• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Tatrach otwarto ścieżkę dydaktyczną

  17.06.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ścieżkę dydaktyczną, umożliwiającą poznanie unikatowej w tatrzańskiej przyrodzie roślinności, otworzył 15 czerwca słowacki Tatrzański Park Narodowy w okolicy Tatrzańskiej Łomnicy.  "Wyjątkowość tego miejsca zawdzięczamy stagnującej wodzie tuż pod powierzchnią gruntu, która powoduje, że nie rośnie tu zwykły las. Rośnie tu olcha czarna, gatunek, który w polskiej części Tatr nie występuje" - powiedział PAP obecny na otwarciu ścieżki dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński.

  Ścieżka dydaktyczna została założona na dzikim, nigdy nie użytkowanym terenie niedaleko miejscowości Tatrzańska Łomnica u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Na około 700-metrowej trasie przebiegającej przez podmokły las umieszczono plansze informacyjne ze zdjęciami i opisami obserwowanych roślin, zwierząt i zjawisk przyrodniczych. Przez bagienny las poprowadzono ścieżkę biegnącą po pomostach, co umożliwia przejście suchą nogą przez teren, który wcześniej był niedostępny.

  "To niesamowite, że w niedalekiej odległości od centrum miejscowości jest tak absolutnie dziki i uroczy teren, do którego nikt wcześniej nie przychodził" - ocenił Skawiński.

  Tatrzańska Łomnica to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych i narciarskich po słowackiej stronie Tatr. Unikatowy, podmokły las rośnie tam na powierzchni kilkudziesięciu hektarów. To specyficzne miejsce powstało dzięki wodzie spływającej z topniejących lodowców, tworzącej na iłach warstwę podmokniętego gruntu. SZB

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ jra/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tatrzańska Łomnica (dawniej także: Łomnica Tatrzańska; słow. Tatranská Lomnica, niem. Tatralomnitz, węg. Tátralomnic, 830–900 m n.p.m.) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, część struktury administracyjnej miasta Wysokie Tatry. Jedna z większych podtatrzańskich osad, położona około 6 km na wschód od Starego Smokowca, u stóp Łomnicy (2632 m n.p.m.). Jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych po słowackiej stronie Tatr, słynący z dużej ilości hoteli, pensjonatów, kempingów oraz kolei linowych, wywożących turystów nad Łomnicki Staw (Skalnaté pleso, 1751 m n.p.m.) i samą Łomnicę. Tatrzańska Kotlina (słow. Tatranská Kotlina, niem. Höhlenhain, Tatra-Höhlenhain, węg. Barlangliget) – miejscowość położona u wschodniego krańca Tatr Bielskich na Słowacji, w odległości 21 km od byłego przejścia granicznego z Polską na Łysej Polanie i 8,5 km od Tatrzańskiej Łomnicy, zamieszkana przez ok. 200 osób. Administracyjnie należy do miasta Wysokie Tatry. Tatrzański Park Narodowy (słow. Tatranský národný park, TANAP) – słowacki odpowiednik polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, powstały 1 stycznia 1949 r. Tatrzański Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym na Słowacji.

  Stary Smokowiec (słow. Starý Smokovec, niem. Altschmecks, węg. Ótátrafüred, 990 m n.p.m.) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, część struktury administracyjnej miasta Wysokie Tatry. Położona jest przy Drodze Wolności, około 6 km na zachód od Tatrzańskiej Łomnicy. Matlary lub Tatrzańskie Matlary (słow. Tatranské Matliare, niem. Matlarenau, węg. Matlárháza) – osiedle położone przy Drodze Wolności u wschodniego podnóża Tatr Wysokich. Administracyjnie należy ono do Tatrzańskiej Łomnicy w mieście Wysokie Tatry.

