• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Zachodniopomorskiem znaleziono martwego morświna

  17.06.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Martwą ciężarną samicę morświna znaleziono na plaży w Niechorzu (Zachodniopomorskie). Gatunek ten naukowcy uznają za "krytycznie zagrożony". W całym Bałtyku żyje zaledwie kilkuset jego przedstawicieli .  Jak poinformował PAP w czwartek Paweł Średziński z organizacji ekologicznej WWF Polska, martwą samicę morświna znalazł na plaży w Niechorzu turysta. Informację i zdjęcia znaleziska przekazał natychmiast do Stacji Morskiej w Helu. Morświna przewieziono tego samego dnia do helskiej placówki i poddano badaniom.

  "Zaskoczeniem dla dokonującego tych czynności zespołu było odkrycie, że badana samica (160 cm dł.) była w bardzo zaawansowanej ciąży. Jej dziecko miało już 70 cm" - powiedział Średziński.

  "Śmierć zdrowej, ciężarnej samicy i jej dziecka, które - jak wykazały badania - rozwijało się prawidłowo, to ogromna strata dla całej populacji morświnów w Bałtyku" - podkreślił Średziński. Wyjaśnił, że znacząco to zmniejsza szansę przetrwania jedynego gatunku waleni stale występującego w tym morzu.

  Znaleziony morświn był dorodny, nie stwierdzono u niego zmian patologicznych, ran czy chorób. Nie wiadomo, dlaczego i w jakich okolicznościach zginęła ta samica.

  Średziński powiedział, że jednym z problemów tych ssaków jest przypadkowe złowienie w sieci. Morświny giną zaplątane w sieci rybackie, bo wtedy nie mogą wypłynąć na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza.

  Według Średzińskiego, śmierć ciężarnej samicy morświna martwi w dwójnasób. Bałtycka populacja straciła płodną samicę i przyszłego nowego mieszkańca jego wód, który po osiągnięciu dojrzałości płciowej, za 4-5 lat, mógłby przyczynić się do wzrostu liczby tych zwierząt. Młode to była również samica.

  W przypadku znalezienia martwego lub żywego morświna należy niezwłocznie zawiadomić Błękitny Patrol WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795-536-009.

  Jeżeli morświn jest żywy, należy zapewnić mu spokój, pod żadnym pozorem nie przemieszczać i do czasu pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF polewać jego ciało wodą w taki sposób, aby nie zalać jego otworu nosowego.

  Morświn - obok kaszalota, orki i delfinów - należy do waleni uzębionych; jest jedynym gatunkiem walenia stale zasiedlającym Bałtyk. W Bałtyku występuje u wybrzeży Danii, Niemiec, południowej Szwecji i Polski. W Morzu Północnym samice dorastają do 189 cm, a samce do 178 cm. Wśród osobników bałtyckich największe sztuki osiągały 169 i 178 cm długości. W wodach mórz europejskich morświny żyją do 15 lat.

  Morświny mają krótko ścięty pysk. Płetwa grzbietowa osadzona jest bliżej ogona niż u delfinów i jest krótsza. Płetwy piersiowe są krótkie i trójkątne. Zwierzeta są bardzo płochliwe, ostrożne i trudne do obserwacji. Według różnych szacunków badaczy, w Bałtyku żyje zaledwie od 100 do 600 osobników. SZT

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Morświn kalifornijski (Phocoena sinus) – gatunek walenia z rodziny morświnowatych. Jest najmniejszym z delfinów i jednym z mniejszych waleni. Gatunek rzadki, uważany za najbardziej zagrożonego wyginięciem przedstawiciela rzędu. Morświn szary, morświn Burmeistra, morświn czarny (Phocoena spinipinnis) – gatunek walenia z rodziny morświnowatych. Gatunek słabo poznany. Morświn bezpłetwy, morświn azjatycki (Neophocaena phocaenoides) – gatunek walenia z rodziny morświnowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Neophocaena.

  Morświn białopłetwy, morświn Dalla (Phocoenoides dalli) – gatunek walenia z rodziny morświnowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Phocoenoides. Morąg Kudypy - dawny kolejowy przystanek osobowy w Morągu, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce. Położony przy rozebranej linii kolejowej z Miłomłyna do Morąga.

  Morświnowate (Phocoenidae) – rodzina ssaków morskich z podrzędu zębowców w rzędzie waleni. Są blisko spokrewnione z delfinowatymi, od których się jednak odróżniają szeregiem anatomicznych szczegółów, w tym charakterystycznym kształtem głowy i zębów. Istnieje sześć gatunków, zamieszkujących we wszystkich oceanach, najczęściej blisko wybrzeży. Najbardziej znany wśród nich jest morświn z północnej hemisfery, żyjący także w Bałtyku. Gmina Mora (szw. Mora kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Dalarna, siedzibą jej władz jest Mora.

  Dodano: 17.06.2011. 00:47  


  Najnowsze