• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WWF Polska: święta Bożego Narodzenia też mogą być ekologiczne

  22.12.2011. 08:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Święta Bożego Narodzenia mogą być przyjazne dla środowiska, jeśli będziemy przestrzegali kilku prostych zasad - przekonuje organizacja WWF Polska. Wybierajmy żywe choinki, ryby niezagrożone wyginięciem i prezenty  pakowane w materiały z odzysku. 

  ,,To, czy nasze święta będą przyjazne dla środowiska zależy od tego, czym będziemy kierować się w chwili dokonywania naszych codziennych wyborów" - przekonuje organizacja ekologiczna WWF w przesłanym PAP komunikacie.  

  Ekolodzy radzą, by kupując choinkę wybierajmy drzewka żywe, to z plastiku może rozkładać się nawet przez kilkaset lat. Bardzo często trudno oddzielić imitujące igły plastikowe części choinki od metalowej konstrukcji. 

   

  Specjaliści WWF Polska ostrzegają, by upewnić się, czy kupowana przez nas żywa choinka, pochodzi z legalnego źródła, a sprzedawca ma świadectwo legalności jej pochodzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno drzewka z certyfikatem FSC, gwarantującym, że została pozyskana w sposób przyjazny środowisku. Drugą kategorią choinek są te, które pochodzą ze specjalnych plantacji.

   

  Jeśli kupujemy choinkę w donicy musimy się jednak upewnić, czy sprzedawca oferuje nam drzewko, które później, w okresie wczesnej wiosny, możemy posadzić do gruntu.

   

  ,,Zdarzają się nieuczciwe oferty sprzedaży takich choinek, które pozbawione są korzeni. Jeżeli drzewko ma nadawać się do posadzenia powinniśmy też przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po zakończeniu świąt nie wystawiajmy choinki od razu na mróz, tylko wybierzmy najchłodniejsze miejsce w naszym domu"  - mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

   

  Najpopularniejszego w czasie świątecznym karpia możemy kupować bez obaw, bo nie jest gatunkiem zagrożonym. Jednak najlepiej, jeśli będzie to karp martwy - z lodu. Oprócz niego śmiało możemy sięgnąć po okonia europejskiego, szczupaka, czy też dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego. Kupienie nie zaszkodzi też przetrwaniu makreli, flądry i szczupaka.

   

  ,,Uwagę powinniśmy zachować przy zakupie śledzia, z powodu spadku jego liczebności w Bałtyku. W tym przypadku powinniśmy wybierać te śledzie, które posiadają certyfikat MSC gwarantujący, że ich połów nie zagraża przetrwaniu zasobów ryb"- wyjaśniają specjaliści z WWF Polska.

   

  Ryby, którym zagraża wyginięcie i nie powinniśmy ich kupować to przede wszystkim: węgorz europejski, sola, halibut i łosoś bałtycki.

   

  Jeśli chcemy, by kupowane przez nas prezenty były ekologiczne powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich pakowania. WWF radzi, by unikać tych, do których zapakowania wykorzystano duże ilości plastiku i innych materiałów niepochodzących z odzysku.

   

  Według ekologów samodzielnie pakując prezenty możemy użyć do tego kartek z kalendarza, zużytych gazet, albo opakowań, które otrzymaliśmy wcześniej z prezentem. ,,Nie kupujmy ozdobnego papieru, bo jego produkcja wiąże się nie tylko z wycięciem lasu, ale również z zastosowaniem środków chemicznych w jego produkcji" - apelują.

   

  ,,Kupując nowe książki szukajmy takich, które wydrukowane są na papierze z makulatury, najlepiej z certyfikatem FSC, unikajmy twardych okładek. Dzięki temu ocalimy drzewa. Prezenty mogą też mieć niestandardową formę. Może to być bilet do teatru albo na zajęcia poprawiające naszą kondycję" - przekonuje WWF Polska.

