• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Więcej bocianów w Puszczy Kampinoskiej

  08.08.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Członkowie warszawskiego oddziału Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" kolejny raz przeprowadzili akcję obrączkowania i kontrolowania gniazd bociana białego w rejonie Puszczy Kampinoskiej. Obserwacje ornitologów wykazały, że w tym roku na badanym terenie osiedliło się więcej bocianów niż w latach ubiegłych. Wykluło się również więcej młodych.

  "Pod koniec czerwca aż w 7 gniazdach było po 5 młodych. Rok wcześniej nie stwierdzono takiej liczby piskląt w żadnym gnieździe na badanym terenie" - informują przedstawiciele T.P. Bocian.

  Ornitolodzy skontrolowali bociany w Rezerwacie Biosfery Puszcza Kampinoska, czyli w Kampinoskim Parku Narodowym, jego otulinie i kilka gniazd przy otulinie. W sumie badania przeprowadzono na obszarze o powierzchni ponad 76 tys. ha.

  W tym roku udało się im prześledzić 133 gniazda, z których 70 proc. była zajęta. Rok wcześniej zajętych było 61 proc. gniazd spośród 147 skontrolowanych.

  "W bieżącym roku sukces lęgowy na zajęte gniazdo wynosił 2,6 młodego (w 2009 - 2,0 młodego), a na gniazdo z odchowanymi młodymi - 3,1 (w 2009 - 2,7 młodego). Odnotowano dwa nowe gniazda" - informuje T.P. "Bocian".

  Jak wyjaśniają ornitolodzy, pod względem statystycznym rok 2010 był najbardziej zbliżony do roku 2006. Po którym przyszły "nieco chudsze" lata 2007-2009. Niestety, w trzech gniazdach ornitolodzy stwierdzili śmierć wszystkich piskląt z powodu nadmiernych opadów deszczu pod koniec maja.

  Podczas kontroli, pisklętom zakładano specjalne obrączki oraz usuwano z gniazd niebezpieczne dla ptaków sznurki plastikowe i folie. "Z kilkudziesięciu gniazd usunięto kłęby sznurków, w dwóch gniazdach wyplątano ze sznurków bocianie pisklęta, którym kontrola uratowała życie" - czytamy w komunikacie T.P. "Bocian".

  W tym roku zaobrączkowano 200 młodych bocianów białych. Wszystkie dostały plastykowe obrączki typu ELSA (czarne na goleń). W sumie od roku 2004 na badanym terenie ornitolodzy założyli 688 obrączek na bociany i 25 poza terenem badań, ale wszystkie były zakładane na Mazowszu.

  Członkowie T.P. "Bocian" apelują do wszystkich obserwatorów ptaków o zwracanie uwagi czy lęgowe lub przelotne bociany, które nie posiadają obrączek, ich odczyt jest możliwy przy pomocy lunety, silnej lornetki lub aparatu cyfrowego. Przypadki pojawienia się takich bocianów na terenie Mazowsza należy zgłaszać do Towarzystwa. Jeśli numer uda się odczytać, należy zgłosić go do Stacji Ornitologicznej PAN(www.stornit.gda.pl).

  Akcja wyplątywania ze sznurków młodych bocianów została dofinansowana w ramach projektu "Przyrodnicy i służby energetyczne Polski, Ukrainy i Białorusi na rzecz ochrony bociana białego" finansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy. EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Bocian czarnodzioby (Ciconia boyciana) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny bocianowatych (Ciconiidae), zamieszkujący wschodnią Azję. Jest bliskim krewnym europejskiego bociana białego, przez wiele lat uważano go za podgatunek bociana białego (używana wówczas nazwa systematyczna brzmiała C. ciconia boyciana). Od bociana białego różni się czarnym dziobem i czerwoną obwódką wokół oka. Obie płcie wyglądają podobnie, samica jest nieco mniejsza od samca. Historycznie bocian czarnodzioby występował w Japonii, Korei, Chinach i na dalekim wschodzie Rosji, ale obecnie populacje w Południowej Korei i Japonii wyginęły z powodu polowań i dewastacji jego siedlisk. Japończycy starając się odbudować gatunek dokonywali reprodukcji wykorzystując do tego bociany z Rosji. W 2007 roku program osiągnął sukces - po 43 latach przerwy na wolności wykluł się bocian czarnodzioby. Obrączka hodowlana – metalowy lub plastikowy pierścień z wytłoczonym napisem zakładany na nogę ptaka. W odróżnieniu od obrączki ornitologicznej nie są zaciskowe przez co muszą być zakładane pisklętom. Kukułkowate (Cuculidae) – rodzina ptaków z rzędu kukułkowych (Cuculifromes). Obejmuje ptaki o zróżnicowanej wielkości, długich ogonach i silnych nogach. Preferują środowiska leśne, choć niektóre gatunki żyją na otwartej przestrzeni. Główny pokarm to owady. Wiele gatunków należących do tej rodziny to pasożyty lęgowe — składają swoje jaja do gniazd innych ptaków. Często pisklęta kukułkowatych po wykluciu wyrzucają z gniazda jaja bądź pisklęta gospodarzy.

