• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warszawskie sokoły Wars i Sawa doczekały się potomstwa

  22.04.2010. 01:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wars i Sawa - dwa sokoły wędrowne, które zamieszkały na 45. piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki - doczekały się potomstwa. Pierwsze w tym roku pisklę wykluło się 20 kwietnia. To już dziewiętnasty dziki sokół wędrowny - od początku realizacji programu ochrony tego gatunku - który przyszedł na świat w Warszawie.

  Pisklę wykluło się z jednego z czterech wysiadywanych przez miesiąc jaj, które Sawa składała od 9 do 17 marca. Nie można więc wykluczyć, że nie będzie jedynakiem, choć i to jest możliwe.

  W ubiegłym roku Wars i Sawa także miały 4 jaja, a tylko jedno młode. Samiczka, w wyniku konkursu ogłoszonego wśród miłośników sokołów, otrzymała imię Skierka.

  Warszawskie sokoły można oglądać na stronie internetowej: www.webcam.peregrinus.pl/warszawa.

  Podgląd z gniazda po raz pierwszy udostępniono w internecie w 2009 roku. Towarzyszyło temu ogromne zainteresowanie, nie tylko warszawiaków. "Strona z podglądem zanotowała w ubiegłym roku ponad pół miliona wejść. Mniej więcej co siódme z nich pochodzi z zagranicy, zanotowaliśmy wejścia z ponad 80 krajów świata, ze wszystkich zamieszkałych kontynentów" - informują przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

  Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. W Warszawie widywano je po II wojnie światowej, prawdopodobnie nawet tu gniazdowały. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku sokoły wyginęły prawie na całym świecie.

  Czesław Sielicki, po założeniu hodowli sokołów we Włocławku, postanowił przeprowadzić reintrodukcję także w Warszawie. Proces przywracania sokołów stolicy prowadzono przy współpracy z Muzeum i Instytutem Zoologii Polskiej Akademii Nauk w 1996 i 1997. Dzięki temu w latach 90. w Warszawie zaczęto obserwować pojedyncze sokoły. Na Pałacu Kultury i Nauki po raz pierwszy zagnieździły się w 1998 r. EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Sokół wędrowny (Falco peregrinus) – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce nieliczny ptak lęgowy. Stadion TG Sokół w Sokołowie Małopolskim - obiekt piłkarski znajdujący się w Sokołowie Małopolskim przy ulicy Polnej 1. Sokołow (ros. Соколов) – jedno z najpopularniejszych nazwisk rosyjskich i bułgarskich. Pochodzi od rzeczownika pospolitego сокол (sokół). Forma żeńska Sokołowa.

  Sokół siwy (Falco hypoleucos) – gatunek rzadko spotykanego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). To jeden z zagadkowych tajemniczych ptaków Australii, którego jedynie przypadkiem udaje się zobaczyć. Sokół czarny (Falco subniger) – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae) występujący jedynie w Australii.

  Sokół ciemny, pustułka ciemna (Falco ardosiaceus) – gatunek małego, afrykańskiego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Najbliższymi krewnymi tego sokoła są pustułka prążkowana i pustułka białorzytna. Te 3 gatunki umieszcza się czasem w podrodzaju Dissodectes. Sokół rdzawobrewy (Falco femoralis) – gatunek ptaka z rodziny sokołowatych (Falconidae). Wyróżniono trzy podgatunki F. femoralis:

  Białozór, sokół norweski (Falco rusticolus) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae), największy przedstawiciel rodzaju Falco. Trębacze (Herpetotherinae) – podrodzina ptaków z rodziny sokołowatych (Falconidae). Obejmuje gatunki drapieżne (choć niektóre odżywiają się również pokarmem roślinnym i są wśród nich też padlinożercy), zamieszkujące Amerykę Południową i Środkową. Polują w locie lub chodząc po ziemi. Większość gatunków zamieszkuje lasy. Są mniejsze niż sokoły, mają dłuższe szyje i nogi, potężniejsze szpony i bardziej zaokrąglone skrzydła. Nie latają tak szybko jak sokoły. Głowa jest częściowo naga, często kolorowa. Upierzenie często błyszczące, czarne. W przeciwieństwie do sokołów budują własne gniazda.

  Herb Sokołowa Podlaskiego to, obok flagi miasta i barw miasta, jeden z symboli miejskich określonych w statucie miasta Sokołów Podlaski.

  Sokół australijski (Falco longipennis) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae) żyjący głównie w Australii. Niektóre osobniki migrują też zimą do Indonezji, Timoru i Nowej Gwinei. To jeden z najmniejszych australijskich ptasich drapieżników, mierzy od 30 do 36 cm. Samica jest większa od samca.

  Herb Sokołowa Małopolskiego przedstawia w błękitnej tarczy herbowej żółte (złote) drzewo dębu ze srebrnymi (białymi) żołędziami, ponad nim złoty sokół, ze srebrnym (białym) dziobem, obrożą, dzwonkami i szponami. Obecny kształt herbu przyjęto uchwałą nr XII /95/ 2007 Rady Miejskiej w Sokołowie Małopolskim z dnia 7 listopada 2007.

  Dodano: 22.04.2010. 01:20  


  Najnowsze