• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiosenna zima w Parku Narodowym ,,Ujście Warty

  11.01.2012. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W ostatnich dniach w Parku Narodowym ,,Ujście Warty" zaobserwowano czaplę białą w szacie godowej, a podczas ładnej pogody drobnym ptakom wróblowym zdarza się śpiewać, co jest powszechnym zachowaniem w okresie wiosennym. 

  ,,Patrząc na zachowania ptaków można powiedzieć, że prawdziwa zima jeszcze nie nadeszła" - powiedział PAP Michał Leszczyński z Parku Narodowego ,,Ujście Warty"

  Według niego, takie anomalie w zachowaniu ptaków są co prawda nietypowe, ale nie są rzadkością w świecie przyrody. ,,To typowa reakcja na łagodną zimę" - wyjaśnił Leszczyński.

  W Lubuskiem oznak łagodnej zimy jest więcej. Na początku stycznia przy gorzowskim szpitalu zakwitły stokrotki, a na niektórych krzewach w tym mieście pojawiły się pąki, można także znaleźć kwitnące róże.

  Cieplejsze dni można wykorzystać i udać się na wycieczkę np. do "Ujścia Warty", gdzie w ostatnim miesiącu przybyło gęsi. Ich liczba obecnie sięga ok. 46 tys.

  Najwięcej jest gęsi zbożowych i białoczelnych, sporo jest rodzimych gęgaw. Pojawiły się także żurawie, których miesiąc temu jeszcze nie było - w zeszłym tygodniu naliczono ich ponad sto.

  Z drugiej strony, jak przysłało na tą porę roku w "Ujściu Warty" można zaobserwować ptaki przylatujące do Parku na zimowisko.

  Należą do nich np. myszołowy włochate i błotniaki zbożowe, a także łabędzie krzykliwe, dla których Park jest ważnym zimowiskiem. Obecnie ich liczebność jest stosunkowo niewielka i wynosi około 200 osobników. W minionych latach zimowało w tym miejscu nawet do 3 tys. tych ptaków.

  PAP - Nauka w Polsce

  mmd/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dzukijski Park Narodowy (lit. Dzūkijos nacionalinis parkas) – leży w południowej części Litwy, przy granicy z Białorusią, ok. 20 km na północny wschód od miasta Druskieniki. Utworzony został w 1991 r. i zajmuje powierzchnię 585,19 km², co czyni go największym parkiem narodowym Litwy. Ponad 90% terenu Parku stanowią lasy, z przewagą lasów sosnowych, zamieszkiwanych przez 54 gatunków ssaków, ponad 150 gatunków ptaków, 38 gatunków ryb oraz kilkanaście gatunków gadów i płazów. Stosunkowo niewielka powierzchnia Parku (232 ha) zajmowana jest przez 48 jezior. Park Narodowy „Ujście Warty” – najmłodszy z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 1 lipca 2001 z połączenia rezerwatu Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Zlodowacenie Warty (w polskiej stratygrafii do lat 80. XX w. określane jako: stadiał mazowiecko-podlaski, stadiał Warty; we współczesnych publikacjach anglojęzycznych: Warta Glaciation, Warthanian = Saalian II = Sozh = Moscovian) – najmłodsze ze lodowaceń środkowopolskich, o zasięgu mniejszym od zlodowacenia Odry. Datowane jest na okres od 215/210 do 130/125 tys. lat temu.

  Siemiechów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Widawa. W skład tego sołectwa wchodzą także przysiółki: Kępina i Siemiechów-Kolonia. Siemiechów położony jest nad rzeką Wartą w malowniczej dolinie parku międzyrzecza Warty i Widawki. Sąsiaduje z Wielką Wsią, Brzykowem, Rychłocicami oraz z Jarocicami (po drugiej stronie Warty). Jego malownicze położenie sprawia, że latem gości on wielu działkowiczów. Pożary w Yellowstone w 1988 roku – zespół pożarów lasów i zarośli w Parku Narodowym Yellowstone i jego okolicach (m.in. Parku Narodowym Grand Teton) latem 1988 roku. Największe tego typu zjawisko w tym regionie zanotowane w czasach historycznych – w ciągu 6 miesięcy ogień objął prawie 5 000 km², z czego w granicach parku narodowego około 3 212 km², czyli ponad ⅓ jego powierzchni.

  Rezerwat przyrody "Winnica" - rezerwat stepowy na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, w pobliżu wsi Wielka Wieś B w gminie Widawa, powiecie łaskim, województwie łódzkim. Rezerwat przyrody Korzeń - florystyczny i torfowiskowy rezerwat przyrody położony na obszarze Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, w pobliżu wsi Korzeń w gminie Widawa (woj. łódzkie).

  Park położony jest we wsi Młodojewo-Parcele, w Gminie Słupca, w powiecie słupeckim, przy drodze gminnej między drogą wojewódzką nr 263 SłupcaKleczew a wsią Młodojewo. Powierzchnia parku wynosi 1,7 ha. W niewielkiej odległości od parku płynie rzeka Meszna. Granicę północną parku stanowi droga dojazdowa do pól, a biegnący wzdłuż niej rów prowadzi wody do rzeki Meszny. Powiat sulęciński – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sulęcin. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Kotlina Gorzowska, Pojezierze Łagowskie i Równina Torzymska. W gminie Słońsk znajdują się Park Narodowy Ujście Warty i Park Krajobrazowy Ujście Warty.

  Jesion – puszczański rekordzista – jesion wyniosły o rozmiarach pomnikowych rosnący w Białowieskim Parku Narodowym, jest najpotężniejszym i najbardziej okazałym jesionem Białowieskiego Parku Narodowego i całej Puszczy Białowieskiej, aktualnie najwyższy jesion w Polsce i prawdopodobnie najwyższe drzewo liściaste w Polsce.

  Dąb przy Wilczym Szlaku – pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w Białowieskim Parku Narodowym, jedna z atrakcji turystycznych na terenie Obrębu Hwoźna Białowieskiego Parku Narodowego, przy Wilczym Szlaku.

  Park Narodowy Sapo - jest parkiem narodowym w hrabstwie Sinoe w Liberii. Jest największym w kraju chronionym obszarem lasów deszczowych i jedynym o statusie parku narodowego. Obejmuje drugi co do wielkości obszar wilgotnego lasu równikowego w Afryce Zachodniej po parku narodowym Taï w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zajmuje powierzchnię 1804 km² i jest położony w południowo - wschodniej części kraju. Gemini Park – centrum handlowo-rozrywkowe w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej 20 (między ul. Bora-Komorowskiego, Leszczyńską, Bobrową i Białą) w dzielnicy Leszczyny, w miejscu fabryki włókienniczej Welux i części Parku Strzygowskiego. Jest to drugi co do wielkości, po Galerii Sfera, tego typu obiekt w mieście. Został wybudowany w latach 20072009, a obecnie trwa jego rozbudowa, której zakończenie planowane jest na 15 listopada 2013 r. W jej wyniku powierzchnia, wynosząca obecnie 27,5 tys. m² (powierzchni handlowa, łączna: 35 tys. m²), powiększy się o 16 tys. m² w najwyższym standardzie przeznaczonych na sklepy znanych marek, punkty usługowe oraz strefy rozrywkowe i gastronomiczne.

  Dodano: 11.01.2012. 00:25  


  Najnowsze