• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wręczono nagrody w konkursie Czysty Las

  10.11.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Niemal 1500 projektów zgłoszonych przez 116 tys. uczniów z placówek oświatowych wszystkich typów wpłynęło na ogólnopolski konkurs pt. "Czysty Las". 28 października w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) ogłoszono zwycięzców.

  Konkurs - organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu we współpracy z Lasami Państwowymi - odbył się po raz szósty. Jego celem jest poprawa czystości polskich lasów, promocja przyrody i właściwych zachowań w lesie, a także edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży.

  Nagrody przyznano w 4 kategoriach: Leśna Edukacja Dzieci, Leśna Edukacja Młodzieży, Leśny Patrol oraz Las w Sztuce. Dwie pierwsze stawiały sobie za cel poszerzenie wiedzy, dwie ostatnie polegały na monitorowaniu i sporządzaniu raportów nt. czystości lasu albo udziale w jego sprzątaniu (Leśny Patrol) oraz przedstawieniu lasu w jakiejś formie artystycznej np. fotografii, malarstwie, grafice czy poezji (Las w Sztuce).

  Odbyły się dwa etapy - regionalne i ogólnopolski. Prace oceniało 17 komisji regionalnych, które zakwalifikowały do finału 212 projekty. Uczniowie pracowali pod opieką nauczycieli i pracowników Lasów Państwowych.

  W kategorii "Leśna Edukacja Dzieci" przyznano:

  - I nagrodę - 10 tys. zł dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piastowie, RDLP w Toruniu

  - dwie drugie nagrody, o wartości każda 3,5 tys. zł dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie, RDLP w Krakowie i Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Lipinkach, RDLP w Toruniu

  - dwie IV nagrody, każda o wartości 1,5 tys. zł dla Szkoły Podstawowej im Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, RDLP w Olsztynie i Publicznej Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie, RDLP w Radomiu

  W kategorii "Leśna Edukacja Młodzieży" przyznano:

  - I nagrodę - 10 tys. zł dla Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Holteia w Obornikach Śląskich, RDLP we Wrocławiu

  - II nagrodę - 5 tys. zł dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu, RDLP w Gdańsku

  - III nagrodę - 3 tys. zł dla Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie, RDLP w Warszawie

  - IV nagrodę - 2 tys. zł dla Gimnazjum im. 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie, RDLP w Warszawie

  W kategorii "Leśny Patrol" przyznano:

  - I nagrodę - 10 tys. zł dla Świetlicy Wiejska "Dziupla" w Borzymiu, RDLP w Szczecinie

  - II nagrodę - 5 tys. zł dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy, RDLP w Szczecinku

  - III nagrodę - 3 tys. zł dla Publicznego Gimnazjum w Życzynie, RDLP w Warszawie

  - IV nagrodę - 2 tys. zł dla Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jeżowem, RDLP w Lublinie

  W kategorii "Las w Sztuce" przyznano:

  - I nagrodę - 10 tys. zł dla Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Damnicy, RDLP w Szczecinku

  - II nagrodę - 5 tys. zł dla Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni, RDLP w Krakowie

  - dwie trzecie nagrody, w wysokości 2 tys. zł każda dla Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Sielinku, RDLP w Poznaniu i Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie, RDLP w Szczecinie

  Przyznano również nagrodę specjalną dla Kamila Hinca, ucznia Szkoły Podstawowej nr 5 w Kartuzach, RDLP w Gdańsku za film, który był załącznikiem do sprawozdania w kategorii "Leśna Edukacja Dzieci".

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nadleśnictwo Płaska – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa RDLP w Białymstoku, siedziba znajduje się w miejscowości Żyliny. Nadleśnictwo Antonin – jedno z 25 nadleśnictw RDLP w Poznaniu. W aktualnej strukturze administracyjnej istnieje od maja 1974 r. i składa się z trzech obrębów: Antonin, Moja Wola, Świeca. Nagroda publiczności – jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 4. ceremonii wręczenia Orłów w 2002 roku (nagrody przyznano za rok 2001).

  Nadleśnictwo Krzeszowice – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa RDLP w Krakowie z siedzibą w Zabierzowie. Nadleśnictwo Limanowa – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa RDLP w Krakowie z siedzibą w Limanowej.

