• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Przemyślu powstaje placówka leczenia saren

  05.04.2011. 15:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Placówka leczenia saren poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych powstaje w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii tego ośrodka. 


  "Rocznie trafia do nas ponad 30 saren. Prawie wszystkie są ofiarami wypadków drogowych. Z każdym rokiem notujemy coraz więcej takich przypadków" - powiedział Fedaczyński.

  Dodał, że poszkodowane sarny "potrzebują pomieszczeń, gdzie mogłyby bezpiecznie wybudzić się po zabiegu, a później spokojnie wracać do zdrowia". "Pomieszczenia, gdzie powinny być leczone sarny muszą być wyłożone m.in. gumowymi matami" - zauważył.

  W Przemyślu na placówkę dla chorych saren przystosowuje się drewniany budynek położony na trenie ośrodka. Obiekt został już ogrodzony. Trwa też zbiórka pieniędzy, które mają zostać przeznaczone na zakup medycznego sprzętu specjalistycznego, leki oraz wyposażenie budynku.

  Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 50 tys. zł. Na Podkarpaciu bytuje ponad 36 tys. saren.

  Przemyski ośrodek działa od dwudziestu lat. Są tam leczone ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia. Choć bywa, że również z województw sąsiednich. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Ośrodek rehabilitacji zwierząt – placówka przeznaczona do leczenia i rehabilitacji zwierząt dziko występujących, które wymagają okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Z zasady w ośrodkach tych nie przetrzymuje się zwierząt, które w opinii lekarza weterynarii nie będą nigdy zdolne do życia na wolności. Osobniki takie poddaje się eutanazji, co może stanowić konflikt między gatunkową ochroną zwierząt i humanitarną ochroną zwierząt.

  Niemowicze (ukr. Немовичі, Nemowyczi) – wieś w rejonie sarneńskim obwodu rówieńskiego, miejscowość licząca obecnie 4147 mieszkańców, położona nad rzeką Słucz 12 km od Saren w obwodzie rówieńskim na terenie historycznego Wołynia na Ukrainie.

  Michałówek – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Załuski. Michałówek położony jest nieopodal miejscowości Załuski. Jest to rozległa i piękna miejscowość z dużą ilością lasów pełną dzikich zwierząt , np. lisów, dzików, saren.

  Liściarka – sucha karma objętościowa dla zwierzyny płowej. Jeden z typowych – obok snopówki – rodzajów karmy dla jeleni, saren i danieli wykładanej przez myśliwych we wszystkich porach roku poza najtrudniejszym dla zwierzyny okresem zimowym, gdy zastępuje ją karma treściwa.

  Śmierć pięknych saren (cz. Smrt krásných srnců) – zbiór opowiadań czechosłowackiego pisarza Oty Pavla z 1971. Pisany był jako forma terapii już po stwierdzeniu u autora zaburzeń psychicznych.

  Batalion forteczny "Sarny" został utworzony z dniem 1 listopada 1937 roku rozkazem Ministra Spraw Wojskowych. Jednostka została sformowana na potrzeby budowanych umocnień odcinka Sarny, mających strzec wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. Do czasu utworzenia dowództwa wojsk fortecznych baon wchodził w skład Pułku KOP "Sarny".

  Muzeum Miejskie w Żorach – muzeum położone w Żorach. Placówka mieści się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

  Dodano: 05.04.2011. 15:04  


  Najnowsze