• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wkrótce zakwitną tulipany odmiany Maria Kaczyńska

  17.04.2010. 21:15
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Za kilkanaście dni w Chrzypsku Wielkim (Wielkopolskie) zakwitną kremowo-żółte tulipany "Maria Kaczyńska". Pierwsza dama zgodziła się na nadanie takiego imienia tulipanom ze słynnej holenderskiej hodowli przed dwoma laty.

  Podobne - kremowe i żółte kwiaty - były składane przez warszawiaków na trasie wtorkowego konduktu, w którym z lotniska Okęcie przewożono do Pałacu Prezydenckiego trumnę z ciałem tragicznie zmarłej w wypadku lotniczym żony prezydenta Polski.

  Jak powiedział PAP Bogdan Królik, jedyny dystrybutor tulipanów "Maria Kaczyńska" w Polsce, od soboty w swojej firmie odbiera mnóstwo telefonów od osób zainteresowanych zdobyciem kwiatów.

  "Podjąłem taką decyzję, że przez najbliższe dni nie będę prowadził żadnych rozmów biznesowych w sprawie tych kwiatów. Jest żałoba narodowa i raczej nie wypada. Było zainteresowanie ze strony Kancelarii Prezydenta, chciano złożyć te kwiaty na pogrzebie pierwszej damy, ale kwiaty nie zdążą zakwitnąć" - powiedział PAP Królik.

  Jak dodał, 20 tys. roślin zakwitnie dopiero za dwa - trzy tygodnie. Bogdan Królik podkreślił, że tulipan poświęcony pierwszej damie jest wyjątkową odmianą nie tylko ze względu na osobę, której imieniem go nazwano. "Zalety tych tulipanów to duże kwiaty osadzone na długich łodygach, duża trwałość kwiatów po ścięciu i duża odporność na choroby" - powiedział.

  "Maria Kaczyńska" ma kwiaty w kolorze kremowo-żółtym, jaśniejszym na końcach. Termin sadzenia to wrzesień-październik, termin kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Wysokość rośliny to 50-55 cm.

  Odmiana została wyhodowana w Holandii. Jej twórcą jest jeden z najsłynniejszych holenderskich hodowców tulipanów - Jan Ligthart. Natomiast, jak informują przedstawiciele Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim S.A. (PNOS S.A.), aktywnie zaangażowanego w promocję niezwykłej odmiany, nazwanie kwiatu imieniem i nazwiskiem małżonki prezydenta było inicjatywą ówczesnego ambasadora Holandii w naszym kraju - Marniksa Kropa. 

  "Chcemy złożyć hołd pierwszej damie Polski, gdyż jest osobą, która nie starając się zajmować miejsca na pierwszym planie, cieszy się powszechnym szacunkiem swego kraju. Znana jest ze swego zaangażowania w sprawy społeczne, aktywnie wspiera swego męża, ale - jak na nowoczesną kobietę przystało - ma własne zdanie i poglądy" - uzasadnił swoją decyzję ambasador Krop.

  Oficjalna uroczystość nadania tulipanom imienia Marii Kaczyńskiej miała miejsce w 2008 roku. Pani prezydentowa przyznała wówczas, że czuje się "bardzo wzruszona i wyróżniona" tym, że "tak piękny tulipan" nosi jej imię. "Bardzo lubię kwiaty, a tulipany szczególnie" - podkreślała. W jej ocenie odmiana, której nadano jej imię, "trochę przypominała róże".

  "Mój mąż najczęściej kupuje mi róże, tradycyjny ogromny bukiet róż dostaję na każdą uroczystość - na rocznicę ślubu, urodziny czy imieniny (...) Tulipany raczej dostaję wiosną" - mówiła wtedy dziennikarzom Maria Kaczyńska.

  Pierwsza dama otrzymała cebulkę "Maria Kaczyńska", oznaczoną numerem 00001, w pudełku z numerowanym certyfikatem oryginalności i hologramem. Certyfikat ten wydał wyłączny wówczas dystrybutor w Polsce nowej odmiany - PNOS S.A.

  49 kolejnych cebulek, ponumerowanych, z certyfikatem oryginalności i podpisem Pani Prezydentowej oraz hologramem zostało skierowanych na internetową aukcję charytatywną na rzecz polskich sportowców niepełnosprawnych.

  Jan Ligthart, twórca odmiany "Maria Kaczyńska", jest także m.in. autorem odmian tulipana "Laura Bush", "Bernadette Chirac" i "Hillary Clinton". Maria Kaczyńska była pierwszą osobą z Polski, której imieniem nazwano tulipany z jego hodowli.

  Jak powiedział Królik, już rozpoczęły się rozmowy w sprawie stworzenia odmiany "Lech Kaczyński". Tulipan nazwany imieniem prezydenta miałby mieć biało-czerwone kwiaty.