  Nadleśnictwo Myślenice – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa RDLP w Krakowie z siedzibą w Myślenicach. Nadleśnictwo Krasiczyn – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa RDLP w Krośnie, z siedzibą w Przemyślu.

  Nagroda im. Lewisa Carrolla (ang. Lewis Carroll Shelf Award) – amerykańska nagroda literacka, przyznawana w latach 1958–1979 za twórczość dla dzieci i młodzieży. Nagrodą wyróżniano utwory pisarzy żyjących i nieżyjących, a jej celem było stworzenie listy najlepszych książek, będącej wskazówką dla rodziców i nauczycieli przy kierowaniu lekturą dzieci. Nadleśnictwo Jarosław (do dnia 01.01.2009 Nadleśnictwo Radymno) - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa RDLP w Krośnie, z siedzibą w Koniaczowie.

  Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Budge Wilson (ur. 1927) – kanadyjska pisarka, ilustratorka, artysta-fotograf. Posiada dyplomy z filozofii, psychologii, zarządzania edukacją oraz dyplom z zakresu kultury fizycznej. Napisała 32 książki dla młodzieży, które przetłumaczono na 10 języków i które są sprzedawane w 13 krajach. Budge Wilson była wielokrotnie nagradzana (między innymi 21 Kanadyjska Nagroda w kategorii książka dziecięca, Pierwsza Nagroda Literacka CBC, Nagroda Literacka miasta Dartmouth, nagroda Kanadyjskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy w dziedzinie książka dla młodzieży, nagroda im. Marianny Dempster i nagroda im. Ann Connor Brimer). Utwory Budge Wilson znalazły się w dziewięćdziesięciu antologiach, wielokrotnie czytane w kanadyjskim radiu CBC.

  Nadleśnictwo Bircza – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa RDLP w Krośnie, której siedziba znajduje się w miejscowości Stara Bircza. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie (RDLP Warszawa) jest jedną z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Obejmuje ona lasy z województwa mazowieckiego i lubelskiego o powierzchni 190 370 ha. Dzieli się na 14 nadleśnictw: Celestynów, Chojnów, Drewnica, Garwolin, Jabłonna, Łochów, Łuków, Mińsk, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka, Płońsk, Pułtusk, Wyszków.

  Harcerska Nagroda Literacka – polska nagroda literacka, organizowana i przyznawana przez Główną Kwaterę ZHP od 1970 do 1991 roku. Nagroda była przeznaczona dla polskich autorów publikacji literatury dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 15 lat, korespondujących z założeniami wychowawczymi ZHP, wydanymi od 1 stycznia w roku poprzedzającym rok przyznania nagrody, dotąd nienagradzanych. Nagrodę otrzymywały także instytucje wydawnicze. Propozycje zgłaszane przez wydawnictwa, redakcje oraz inne instytucje kulturalne wybierało jury powołane przez Główną Kwaterę ZHP.
  W 1982 roku wprowadzono nagrodę przyznawaną przez dzieci i młodzież, laureat był wyłaniany drogą plebiscytu w prasie dziecięco-młodzieżowej.
  W 1988 roku jury powołało Honorową Listę im. Aleksandra Kamińskiego. Oświata w Szwecji: Edukacja w Szwecji na poziomie podstawowym składa się z dziewięcioletniej, obowiązkowej szkoły podstawowej i trzyletniego gimnazjum. Dzieci i młodzież podlegają obowiązkowi szkolnemu od 7 do 16 roku życia. Od roku 1991 na życzenie rodziców dzieci mogą rozpoczynać obowiązek szkolny w wieku sześciu lat. W 1992 roku przeprowadzona została reforma oświaty, wprowadzona w pełnym zakresie w roku szkolnym 1995/96. Kształcenie odbywa się w formie trzyletnich programów edukacyjnych. Do dyspozycji jest 16 programów państwowych, z których 14 jest ukierunkowanych zawodowo, a dwa przygotowują uczniów do kształcenia uniwersyteckiego.

  Osiągnięcia Życia to jedna z kategorii specjalnych Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy przyznano podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku – jest jednostką podległą Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Powierzchnia gruntów zarządzanych przez RDLP w Gdańsku wynosi ponad 301 tys. ha. Działa w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim.

  Dodano: 10.11.2010. 00:19  


  Najnowsze