• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyprawa na kraniec świata

  14.01.2009. 15:08
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Jak naprawdę wygląda noc polarna? Dlaczego na Biegunie niebo oblewa się zieloną poświatą i czaruje widokiem? I jak to jest, stanąć oko w oko z niedźwiedziem polarnym?

  Dziś już nie trzeba wyprawiać się na daleką północ, by poznać jej sekrety. Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących pytań poznać możemy dzięki działalności najdalej wysuniętej na północ całorocznej Polskiej Stacji Polarnej IGF PAN na Spitzbergenie.


  Fiord Hornsund wraz z Polską Stacją Polarną to " według Unii Europejskiej - jedno z sześciu flagowych miejsc do badań biologicznych i geofizycznych na kontynencie europejskim. Od niemal 50 lat w ten rejon Ziemi organizowane są ekspedycje badawcze, mające przybliżyć nam warunki na Biegunie. Dziś jest to łatwiejsze dzięki wyprawie z udziałem Witolda Kaszkina przewodnika tatrzańskiego, podczas której na terenie Stacji zainstalowana została kamera AXIS 233D. Jest to model przystosowany do pracy w najtrudniejszych warunkach.


  Dzięki 35-krotnemu powiększeniu optycznemu i 12-krotnemu zoomowi cyfrowemu kamera ma doskonałą możliwość zbliżania obrazu i szczegółowego monitorowania odległych obiektów Obraz rejestrowany przez AXIS 233D jest także przesyłany do sieci, dzięki czemu każdy z Internautów otrzymuje możliwość oglądania na żywo sytuacji na Biegunie Północnym.

  Firma NAVIGA Krzysztof Makowski, która dostarczyła kamerę do Polskiej Stacji Polarnej, jest Partnerem Softex Data S.A. dystrybutora urządzeń Axis Communications AB w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Przylądek Wilczka (norw. Wilczekodden) - skalisty przylądek na Spitsbergenie, na zachodnim krańcu Zatoki Białych Niedźwiedzi u północnych wybrzeży fiordu Hornsund w bezpośrednim sąsiedztwie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Nazwany na cześć austriackiego polarnika Johanna Wilczka. W latach 1957-1958 było to miejsce obozowania polskiej wyprawy naukowej. Latarnia Morska Hornsund – latarnia morska Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, położona na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard w Arktyce, na terenie przystani stacji, tak zwanej Banachówce. Zatoka Białego Niedźwiedzia (dawny polski egzonim: Zatoka Białych Niedźwiedzi, norw. Isbjørnhamna) – zatoka na północnych brzegach fiordu Hornsund w południowo-zachodniej części wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard. U jej brzegów położona jest Polska Stacja Polarna Hornsund. Na południowo-zachodnim krańcu zatoki leży wysunięty w morze Przylądek Wilczka (Wilczekodden). Od północnego wschodu zatoka ograniczona jest Przylądkiem Baranowskiego.

  Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES) (Geostacjonarny Operacyjny Satelita do badań Środowiska) jest amerykańskim satelitą meteorologicznym umieszczonym nad równikiem i poruszający się wraz z obrotem ziemi na orbicie geostacjonarnej dzięki czemu jest w stanie obserwować ten sam obszar na ziemi. Jest umieszczony 35,790 km nad powierzchnią ziemi. Ma na pokładzie kamerę oraz instrument do sondażu pionowego struktury atmosfery. Chcę mieć znaną twarz: W programie widzimy fanów którzy upodobniają się do swoich idoli. Uczestnicy programu poddają się operacji plastycznej, dzięki której stają się podobni do sławnej osoby. Ich poczynania śledzi kamera, która pokazuje nam kulisy ich przygotowań i późniejszych zmian wyglądu.

  Zatoka Białego Niedźwiedzia (dawny polski egzonim: Zatoka Białych Niedźwiedzi, norw. Isbjørnhamna) – zatoka na północnych brzegach fiordu Hornsund w południowo-zachodniej części wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard. U jej brzegów położona jest Polska Stacja Polarna Hornsund. Na południowo-zachodnim krańcu zatoki leży wysunięty w morze Przylądek Wilczka (Wilczekodden). Od północnego wschodu zatoka ograniczona jest Przylądkiem Baranowskiego. Parom (ros. prom) - nowy rosyjski pojazd wielokrotnego użytku. Zastąpi wysłużonego już Progressa, zaopatrującego stacje kosmiczne. Parom będzie bezzałogowym statkiem wielokrotnego użytku. Idea tego pojazdu jest dość nowatorska. Po umieszczeniu na niskiej orbicie Parom nie będzie powracał do atmosfery. Ładunki będą dostarczane rakietami na niską orbitę w specjalnych kontenerach nieposiadających własnego napędu. Parom, sam nieposiadający przestrzeni ładunkowej, będzie dokował do kontenera i przewoził go do stacji orbitalnej. Parom będzie posiadał dwa węzły cumownicze, dzięki czemu będzie mógł być jednocześnie podłączony do stacji orbitalnej i kontenera. Dzięki temu kosmonauci będą mieli możliwość wejścia do holownika w celu ewentualnej naprawy lub wymiany zużytych części. Parom będzie również odbierał puste (lub zawierające odpadki) kontenery ze stacji stacji orbitalnej i umieszczał je na trajektorii pozwalającej im spłonąć w atmosferze.

  Dzięcioł cesarski (Campephilus imperialis) – gatunek dużego ptaka z rodziny dzięciołowatych (Picidae). Wyglądem przypomina dzięcioła wielkodziobego, z którym jest również blisko spokrewniony. Jeśli nie wyginął, jest największym gatunkiem dzięcioła na świecie. Oficjalnie uznawany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Gingiwoplastyka, plastyka dziąseł (łac. gingiva dziąsło + -plastica naprawa, rekonstrukcja) w stomatologii to specjalistyczny zabieg chirurgiczny mający na celu odtworzenie estetycznego kształtu dziąseł. Jest podobna acz prostsza od gingiwektomii, ponieważ nie odwarstwia się brzegu dziąsła, ale odcina jedynie przerosłe fragmenty dziąseł.

  Fototeka Lanckorońskich – kolekcja fotografii stworzona na przełomie XIX i XX w. przez Karola Lanckorońskiego. Składają się na nią głównie zdjęcia dzieł sztuki europejskiej oraz zdjęcia pochodzące z podróży Lanckorońskiego do Azji. Fototeka do dziś zachowana jest częściowo; przechowywana jest w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie (ok. 40 tys. obiektów) i w Stacji Naukowej PAN w Rzymie (ok. 5 tys. obiektów).

  ENION, Będziński Zakład Elektroenergetyczny S.A., (Będziński ZE, BZE) – firma zajmująca się dystrybucią i dostarczaniem energii elektrycznej oraz obsługą klientów na swoim terenie działania.

  Dzięcioł iberyjski (Picus sharpei) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny dzięciołowatych. Występuje na Półwyspie Iberyjskim. Do roku 2011 uznawany za podgatunek dzięcioła zielonego (Picus viridis).

  Dodano: 14.01.2009. 15:08  


  Najnowsze