• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warszawskie sokoły Wars i Sawa doczekały się potomstwa

  22.04.2010. 01:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wars i Sawa - dwa sokoły wędrowne, które zamieszkały na 45. piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki - doczekały się potomstwa. Pierwsze w tym roku pisklę wykluło się 20 kwietnia. To już dziewiętnasty dziki sokół wędrowny - od początku realizacji programu ochrony tego gatunku - który przyszedł na świat w Warszawie.

  Pisklę wykluło się z jednego z czterech wysiadywanych przez miesiąc jaj, które Sawa składała od 9 do 17 marca. Nie można więc wykluczyć, że nie będzie jedynakiem, choć i to jest możliwe.

  W ubiegłym roku Wars i Sawa także miały 4 jaja, a tylko jedno młode. Samiczka, w wyniku konkursu ogłoszonego wśród miłośników sokołów, otrzymała imię Skierka.

  Warszawskie sokoły można oglądać na stronie internetowej: www.webcam.peregrinus.pl/warszawa.

  Podgląd z gniazda po raz pierwszy udostępniono w internecie w 2009 roku. Towarzyszyło temu ogromne zainteresowanie, nie tylko warszawiaków. "Strona z podglądem zanotowała w ubiegłym roku ponad pół miliona wejść. Mniej więcej co siódme z nich pochodzi z zagranicy, zanotowaliśmy wejścia z ponad 80 krajów świata, ze wszystkich zamieszkałych kontynentów" - informują przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

  Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. W Warszawie widywano je po II wojnie światowej, prawdopodobnie nawet tu gniazdowały. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku sokoły wyginęły prawie na całym świecie.

  Czesław Sielicki, po założeniu hodowli sokołów we Włocławku, postanowił przeprowadzić reintrodukcję także w Warszawie. Proces przywracania sokołów stolicy prowadzono przy współpracy z Muzeum i Instytutem Zoologii Polskiej Akademii Nauk w 1996 i 1997. Dzięki temu w latach 90. w Warszawie zaczęto obserwować pojedyncze sokoły. Na Pałacu Kultury i Nauki po raz pierwszy zagnieździły się w 1998 r. EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 22.04.2010. 01:20  


  Najnowsze