  Wojciech Gąsienica-Byrcyn (ur. 30 maja 1948 w Zakopanem) – leśnik, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR, w latach 1990–2001 dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, autor prac naukowych i popularno-naukowych na temat Tatr. W 1996 – za bezkompromisowość w obronie przyrody tatrzańskiej i ukochanie Tatr – otrzymał od „Pracowni na rzecz Wszystkich Istot” tytuł Dobrodzieja Przyrody. Tatrzańska Leśna (słow. Tatranská Lesná, niem. Tatrawaldheim, węg. Tátraerdőfalva) – osiedle u południowo-wschodnich podnóży Tatr Wysokich na Słowacji, położone przy Drodze Wolności między Tatrzańską Łomnicą a Górnym i Starym Smokowcem. Administracyjnie należy do miasta Wysokie Tatry.

  Droga Wolności (słow. cesta Slobody, niem. Freiheitsstraße, węg. Szabodság-út) – przebiegająca na Słowacji, po południowej stronie Tatr droga od Łysej Polany do miejscowości Szczyrbskie Jezioro. Jej przedłużenie do Liptowskiego Mikułaszu stanowi Tatrzańska Droga Młodości. W sieci krajowych dróg oznaczana jest jako drogi nr 67 (odcinek od Łysej Polany do miejscowości Tatrzańska Kotlina) i nr 537 od tej miejscowości do Liptowskiego Mikułaszu. Jest to droga o dużym znaczeniu, łącząca z sobą podtatrzańskie miejscowości stanowiące bazę dla turystyki i rekreacji oraz wyloty dolin tatrzańskich, od których prowadzą znakowane szlaki turystyczne w głąb Tatr. Szosa prowadzi przez lasy i łąki u podnóża Tatr, ma jezdnię o szerokości 7,5 m, szerokość całej arterii wynosi 10-11 m. Spadek nie przekracza 4,5%. Na znacznej długości droga przebiega przez obszar TANAP-u. Zatrzymanie i postój dozwolone są tylko w wyznaczonych miejscach i na płatnych parkingach. Tatrzańskie Koleje Elektryczne (słow. Tatranské elektrické železnice, TEŽ) – dwie linie kolei słowackich obsługujących połączenia u podnóża Tatr Wysokich. Pierwsza z nich kursuje na trasie PopradStary SmokowiecSzczyrbskie Jezioro. Liczy ona 29,110 km. Druga zaś, krótsza, położona została na linii Stary Smokowiec – Tatrzańska Łomnica. Ta liczy sobie 5,983 km. Linie te, choć o rozstawie szyn 1000 mm, stanowią oficjalnie część państwowej kolei słowackiej i oznaczone są właściwymi numerami – odpowiednio 183 i 184. W szerokim tego wyrażenia znaczeniu do tatrzańskich kolei elektrycznych zalicza się również kolej zębatą ze Szczyrby do Szczyrbskiego Jeziora i kolejkę na Hrebienok, jednak nie są one uwzględnione w tym artykule. Popularna „elektriczka” (w języku słowackim električka to tramwaj) łączy większość turystycznych i uzdrowiskowych osad miasta Wysokie Tatry; w wielu miejscach biegnie równolegle do samochodowej Drogi Wolności.

  Murzasichle – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość o charakterze letniskowo-wypoczynkowym, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  Głęboki Potok (słow. Hlboký potok, niem. Tiefer Graben, węg. Mély árok, Szeles víz) – potok płynący Doliną Łomnicką w słowackiej części Tatr Wysokich. Powstaje na wysokości ok. 992 m n.p.m., u podnóża Łomnickiej Grani z połączenia Głębokiej Wody i Szkaradnej Wody. Głęboki Potok kieruje się na południowy wschód, przepływa przez Tatrzańską Łomnicę, poniżej której na wysokości ok. 769 m wpada do potoku Łomnica jako jej orograficznie prawy dopływ. Wbrew nazwie jest stosunkowo płytki.

  Tatrzański Park Narodowy (TPN) – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony z dniem 1 stycznia 1955 przez rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP.

  Dodano: 17.06.2010. 03:17  


  Najnowsze