   

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dyskusja Wikipedii:Tablica ogłoszeń/Ogłoszenia: eh... ja myślę, że zamiast strajkowac po prostu powinniście się zająć robieniem swojego ... w ogóle nie dociera do mnie idea tego strajku - zwłaszcza, że nie bardzo jest zdefiniowana - bo jak ja mam ochotę kontrybuować do wikipedii i nie wdawać się w semipolityczne dysputy, to po prostu kontrybuuję do wikipedii i nie wdaję się w semipolityczne dysputy... myślę, że powinniście spróbować tego samego... - Blueshade 16:32, 13 cze 2005 (CEST) Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Little Christmas, irl. Nollaig Bheag (dosł. "Małe Boże Narodzenie") – jedno ze zwyczajowych irlandzkich określeń obchodzonego 6 stycznia święta Trzech Króli, które tradycyjnie kończy w Irlandii dwunastodniowy okres świąt Bożego Narodzenia. W dniu tym rozbiera się choinkę i składa się wszelkie dekoracje świąteczne do przechowania na następny rok. Zgodnie z przesądem, rozpoczęcie ściągania ozdób bożonarodzeniowych wcześniej ma przynosić pecha. 6 stycznia kończą się również w Irlandii na ogół ferie świąteczne dla szkół podstawowych i średnich.

  Zabawki choinkowe - ozdoby choinkowe wykonywane z różnych materiałów w celu zdobienia bożonarodzeniowych choinek. Często w formie figurek jasełkowych lub związanych z kulturą i tradycją danego kraju lub regionu. Zwyczaj tworzenia zabawek na choinkę wywodzi się z tradycji zdobienia świątecznych drzewek dziełami domowej roboty. W dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce dziedziną tą zaczęli profesjonalnie zajmować się znani artyści, tacy jak np. Jan Kurzątkowski. Zespół zabawek choinkowych wykonał też m.in. rzeźbiarz Józef Gosławski w latach 50. i na początku lat 60.. Podłaźniczka (podłaźnik, jutka, sad rajski, boże drzewko, wiecha) – czubek jodły, świerka lub sosnowa gałąź wieszane pod sufitem jako ozdoba w czasie Bożego Narodzenia. Podłaźniczka i późniejsza choinka związana jest z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka.

  Gaik – obchód u ludów słowiańskich poświęcony witaniu wiosny. W różnych okolicach pod różnymi nazwami: gaj, maj, maik, sad, nowe lato, nowe latko, turzyce. Na Pińszczyźnie zwany był kust, na Ukrainie można go spotkać pod nazwą haiwlki (gajówki), u Białorusinów ma nazwę zielone wino, na Podlasiu nadnarwiańskim "chodzenie z królową". Gaik odbywający się zwykle we wtorek po Wielkiejnocy lub na Zielone Świątki, a niekiedy, niezależnie od tych świąt, w pierwszych dniach maja. Polega na tym, że dziewczęta (czasem i chłopcy) stroją gałązkę sosnową lub całą choinkę we: wstążki, świecidełka, kwiaty i dzwonki. Czasami na szczycie przywiązuje się lalkę jako symbol królowej wiosny. Takie ustrojone drzewko lub gałązkę obnosi się ze śpiewem po wsiach i dworach, winszując przybycie "nowego lata". Bywa, że do tego obnosi się żywą, niedorosłą dziewczynę pod tytułem "królewny". Jednak w wielu okolicach topi się wcześniej Marzannę. Dziadek Mróz, język rosyjski: Дед Мороз (Морозко) – pierwotnie postać z wschodniosłowiańskiego folkloru, w okresie istnienia Związku Radzieckiego spopularyzowana tamże jako świecki odpowiednik Świętego Mikołaja, z którym czasem bywa mylony. Dziadek Mróz pojawia się na Nowy Rok, żeby wręczać dzieciom prezenty. Jego żoną jest Starucha Zima, a jego wnuczką jest Śnieżynka. Próby rozszerzenia jego terenu działania na inne kraje bloku wschodniego, w tym Polskę, podejmowane w okresie stalinowskim, zakończyły się niepowodzeniem. Od 2005 r. w Rosji obchodzone są urodziny Dziadka Mroza, które wypadają 18 listopada. Obchody mają miejsce w miejscowości Wielikij Ustiug w północnej części Rosji, która jest uważana za siedzibę Dziadka Mroza.

