• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Świętokrzyskiem są już pierwsze skowronki i czajki

  01.03.2012. 17:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsze skowronki, czajki, żurawie i gęgawy zaobserwowali świętokrzyscy ornitolodzy. Ptasie przeloty zwiastują wiosnę. W tym roku są jednak dość późne - zwraca uwagę ornitolog Piotr Wilniewczyc. Bywa, że skowronki i czajki przylatują pod koniec stycznia. 

  Jak poinformował PAP w środę wiceprezes Towarzystwa Badania i Ochrony Przyrody Roman Maniarski, zwiastujące wiosnę ptaki ornitolodzy obserwują od kilku dni na południu regionu świętokrzyskiego. W dolinie Nidy pod Pińczowem widzieli czajki, skowronki i gęsi gęgawy, a nad Nidzicą koło Kazimierzy Wielkiej - skowronki i czajki.

  Piotr Wilniewczyc powiedział PAP, że na północy regionu - na konecczyźnie - pojawiły się pierwsze żurawie. Jak wyjaśnił, pod koniec lutego przylatują ptaki, które gniazdują na terenie województwa świętokrzyskiego. Prawdopodobnie spędzają one zimę w Europie południowo-zachodniej. Masowy przelot żurawi, które lecą dalej na północ, odbywać się będzie dopiero na początku kwietnia.

  "Pogoda zrobiła się korzystna i możemy się spodziewać kolejnych gatunków ptaków" - powiedział.

  Zdaniem Wilniewczyca tegoroczne obserwacje pierwszych przylotów ptaków są dosyć późne. Bywają lata, że skowronki i czajki przylatują już pod koniec stycznia.

  Ornitolog zaznaczył, że bociany zwykle przylatują do Polski około 20 marca, ale pierwsze osobniki tego gatunku mogą się pojawić w połowie miesiąca.

  PAP - Nauka w Polsce

  agn/ hes/ ura/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Czajki (Vanellinae) – podrodzina ptaków z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae). Obejmuje gatunki zamieszkujące różnego typu tereny otwarte, głównie na półkuli północnej. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami: Skowrończyk krótkopalcowy (Calandrella brachydactyla) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Występuje w południowej Europie, środkowej Azji oraz na północnym i zachodnim wybrzeżu Afryki. Wyróżniono kilka podgatunków C. brachydactyla: Gmina Czajki – dawna gmina wiejska istniejąca w XIX wieku w guberni łomżyńskiej. Siedzibą władz gminy były Czajki.

  Eremophila – rodzaj ptaków z rodziny skowronków (Alaudidae), obejmujący gatunki występujące w Eurazji, Ameryce Północnej i Afryce. Skowronek zwyczajny, skowronek polny, skowronek, rolak (Alauda arvensis) – gatunek małego ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae).

  Skowrończyk sierpodzioby (Chersophilus duponti) – gatunek małego ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Chersophilus. Wyróżniono dwa podgatunki C. duponti: Dzierlatka zwyczajna, dzierlatka, śmieciuszka, pośmieciuszka (Galerida cristata) – gatunek małego ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae).

  Kalandra czarna (Melanocorypha yeltoniensis) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae) rzadko spotykanego w Europie Środkowej. Melanocorypha – rodzaj ptaków z rodziny skowronków (Alaudidae), obejmujący gatunki występujące w Eurazji i Afryce.

  Vanellus – rodzaj średniej wielkości ptaków z podrodziny czajek w rodzinie sieweczkowatych (Charadriidae), obejmujący gatunki występujące w Eurazji, Afryce, Australii i Ameryce Południowej.

  Górniczek (Eremophila alpestris) – gatunek małego ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae) zasiedlający całą Palearktykę. Wyróżniono ponad trzydzieści podgatunków E. alpestris:

  Kalandra szara, skowronek kalandra (Melanocorypha calandra) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Żyje na otwartych stepach lub terenach uprawnych południowej i południowo-wschodniej Europy. Zalatuje do Europy zachodniej, środkowej, a nawet północnej. Do Polski zalatuje wyjątkowo (stwierdzony 4–5 razy).

  Dodano: 01.03.2012. 17:04  


  Najnowsze