  "Zwykły, choć piękny tulipan z Holandii, odmiany +Maria Kaczyńska+, gdy został nazwany imieniem i nazwiskiem Pierwszej Damy Rzeczpospolitej, nabrał, przy jej osobistym udziale, cech niezwykłych, dobronośnych. Dziś, gdy Pani Prezydentowej już nie ma wśród nas, pozostaje on szczególnym, żywym symbolem jej pięknej postawy, zrozumienia dla drugiego człowieka i jego potrzeb" - podkreślają przedstawiciele PNOS S.A.

  RPO oraz dzięki uprzejmości PNOS S.A.

  PAP - Nauka w Polsce

  kap/  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Charytatywny Bal Dziennikarzy - bal organizowany jest od 1998 roku przez Fundację Charytatywny Bal Dziennikarzy, jest to coroczna impreza charytatywna dla osób ze świata mediów, polityki, biznesu i kultury organizowana w styczniu w Auli Politechniki Warszawskiej. W 2010 roku gośćmi honorowymi byli prezydent RP Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska. Prezesem fundacji jest Iwona Maruszak. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek (OFKiP) – (do 2012 Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek (OFKiP)) festiwal muzyki świątecznej odbywający się corocznie w Będzinie. W latach 2007-2009 patronat nad nim obejmował prezydent RP Lech Kaczyński, w 2010 r. – Małżonka Prezydenta – Maria Kaczyńska. Eugenia Danuta Złotko, z domu Arytmiuk, urodziła się Hrubieszowie w 1935 r., zamieszkała w Kukawce od 6 sierpnia 1989 posiadaczka tytułu i medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za wspólną, wraz z rodziną, pomoc w czasie II Wojny Światowej Dorze Libman, córce rabina z Chełma. 17 listopada 2008 oznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, wręczonym w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez Marię Kaczyńską. Od 25 maja 2010 honorowa obywatelka państwa Izrael.

  Uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej – odbyły się w dniach 17–18 kwietnia 2010. Od 10 kwietnia do 18 kwietnia 2010 w na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywała żałoba narodowa, wprowadzona po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w wyniku której śmierć poniosła para prezydencka i 94 pozostałe osoby znajdujące się na pokładzie samolotu. Maria Helena Kaczyńska, z domu Mackiewicz (ur. 21 sierpnia 1942 w Machowie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – żona prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, pierwsza dama Polski od 2005 do 10 kwietnia 2010, gdy zginęła wraz z mężem i innymi osobami w katastrofie wojskowego samolotu Tu-154M nr 101. Z wykształcenia była ekonomistką.

  Mgła – polski film dokumentalny z 2011 roku zrealizowany przez Marię Dłużewską i Joannę Lichocką, wyprodukowany przez tygodnik "Gazeta Polska". Opowiada o przygotowaniach do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku i wydarzeniach do czasu pogrzebu pary prezydenckiej z perspektywy sześciu ówczesnych urzędników Kancelarii Prezydenta (Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Jakub Opara, Jacek Sasin, Marcin Wierzchowski, Paweł Zołoteńki). Wybory prezydenckie w Polsce wyłoniły piątego prezydenta w III Rzeczypospolitej, następcę zmarłego w trakcie kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pierwsza tura wyborów odbyła się 20 czerwca 2010, a druga tura dwa tygodnie później – 4 lipca. Na prezydenta wybrany został Bronisław Komorowski.

  Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku (również katastrofa smoleńska) – katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST) (10:41:06 ówczesnego czasu moskiewskiego letniego). Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Rada Ministrów Jarosława Kaczyńskiego, której prezesem był Jarosław Kaczyński, powołana i zaprzysiężony 14 lipca 2006 przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 19 lipca 2006 rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu. Jarosław Kaczyński podał gabinet do dymisji 5 listopada 2007 czyniąc to dwukrotnie, przed prezydentem RP i na forum Sejmu w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu VI kadencji. Dymisja została przyjęta i Rada Ministrów pełniła obowiązki do czasu zaprzysiężenia nowego składu Rady Ministrów 16 listopada 2007.

  Fundacja Prasowa "Solidarność": Założona 15 marca 1990 r. przez ówczesnego senatora i redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność" Jarosława Kaczyńskiego, Marię Stolzman, Sławomira Siwka, Krzysztofa Czabańskiego, Macieja Zalewskiego oraz Bogusława Heba.

  Kaczyński (żeńska forma Kaczyńska; liczba mnoga: Kaczyńscy) – polskie nazwisko. Na początku lat 90. XX wieku w Polsce nosiło je 11188 osób.

  Lena Dąbkowska-Cichocka (ur. 23 listopada 1973 w Moskwie) – polska polityk, posłanka na Sejm RP VI kadencji, była podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i były doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Skórczu – pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Skórczu w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim.

  Dodano: 17.04.2010. 21:15  


  Najnowsze