszczy. Pełni funkcje naukowo-badawcze, dydaktyczne oraz rekreacyjno-wypoczynkowe.

  Arboretum w Karnieszewicach – arboretum, które znajduje się w odległości 15 km na północny wschód od Koszalina, na terenie lasów Leśnictwa Kamionka, wchodzącego w skład Nadleśnictwa Karnieszewice, w gminie Sianów. Arboretum, Ogród dendrologiczny w Glinnej – arboretum znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo.

  Ogród botaniczny i arboretum w Štramberku (cz. Botanická zahrada a arboretum Štramberk) – ogród botaniczny wraz z arboretum, zlokalizowany w Štramberku (Czechy) na wysokości 422 metrów n.p.m. Jardin de Balata – ogród botaniczny na Martynice, kilkanaście kilometrów na północny zachód od Fort-de-France, otwarty 19 kwietnia 1986 roku. Rosną tu drzewa, krzewy i kwiaty z gatunków spotykanych w strefie podzwrotnikowej całego świata. W pobliżu ogrodu istnieje także niewielkie arboretum.

  Arboretum w Nietkowie – arboretum w Nietkowie, w gminie Czerwieńsk, w powiecie zielonogórskim (województwo lubuskie). Klon zielonokory (Acer tegmentosum Maxim.) – gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych, sklasyfikowany w sekcji Macrantha. Rośnie naturalnie we wschodniej Azji. W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne. Można go obejrzeć między innymi w arboretach w Rogowie i Wojsławicach.

  Arboretum w Czarncy – arboretum zostało stworzone w 1963 r. z inicjatywy Mariana Chudzińskiego, ówczesnego pracownika Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Radomiu. Zajmuje ono część terenu dawnego folwarku Czarnieckich we wsi Czarnca. W czasach Hetmana był on starannie utrzymany, w okresie późniejszym podupadał. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie fundamenty niektórych budynków; ostatnie zabudowanie – spichlerz – istniał jeszcze po I wojnie światowej.

  Ogród Botaniczny w Göteborgu (Göteborgs botaniska trädgård) – największy w Szwecji ogród botaniczny, założony w 1919 roku. Zaprojektowany został przez Rutgera Sernandera. Uprawianych jest tu około 16 000 gatunków roślin. Całkowita powierzchnia ogrodu wynosi 175 hektarów, z czego większość to powierzchnia arboretum. Ogród właściwy to ok. 40 hektarów.

  Asymina trójklapowa (Asimina triloba (L.) Dunal) - urodlin trójłatkowy – duży krzew lub małe drzewo z rodziny flaszowcowatych występujące w stanie dzikim w Ameryce Północnej, najczęściej wzdłuż rzek okresowo wylewających. Drzewa z tego gatunku rosną w arboretum w Kórniku oraz we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Xanthorhiza simplicissima – gatunek byliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), z monotypowego rodzaju Xanthorhiza Marshall, Arbust. Amer. 167. 1785). Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce uprawiany w kolekcjach – rośnie dobrze w Arboretum w Glinnej (od 1973) i w Arboretum w Rogowie (od 1956). Jeden z nielicznych przedstawicieli jaskrowatych o drewniejącym pędzie.

  Arboretum w Lipnie – park dendrologiczny w Lipnie koło Niemodlina, najstarsze arboretum w Polsce. Założony został około 1783 roku przez Jana Nepomucena Karola Praschma, właściciela dóbr Niemodlińskich. Obecnie wchodzi w skład administrowanego przez Nadleśnictwo Tułowice Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w Lipnie i zajmuje obszar 4,18 ha, położony w oddziale 154 g, leśnictwa Goszczyce. Na terenie ogrodu rośnie wiele gatunków drzew ze strefy umiarkowanej Ameryki Północnej, Azji, Europy Południowej, sprzyjają temu panujące tu warunki klimatyczne i gruntowe. Park jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny – średnia roczna temperatura wynosi 8,6 °C, a śródleśne położenie ogrodu sprawia, że rosnące tu rośliny są osłonięte od mrozu i wiatru. Jest to obszar, który we wczesnym średniowieczu zajmowała Przesieka Śląska, puszcza oddzielająca Śląsk Dolny od Górnego, gdzie w XVIII wieku urządzono krajobrazowy park angielski. Klon Heldreicha, jawor bałkański (Acer heldreichii Orph.ex Boiss.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju sklasyfikowany do sekcji Acer i serii Acer. Występuje naturalnie w górskich lasach na Półwyspie Bałkańskim. W Polsce można go spotkać w arboretum w Rogowie i Kórniku.

  Dodano: 15.03.2012. 19:04  


  Najnowsze