  Bank pamięci - jest to jedno lub kilka gniazd, które znajdują się na płycie głównej komputera i są przeznaczone do umieszczania w nich modułów pamięci. W komputerach starszego typu banki pamięci składały się z dwóch lub czterech gniazd. Obecnie najczęściej bank pamięci jest złożony z jednego gniazda. Liczba gniazd wchodzących w skład jednego banku zależy od szerokości magistrali danych. Jeśli magistrala ma 64 bity, a moduły pamięci są 32-bitowe, wtedy jeden bank będzie składał się z dwóch gniazd. Neutralizm – jedna z neutralnych zależności międzygatunkowych, w której osobniki jednego gatunku nie wpływają w żaden sposób na przedstawicieli drugiego. W zasadzie neutralizm jest brakiem oddziaływań między gatunkami. Przykładem populacji, między którymi zachodzi relacja neutralizmu, mogą być populacje bocianów i sikorek.

  Fieseler Fi 156 "Storch" ("Bocian") – zaprojektowany w 1935 w zakładach Gerhard Fieseler Werke GmbH samolot rozpoznawczo-łącznikowy typu STOL. Fi-156 do startu potrzebował dogodnego terenu o długości 60m, do lądowania 20m. Ze względu na jego wszechstronność używany przez Rzeszę na wszystkich frontach II wojny światowej. Do najsłynniejszych zadań wykonanych przy użyciu tego samolotu należy przeprowadzona 12 września 1943 przez Ottona Skorzenego akcja uwolnienia Benita Mussoliniego oraz przewiezienie do Berlina gen. von Greima przez pilotkę Hannę Reitsch. Dąb Jacka Wysmułka – wcześniej zwany Wielkim Mamamuszim, najgrubszy spośród dębów Puszczy Białowieskiej rosnących w zagospodarowanej części Puszczy, pod względem obwodu pnia ustępuje tylko Dębowi Maćkowi rosnącemu w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego . Na wys. 130 cm od nasady pień ma w obwodzie 701 cm (2009 r.), wysokość drzewa -31-32 m. Dąb nosi imię zasłużonego dla Puszczy Białowieskiej leśnika, miłośnika przyrody Jacka Wysmułka. Zresztą Jacek Wysmułek odkrył to drzewo w białowieskim mateczniku i w 1976 roku zgłosił je do wojewódzkiego rejestru drzew pomnikowych.

  Starzyk brunatnogłowy, starzyk rudogłowy (Molothrus ater) – gatunek ptaka z rodziny kacyków (Icteridae). Znany pasożyt lęgowy u ponad 100 gatunków ptaków z Ameryki Północnej. Przyczynił się do spadku liczebności wireonków, lasówek, tanagr i niektórych kacyków. Ubarwienie jaj inne niż jaj gospodarzy. Pisklęta wylęgają się wcześniej, rosną szybciej i są większe; wyrzucają z gniazda pisklęta gospodarzy. Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – czerwony rowerowy szlak turystyczny o długości ok. 190 km łączący Kraków z Częstochową. Podobnie jak pieszy Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez większość warowni jurajskich zwanych Orlimi Gniazdami. Szlak biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

  Łącznik wtykowy - łącznik elektryczny ręczny tworzony przez gniazdo wtykowe oraz odpowiadającą mu wtyczkę. Służy do zasilania odbiorników elektrycznych ręcznych, przenośnych i ruchomych w pomieszczeniach mieszkalnych, gospodarstwach rolnych, warsztatach, na placach budów czy też kempingach.
  Gniazda wtykowe i wtyczki budowane są na napięcia znamionowe 50-750 V, prądy znamionowe 6-125 A. Konstrukcje gniazd i wtyczek są takie że nie jest możliwe zetknięcie styków ochronnych wtyczek ze stykami prądowymi gniazd ani włożenie wtyczki do gniazda o innym napięciu i prądzie znamionowym lub o różnej liczbie biegunów. Jedynie wtyczki urządzeń II klasy ochronności są tak wykonane, że jest możliwe włożenie ich do gniazd o odpowiednim napięciu i prądzie znamionowym, niezależnie od tego, czy gniazdo jest ze stykiem, czy bez styku ochronnego.

  Lęg, ląg – w znaczeniu ogólnym: wylęganie się, wyklucie się, czyli wydobycie się zwierząt z jaj. W zoologii mianem lęg określane są wszystkie jaja danego zwierzęcia wysiadywane jednocześnie, a w ornitologii również wszystkie pisklęta pochodzące z jednego zniesienia, wychowywane przez jednych rodziców lub jeden cykl rozrodczy obejmujący okres od budowy gniazda po uzyskanie samodzielności przez pisklęta. W tym ostatnim znaczeniu termin lęg może być użyty w odniesieniu do pary ptaków lub do całego gatunku.

  Obręb Ochronny Hwoźna - jeden z dwóch obrębów Białowieskiego Parku Narodowego. Obejmuje jego najnowszą część i został utworzony w 1996 roku na bazie terenów przejętych od Lasów Państwowych. Zajmuje 5158,21 ha powierzchni. Swoją nazwę bierze od ograniczającej go od południa rzeczki Hwoźnej, oddzielającej go od najstarszej części Białowieskiego Parku Narodowego - Obrębu Ochronnego Orłówka. Kajtkowe przygody – zbiór opowiadań autorstwa Marii Kownackiej, wydany w 1948 roku. Traktuje o przygodach bociana Kajtka, który ze względu na złamane skrzydło nie mógł odlecieć do ciepłych krajów i został przygarnięty przez państwa Orczyków, na których domu znajdowało się jego rodzinne bocianie gniazdo. Narracja utworu jest pierwszoosobowa, narratorem jest uosobiony Kajtek; ten zabieg jest zastosowany także w stosunku do innych zwierząt.

  Dodano: 08.08.2010. 01:17  


  Najnowsze