• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wolontariusze zaopiekują się fokami i morświnami

  18.09.2009. 20:52
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  40 osób będzie od stycznia przyszłego roku patrolować wybrzeże Morza Bałtyckiego. Ich zadaniem będzie opieka nad ssakami morskimi - fokami i morświnami, które coraz częściej są znajdowane na brzegu Bałtyku. Każdy z członków zespołu dostanie pod opiekę ok. 10 km polskiego wybrzeża. Projekt, w ramach którego będą patrolowane plaże, nosi nazwę "Błękitny patrol".


  Prowadzi go organizacja WWF zajmująca się m.in. ochroną ssaków bałtyckich - foki szarej i morświna. W ten weekend rozpocznie się nabór na wolontariuszy, którzy będą odwiedzać plaże. Spotkania z chętnymi potrwają do czwartku i odbędą się w 10 nadmorskich miejscowościach (od Międzyzdrojów po Stegnę).

  Zadaniem wolontariuszy, których organizatorzy wybiorą do zespołu "Błękitnego patrolu", będzie patrolowanie raz w tygodniu przez co najmniej trzy lata, poczynając od stycznia 2010 roku, wyznaczonego odcinka brzegu i w razie konieczności zaopiekowanie się znalezionym na brzegu ssakiem.

  "Zależy nam na osobach mieszkających blisko morza, idealna odległość to około trzy kilometry. Wolontariusz powinien być też dyspozycyjny, tak by poza cotygodniowym patrolem mógł udać się na plażę w razie niespodziewanego zgłoszenia o przebywającej na niej foce czy morświnie. W takim wypadku jego zadaniem będzie roztoczenie opieki nad zwierzęciem do czasu, aż zdecyduje się ono wrócić do wody" - powiedziała Monika Łaskawska WWF Polska, która koordynuje program.

  Jak wyjaśniła, członkowie "Błękitnego patrolu" zostaną przeszkoleni w Stacji Morskiej w Helu m.in. w zakresie biologii i zagrożeń dla ssaków bałtyckich. Szkolenia obejmą też naukę sposobów postępowania ze znalezionymi zdrowymi lub chorymi zwierzętami.

  Wolontariusze zostaną też wyposażeni w podstawowy sprzęt (m.in. namiot i plecak), umożliwiający im dłuższy pobyt na plaży.

  "Gdy tylko zajdzie potrzeba przetransportowania rannych lub chorych zwierząt na leczenie lub rehabilitację, do akcji wkroczą pracownicy Stacji Morskiej, będący w stałym kontakcie z wolontariuszami" - poinformowała Łaskawska.

  "Błękitny Patrol" jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu WWF "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie "Ssaki bałtyckie"), współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Partnerami projektu są Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Informacje na temat miejsca i czasu spotkań z przyszłymi wolontariuszami znajdują się na stronie internetowej wwf.pl.

  Według danych WWF Polska "populacja morświna w Bałtyku kurczy się w zastraszającym tempie. Jeszcze niedawno ich liczebność na całym obszarze Morza Bałtyckiego szacowano na około 600 osobników. Dziś jest ich zaledwie 100". We wrześniu zeszłego roku Międzynarodowa Unia Przyrody uznała morświna za gatunek zagrożony, wpisując go na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych.

