• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Polsce żyje 60 proc. europejskiej populacji koni huculskich

  17.11.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  60 proc. europejskiej populacji koni huculskich żyje w Polsce. W naszym kraju jest 2,5 tys. hucułów, w tym 1,4 tys. klaczy - poinformował dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka na Podkarpaciu, Władysław Brejta. 

  "Hodowane są głównie w gospodarstwach agroturystycznych, firmach turystycznych. Od 2007 roku, wraz z pojawieniem się kryzysu ekonomicznego zmniejszył się popyt konie huculskie" - powiedział Brejta.

  Dodał, że największe zainteresowanie hucułami było w pierwszych latach tego wieku.

  Aktualnie za młodą klacz nabywcy płacą od 4 do 7 tys. zł. Najtańsze są młode ogierki - 1 tys. zł. Ceny wałachów nie przekraczają 3 tys. zł.

  Stadnina hucułów w Odrzechowej liczy 100 koni, z czego 40 stanowią klacze-matki.

  Największa hodowla koni huculskich w Polsce znajduje się w Gładyszowie w Małopolsce. Na Podkarpaciu, oprócz Odrzechowej, stadniny hucułów występują głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

  Hucuły są rasą koni górskich wyhodowanych na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich. Przodkami hucułów były konie rasy mongolskiej lub tarpany skrzyżowane z arabami.

  Konie huculskie ważą ok. 400 kg, ich wysokość w kłębie nie przekracza 140 cm. Doskonale radzą sobie w warunkach górskich.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ mki/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Stadnina Koni Walewice – stadnina koni położona w zabudowaniach gospodarczych pałacu w Walewicach. Stadnina ta jest największą w Polsce hodowlą koni małopolskich. Stadnina prowadzi również hodowlę koni angloarabskich oraz koni sportowych szlachetnej półkrwi. Koń huculski (Hucuł) – rasa konia domowego, ceniona za żywotność, siłę i odporność. Koni tych używano niegdyś głównie jako jucznych. Jest to rasa górska, więc jej przedstawiciele bez problemów mogli przenosić ciężkie ładunki nawet po wymagających górskich ścieżkach. Obecnie, ze względu na swą łagodność i inteligencję, używane są często w hipoterapii. Stadnina koni – ośrodek zajmujący się hodowlą lub reprodukcją koni, który jest wyposażony w stajnie i odpowiednie zaplecze gospodarcze. Zwykle ośrodki hodują jedną rasę lub typ konia. Stadniny zarodowe mają głównie na celu hodowlę ogierów reproduktorów dla Stad Ogierów (dawniej Państwowe Stado Ogierów), które utrzymują wartościowe ogiery hodowlane różnych ras i rozsyłają je do punktów krycia klaczy.

  Stadnina Koni Ochaby – stadnina koni położona w Ochabach, zajmująca się hodowlą koni angloarabskich pochodzenia francuskiego, koni małopolskich oraz koni szlachetnej półkrwi. Konie rasy Clydesdale - szkockie konie zimnokrwiste. Hodowane w Szkocji od XVII wieku. Były początkowo wykorzystywane do orania pól, a w XIX wieku wysłano je do Australii i Nowej Zelandii do pracy w gospodarstwach. Podczas I wojny światowej (1914-1918) służyły również przy transporcie ciężkich dział i zaopatrzenia na terenach Francji. Wraz z rozpowszechnieniem się traktorów liczba koni tej rasy stopniowo uległa zmniejszeniu.

  Polski koń szlachetny półkrwi – populacja koni hodowanych w Polsce do jeździeckiego sportu wyczynowego, pochodząca od klaczy wielkopolskich, małopolskich i klaczy pochodzenia zagranicznego kojarzonych z ogierami wpisanymi do ksiąg stadnych zrzeszonych w Światowej Federacji Hodowli Koni Sportowych (WBFSH). Konie szlachetnej półkrwi są jednymi z najpopularniejszych w Polsce, użytkowanymi także w sporcie amatorskim i rekreacyjnym.
  Konie zimnokrwiste – konie silne i masywne, odróżniające się od gorącokrwistych temperamentem i budową. Są zazwyczaj spokojniejsze, mniej ruchliwe i potężniejsze. Są to konie robocze, używane między innymi do prac rolniczych i transportowych, jako konie pociągowe. Zazwyczaj pracują w stępie. Konie zimnokrwiste hoduje się bez udziału krwi koni gorącokrwistych lub z bardzo małym jej udziałem. Niektóre rasy, plasujące się na pograniczu koni zimnokrwistych i kuców, mają cechy obu typów.

  Stadnina koni w Mieczownicy – ośrodek hodowli koni (stadnina) w Mieczownicy. Dawniej wchodzący w skład majątku rodziny Chrzanowskich, później należący do Państwowego Gospodarstwa Rolnego Mieczownica. Obecnie hoduje się tu około 70 koni przeznaczonych dla różnych celów. Pianissima (ur. 13 stycznia 2003 r.) – gniada klacz czystej krwi arabskiej polskiej hodowli ze stadniny koni w Janowie Podlaskim. Córka ogiera Gazal Al Shaqab (QA) i klaczy Pianosa (PL) po Eukaliptusie (PL).

  Stado Ogierów Książ – jednostka hodowli koni, grupująca ogiery głównie rasy śląskiej. Przy stadzie działa również stadnina klaczy. Stado mieści się w zabytkowych zabudowaniach stajennych i powozowni nieopodal zamku Książ w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.

  Koń pełnej krwi angielskiej – jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych pochodząca z Anglii. Potocznie nazywany "folblutem" (z niem. voll - pełny, Blut - krew). Obecnie są to najszybsze konie na świecie, a rasa rozpowszechniła się na całym globie, wywierając wielki wpływ na niemalże wszystkie rasy obecnie hodowanych koni sportowych. Konie te hodowane są głównie w Anglii, Irlandii, USA, Japonii i Francji.
  Często stosowane oznaczenie rasy: "xx". Napisy na tabliczkach imienia są czerwone.

  Stadnina koni w Mosznej – ośrodek hodowli koni sportowych oraz ośrodek sportowy i turystyczny, mieszczący się w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym nieopodal pałacu w Mosznej. Stadnina jest członkiem Polskiego Związku Hodowców Koni oraz Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej. Koń ardeński (arden) – rasa zimnokrwistych koni, wywodząca się z górzystej prowincji Ardennes, na pograniczu Belgii i Francji. Konie ardeńskie pochodzą od ciężkich koni, które były przypuszczalnie jednymi z pierwszych koni zimnokrwistych. Uważa się, że na ardena wpływ miały rasy sprowadzone z północy przez legiony rzymskie.

  Koń woroneski to stara rosyjska rasa koni zimnokrwistych. Konie woroneskie zostały wyhodowane w dworze księcia Orłowa. Była to najbardziej rozpowszechniona rasa koni roboczych. Najczęstsze maści to kara i ciemnokasztanowata.

  Dodano: 17.11.2011. 00:11  


  Najnowsze