• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wrzesień w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

  13.09.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wrzesień w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie to okres już typowo jesienny. Wprawdzie kwitnie jeszcze wiele gatunków roślin, jednak na wielu pojawiają się owoce, niejednokrotnie bardzo dekoracyjne. Zaczynają się także przebarwiać liście drzew - informuje doc. Wojciech Dmuchowski, pracownik Ogrodu.

  W pierwszej połowie września kwitną jeszcze krzewy budlei, pięciorników krzewiastych oraz ketmii syryjskiej. Warto także zwrócić uwagę na owocujące drzewa magnolii oraz ileksu okółkowatego. U wielu drzew w tym właśnie okresie przebarwiają się liście. "Na szczególną uwagę zasługują oczary o liściach żółtych i pomarańczowych oraz błotnia, której liście przebarwiają się na kolor intensywnie czerwony. Małe strzeliste drzewko - grujecznik japoński przebarwia się na kolor czerwony i wygląda jak płonąca pochodnia" - tłumaczy.

  W ogrodzie bylinowym do połowy miesiąca kwitnąć jeszcze będą nawłocie i dzielżany. Przez cały miesiąc kwitną astry czasami zwane marcinkami. "Są to rośliny o bardzo zmiennej wysokości - od 20 cm do 1,5 m. Ich kwiaty są zazwyczaj fioletowe lub niebieskie, ale bywają też odmiany o kwiatach różowych białych czy czerwonych" - opisuje Dmuchowski.

  W drugiej połowie miesiąca rozpoczynają kwitnienie jesienne złocienie. "Nie wszyscy wiedzą, ale u bylin także występuje jesienne przebarwienie liści. Szczególnie warto zwrócić uwagę na hosty, dzielżany, a także trawy" - podkreśla pracownik Ogrodu.

  Wciąż kwitną dalie, zwane georginiami oraz pacioreczniki. Podziwiać można kwitnące zimowity, a w drugiej połowie miesiąca zakwitną także jesienne krokusy.

  Wojciech Dmuchowski zachęca do odwiedzenia Kolekcji Roślin Górskich. Spacerując między skałkami można zobaczyć gatunki roślinności tatrzańskiej - szarotkę alpejską, czosnek skalny, zimowity jesienne oraz gatunki roślin charakterystyczne dla Pienin - złocienia zawadzkiego oraz chabra barwnego w odmianie pienińskiej.

  Warto zobaczyć także kolekcję sadowniczą, m. in. dojrzewające grusze azjatyckie, które budzą zdziwienie ze względu na kształt owoców przypominających jabłko.

  PAP - Nauka w Polsce, ESZ

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pędzenie – jedna z metod stosowanych w ogrodnictwie mająca na celu przyspieszenie kwitnienia roślin ozdobnych. Stosowana jest w celu wydłużenia czasu trwania sprzedaży kwitnących roślin doniczkowych lub kwiatów ciętych. W przypadku niektórych roślin możliwe jest uzyskiwanie dzięki tej metodzie roślin kwitnących przez cały rok. Do pędzenia nadają się rośliny, które zimują w postaci organów spichrzowych (kłączy, bulw, cebuli) z ukształtowanymi pąkami kwiatowymi, ew. także krzewy i byliny. Podczas pędzenia sztucznie przerywany jest okres spoczynku tych roślin i doprowadzane są one do kwitnienia kosztem nagromadzonych w poprzednim sezonie wegetacyjnym materiałów zapasowych. We wszystkich dzielnicach Warszawy znajduje się łącznie 471 pomników przyrody. W spisie uwzględnione są m.in. grupy drzew pomnikowych w Ogrodzie Botanicznym w Łazienkach oraz w Parku w Wilanowie i Powsinie. Prócz drzew występuje też kilkanaście stanowisk głazów narzutowych, głównie granitów. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Floralia Muzyczne - Muzyka w kwiatach — festiwal pianistyczny odbywający się co roku od 1996 roku w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, w porze kwitnienia krzewów magnolii, azalii i rododendronów.

  Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników. Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jeden z około 50 gatunków z rodzaju grzybienie Nymphaea. Typ nomenklatoryczny dla rodzaju. Ze względu na efektowne, duże kwiaty pływające na powierzchni wody gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, zwłaszcza w postaci odmian barwnie kwitnących. Jest to także roślina lecznicza, a dawniej także barwierska. W wielu krajach gatunek z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce.

  Krótkopęd – silnie skrócony fragment pędu spotykany u niektórych roślin. Cechuje się bardzo krótkimi międzywęźlami i w konsekwencji bardzo blisko siebie osadzonymi liśćmi. U wielu drzew iglastych (np. sosna, modrzew), a także liściastych (np. buk, drzewa owocowe) krótkopędy są głównym, a czasami nawet wyłącznym miejscem tworzenia się liści. U wielu drzew owocowych (np. u jabłoni, śliwy, gruszy, czereśni) kwiaty powstają wyłącznie na krótkopędach. W sadownictwie terminem krótkopęd określa się każdy pęd krótszy niż umowne 20 cm, bez względu na jego wiek, choć dzieli się je zwykle na jednoroczne i wieloletnie. Kwitnienie, okres kwitnienia, okres dojrzałości – u roślin nasiennych okres, w którym dochodzi do wytworzenia kwiatów. Rośliny w początkowym okresie wzrostu nie są w stanie wytworzyć kwiatów. Czas ten określany jest jako okres młodociany lub juwenilny, a jego długość zależy od gatunku rośliny oraz warunków w jakich następuje jej wzrost. Niektóre rośliny mogą przejść w fazę generatywną już po kilku dniach wzrostu, inne mogą wytworzyć kwiaty dopiero po kilkudziesięciu latach rozwoju młodocianego. Niektóre rośliny wytwarzają kwiaty tylko raz w życiu. Są to rośliny monokarpiczne, które po kwitnieniu starzeją się i obumierają. Zalicza się do nich rośliny jednoroczne, niektóre dwuletnie oraz część roślin wieloletnich. Drugą grupę stanowią rośliny polikarpiczne, które po osiągnięciu dojrzałości kwitną wielokrotnie. Przechodzenie do fazy dojrzałości może zachodzić stopniowo w kolejnych pędach. Pierwsza zakwitają pędy położone najwyżej,a pędy w dolnych partiach rośliny dłużej pozostają w fazie młodocianej. Stopniowe przechodzenie części rośliny w fazę dojrzałości określa się jako zjawisko topofizy.

  Adenochilus – rodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje tylko dwa gatunki występujące we wschodniej Australii oraz na Nowej Zelandii. Rośliny tu zaliczane rosną w niewielkich grupach w miejscach wilgotnych na ziemi. Mają mięsiste kłącze z pojedynczym liściem. Podczas kwitnienia wytwarzają też jeden kwiat o białym okwiecie o średnicy 2-3 cm. Warżka mocno zgięta, z czerwonymi paskami i żółtymi gruczołami. Rośliny kwitną w pierwszej połowie lata. a przy okazji warto zauważyć że na śródmieściu niektóre tablice mają brązowy kolor ;] warto by także to uwzględnić (bo chyba nie jest uwzględnione) Pozdrawiam Swisstack 21:35, 3 sty 2008 (CET)

  Florianna, Floriana — imię żeńskie; żeński odpowiednik imienia Florian, które z kolei pochodzi od łac. florus – "kwitnący" i oznacza "należący do Florusa". Florianna jest nadawana w Polsce od XV wieku, a po raz pierwszy zapisana była w formie Floryjana. Zanotowano także zdrobnienie Floszka, oraz drugie, Tworka, które mogło pochodzić od Florianny z substytucją polską (jak Florian → Tworzyjan), lub też od imion rodzimych zaczynających się na Tworzy-.

  Dodano: 13.09.2010. 00:19  


  Najnowsze