  Z kolei w 1988 roku Komisja Helsińska zaleciła państwom z basenu Morza Bałtyckiego troskę o ochronę i zwiększenie populacji fok szarych. Było ich wówczas ok. 4,5 tysiąca, podczas gdy na początku XX wieku w Bałtyku pływało 100 tysięcy fok. Jedne z ostatnich badań wykazały, że populacja foki w ostatnim czasie odbudowuje się: w Morzu Bałtyckim jest już około 20,5 tys. fok szarych. Ok. 6 tys., to foki obrączkowane.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Morświnowate (Phocoenidae) – rodzina ssaków morskich z podrzędu zębowców w rzędzie waleni. Są blisko spokrewnione z delfinowatymi, od których się jednak odróżniają szeregiem anatomicznych szczegółów, w tym charakterystycznym kształtem głowy i zębów. Istnieje sześć gatunków, zamieszkujących we wszystkich oceanach, najczęściej blisko wybrzeży. Najbardziej znany wśród nich jest morświn z północnej hemisfery, żyjący także w Bałtyku. Morąg – stacja kolejowa w Morągu, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce. Znajdują się tu 3 perony. 2 nastawnie, budynek dworca i dwie bocznice. W pobliżu (do 200 m) dworzec autobusowy, 2 sklepy i bar. Rada Państw Morza Bałtyckiego, CBSS (Council of the Baltic Sea States) – organizacja międzynarodowa powstała z inicjatywy rządów Niemiec i Danii, które w dniach 5–6 marca 1992 zorganizowały konferencję ministrów spraw zagranicznych w Kopenhadze. Powołano wówczas do życia Radę Państw Morza Bałtyckiego, początkowo jako forum współpracy międzyrządowej. Rada Państw Morza Bałtyckiego jest kolejnym etapem instytucjonalizacji stosunków międzynarodowych w regionie Morza Bałtyckiego po zimnej wojnie. Tuż po jej zakończeniu rządy Polski i Szwecji, wystąpiły z propozycją zwołania konferencji szefów rządów, poświęconej ochronie środowiska Morza Bałtyckiego. Na konferencji, która odbyła się w dniach 2–3 września 1990 roku w Ronneby w Szwecji, przyjęto Deklarację Morza Bałtyckiego. Rady Państw Morza Bałtyckiego nie należy mylić z Radą Bałtycką, która jest politycznym związkiem Litwy, Łotwy i Estonii.

  Morświn szary, morświn Burmeistra, morświn czarny (Phocoena spinipinnis) – gatunek walenia z rodziny morświnowatych. Gatunek słabo poznany. Morąg Kudypy - dawny kolejowy przystanek osobowy w Morągu, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce. Położony przy rozebranej linii kolejowej z Miłomłyna do Morąga.

  Lubin (niem. Louisenthal) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg.W roku 1973 jako osada Lubin należał do powiatu morąskiego, gmina Morąg, poczta Słonecznik. Morze Litorynowe – czwarta faza rozwoju Bałtyku; po niej morze to przybrało dzisiejszy wygląd i charakter. Powstało, gdy wskutek dalszego ocieplenia klimatu lądolód skandynawski stopniał do końca (ok. 5,5 tys. lat temu). Poziom wód podniósł się wtedy na tyle, że dotychczasowe Jezioro Ancylusowe uzyskało ponownie połączenie z Morzem Północnym, stając się znów akwenem morskim. Napływ wód oceanicznych spowodował wzrost zasolenia i rozwój fauny słonowodnej. Jednym z typowych jej przedstawicieli był pobrzeżek (Littorina littorea), od którego morze wzięło swą nazwę. W rezultacie tej kolejnej transgresji Morze Litorynowe zwiększyło swą powierzchnię, czego dowodem są do dziś obecne na jego dnie zalane wówczas doliny i torfowiska. Temperatura u południowych brzegów Bałtyku była o 2-3 °C wyższa od dzisiejszej, był to najcieplejszy okres w historii Bałtyku. Linia brzegowa była silnie rozwinięta; współczesny kształt Morza Bałtyckiego jest wypadkową kształtu ówczesnego i zmian abrazyjnych, które dokonały się do dnia dzisiejszego. Etap Morza Litorynowego zakończył się około 4 tysięcy lat temu, kiedy cieśniny duńskie uległy znacznemu przewężeniu, ograniczając dopływ wód słonych z Morza Północnego. Zasolenie wód się wyraźnie zmniejszyło; takim słonawym akwenem morskim jest Bałtyk do dnia dzisiejszego. Obecne stadium rozwoju Bałtyku określane jest czasem mianem Morza Mya.

  Morświn kalifornijski (Phocoena sinus) – gatunek walenia z rodziny morświnowatych. Jest najmniejszym z delfinów i jednym z mniejszych waleni. Gatunek rzadki, uważany za najbardziej zagrożonego wyginięciem przedstawiciela rzędu. Nusnäs – miejscowość w centralnej Szwecji, w regionie Dalarna, w gminie Mora. Położona na wschodnim brzegu jeziora Siljan, w odległości 10 km od miasta Mora. Nusnäs jest znane na całym świecie jako jedyne miejsce wyrabiania konika z Dalarna – Dalahäst.

  Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – fokarium (placówka naukowo-badawcza) Stacji Morskiej zarządzany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim.

  Dodano: 18.09.2009. 20:52  


  Najnowsze