  Roślina wskaźnikowa – gatunek rośliny o wąskim zakresie tolerancji ekologicznej w odniesieniu do jakiegoś czynnika środowiska. Czynnikiem tym może być np. rodzaj podłoża, odczyn gleby, wilgotność, nasłonecznienie, temperatura otoczenia, zanieczyszczenia, stężenie soli mineralnych, głębokość wody (u roślin wodnych), lub inne czynniki. W związku z wąskim zakresem tolerancji rośliny te rosną tylko w ściśle określonych warunkach środowiska. Występowanie tych roślin w jakimś miejscu umożliwia nam więc określenie własności środowiska odnośnie tego czynnika środowiska (czasami dwóch, lub więcej). Jest to metoda pewna, jednak trzeba przy badaniach zwrócić uwagę, czy występujące w danym miejscu rośliny są prawidłowo rozwinięte i czy występują masowo, gdyż tylko w tym przypadku możemy wyciągnąć prawidłowe wnioski. Występowanie pojedynczych okazów, lub okazów skarlałych lub nieprawidłowo rozwiniętych jest niewystarczającym kryterium i może dać złe wyniki. Renifery Świętego Mikołaja − tworzą zaprzęg dziewięciu latających reniferów, które tradycyjnie ciągną sanie Świętego Mikołaja i pomagają mu dostarczać bożonarodzeniowe prezenty. Zwykle wymienia się: Kometka, Amorka, Tancerza, Pyszałka, Błyskawicznego, Fircyka, Złośnika, Profesorka oraz Rudolfa. Ich imiona bazują na tych wymienionych w wierszu Clementa C. Moore z 1832 r. który prawdopodobnie przyczynił się do spopularyzowania reniferów jako symboli Bożego Narodzenia.

  Interwencja humanitarna - groźba lub działanie podjęte przez państwo, grupę w jego obrębie, grupę państw bądź też organizację międzynarodową, które przy użyciu siły interweniują w sprawy wewnętrzne innego państwa, głównie w celu ochrony jego obywateli przed masowymi naruszeniami uznanych międzynarodowo praw człowieka. Jest to jednostkowe wydarzenie mające swój początek i koniec, wymierzone w struktury władzy danego państwa. Trudno orzekać o jego legalności, niemniej jednak stanowi ono naruszenie konwencjonalnych zasad stosunków międzynarodowych.

  Obecnie mamy na polskiej Wikipedii zaledwie dwóch aktywnych biurokratów: Lajsikonika i mnie, najmniej spośród dużych projektów Wikimedia; żaden z nas nie specjalizuje się w botach i językach programowania. Przyznawanie flag botom zostało w związku z tym zawieszone do czasu opracowania nowych zasad, gwarantujących kontrolę używania botów na polskiej Wikipedii. Poniżej pozwoliłem sobie przedstawić pięć propozycji wyjścia z impasu. Zapraszam do dyskusji, nowe rozwiązania powinniśmy przyjąć na drodze konsensusu do 21 lutego 2008. Szwedzki (dyskusja) 16:10, 7 lut 2008 (CET)

  Łańcuch choinkowy – ozdoba choinkowa wykonana zazwyczaj z papieru lub tworzyw sztucznych. Łańcuch służy do zawieszania na choinkę lub do innych świątecznych dekoracji. Szlufka – element odzieży, służący do przytrzymywania końcówki pasa oraz do utrzymywania go w przewidzianym dla niego miejscu. Szlufki, będące częścią pasa są najczęściej wąskimi cienkimi opaskami z takiego samego materiału i tego samego koloru co pas, czasem stosowane są też szlufki metalowe. Szlufki u spodni (lub czasem też u spódnic) bywają przyszytymi do nich wąskimi paskami materiału, przez które przewlekany jest pas; w ten sposób stabilizuje się położenie pasa względem pozostałych części odzieży.

  Reling - listwa biegnąca wzdłuż krawędzi pokładu jachtu i wystająca na kilka centymetrów ponad pokład. Ułatwia załodze pracę na pokładzie, poprzez możliwość wsparcia czy też zatrzymania na tej listwie stopy ześlizgującej się po gładkim pokładzie przy głębokim przechyle. Zabezpiecza też drobne przedmioty przed spadaniem za burtę. Listwa ta może posiadać również otwory, do których można przywiązywać najsłabiej pracujące liny. Relingiem możemy nazwać także wspartą na sztycach stalową linkę, która dodatkowo służy czasami jako tzw. lajflina - czyli marynarz może przypiąć się do niej specjalnymi szelkami, które zapobiegają wypadnięciu za burtę. Bombka (w niektórych regionach Polski bańka) – ozdoba choinkowa wykonana zazwyczaj z cienkiego szkła. Bombki często są ręcznie malowane i posrebrzane od wewnątrz. Początki ich produkcji datuje się na 1847 rok. Pierwsze bombki zostały wykonane w Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Według legendy rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje czyli orzechy, jabłka czy cukierki.

  Dodano: 22.12.2011. 08:04  


  Najnowsze