• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa biblijnych roślin w Ogrodzie Botanicznym UMCS

  23.04.2011. 19:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Krzewy, drzewka, nasiona, zboża, owoce opisane w Piśmie Świętym można zobaczyć na wystawie ,,Przyroda - Biblia - Codzienność" w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Wystawa ma na celu przybliżyć świat roślin wymienianych w Biblii, które towarzyszyły ówczesnym ludziom w ich codziennym życiu, były źródłem pożywienia, ale też nabierały symbolicznych znaczeń.

  ,,Czytanie, studiowanie Biblii łączymy zazwyczaj z duchowym wymiarem człowieka. Na tej wystawie chcemy zwrócić uwagę, że w Piśmie Świętym można znaleźć też zapisy dotyczące codziennego, zwykłego życia z tamtych czasów" - powiedziała Krystyna Dąbrowska z Ogrodu Botanicznego UMCS.

  Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt różnych gatunków roślin - krzewów, drzew - a także owoce, jakie one rodzą. Do każdego takiego ,,eksponatu" dołączone są karty z fragmentami Pisma Świętego, w których są zapisy o danej roślinie.

  Zobaczyć można m.in. drzewko jesiona mannowego. Jak powiedziała Dąbrowska, drzewo to ma bardzo drobniutkie kwiaty i według niektórych badaczy być może właśnie one sypały się na Izraelitów podczas ich ucieczki z niewoli egipskiej, co nazwano manną z nieba.

  Na wystawie zgromadzono też drzewka cyprysu, sosny pinii i cedru, z których to drzew - według biblistów i botaników - prawdopodobnie składał się krzyż Chrystusa. Można także zobaczyć dwukolczak ciernisty i głożynę znaną także jako kolec Chrystusowy - rośliny wymieniane wśród gatunków, z których miała być upleciona korona cierniowa dla Chrystusa.

  Nie zabrakło też drzewek: figowego, oliwkowego, cedrowego czy lentyszkowego. Jest także judaszowiec - roślina, która nazwę dostała od imienia Judasza. Jej listki kształtem przypominają srebrniki, które Judasz przyjął w zamian za wydanie Jezusa.

  Na wystawie jest też symboliczna jabłoń, z której biblijna Ewa miała zjeść zakazany owoc. ,,Co do tego jabłka, to są spory i różne wersje. Jedni twierdzą, że to był granat, inni, że to była figa, bo tam nie rosły jabłonie. Tylko, że my nie bardzo wiemy, gdzie był ten rajski ogród" - powiedziała Dąbrowska.

  Zgromadzono także owoce, nasiona różnych roślin i zbóż, których używano na co dzień jako pożywienia. Oprócz znanych w Polsce - jęczmienia, pszenicy, prosa czy soczewicy - zobaczyć można też m.in. ciecierzycę, fasolę mungo i chleb świętojański. Są też kapary, migdały, figi, granaty i oliwki. Zobaczyć można również wysuszone tykwy, z których robiono naczynia, miski czy używano jako bukłaków na wodę.

  Kolekcja roślin biblijnych w Ogrodzie Botanicznym UMCS gromadzona jest od 2001 r. Obecnie liczy około 130 gatunków. Wiele z tych roślin to gatunki znane i rosnące w Polsce, ale znaczna część kolekcji to rośliny występujące w innych warunkach klimatycznych, w basenie Morza Śródziemnego, dlatego ich utrzymanie w ogrodzie wymaga szczególnej pielęgnacji.

  Wystawę można oglądać do 25 kwietnia, ale jak powiedziała Dąbrowska, jeśli będzie duże zainteresowanie zwiedzających, to czas ekspozycji zostanie wydłużony. REN

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb.

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb.

  Madurodam to interaktywny park miniatur nazywany też Holandią w miniaturze mieszczący się w Hadze, a właściwie w Scheveningen, nadmorskiej dzielnicy Hagi. Najważniejsze zabytki i najciekawsze budowle z całego kraju można zobaczyć tutaj odtworzone w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:25, w otoczeniu zieleni i kwiatów. Z okazji obchodzonej w 2012 roku 60. rocznicy swego istnienia, Madurodam poddane zostało gruntownej rekonstrukcji. Po przebudowie nadal jest miejscem, gdzie można zobaczyć wszystko to z czego słynie Holandia i doskonałym punktem startowym do podróży po tym kraju. Zmienił się tylko sposób zwiedzania – z biernego na interaktywny oraz sposób przekazywania informacji. Informacje można znaleźć korzystając z punktów info przy miniaturach i na ekranach, na których można obejrzeć filmy. Można spróbować załadować kontenerowiec w porcie w Rotterdamie, wziąć udział w aukcji kwiatów, popróbować sił, jako realizator świateł czy przekonać się, które wiatraki są wydajniejsze, z jaką siłą napiera woda czy ile waży holenderski ser. W nowym Madurodam pojawiły się też nowe miniaturowe postacie, tzw. Madurodammertjes wzięte prosto z życia, które opowiadają własne holenderskie historie. Są tu: stewardessa, realizator świateł, robotnicy portowi, pilot, surferzy i wiele innych. Są też postacie związane z bogatą historią Holandii. Charakterystyczne miniaturowe budowle pozostały sercem Madurodam. Prezentowane są w trzech nowych tematycznych częściach:
  Stare Miasto – historia, kultura, architektura, rodzina królewska, sztuka i wielcy Holendrzy.
  Kraj Wody – walka z wodą, woda jako przyjaciel, „budowanie” Holandii, morze, porty, poldery.
  Wyspa Innowacji – handel, transport, rolnictwo, współczesna architektura i znane holenderskie projekty na świecie.

  Dynia ozdobna – nazwa zwyczajowa różnych gatunków i odmian dyni uprawianych dla ozdobnych owoców. Przeważnie są to różne odmiany dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo) lub dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima). W handlu pod pojęciem dyni ozdobnej spotkać także można różne odmiany tykwy (Lagenaria). To typowe, jednoroczne rośliny pnące, które tworzą wielobarwne owoce o rozmaitych kształtach, nienadające się do spożycia. Owoce, zebrane we wrześniu lub październiku, wysuszone w suchym i przewiewnym miejscu mają walory dekoracyjne. Spotykane są różne odmiany różniące się kształtem i kolorami (np. korona cierniowa, dynia butelkowa, sułtański turban).

  Kandyzowanie – jest to sposób konserwowania owoców bądź też ich części (np. skórka) poprzez wielokrotne smażenie ich w coraz to bardziej słodkim syropie. Kandyzować można całe owoce (gruszka, śliwka, jabłko), ich części (skórka - cytrusy) bądź też kwiaty (np. fiołek). Kandyzowane owoce są wykwintnym dodatkiem do ciast i deserów.

  Socjologia ekonomiczna – jedna z dziedzin socjologii. Jest to dyscyplina, która poprzez badania socjologiczne wyodrębnia cechy zjawisk ekonomicznych. Można wyróżnić wiele typów analiz w socjologii i ekonomii, dlatego też ważne jest, aby zobaczyć różnice teoretyczno-analityczne między nurtami tych dziedzin.

  Socjologia ekonomiczna – jedna z dziedzin socjologii. Jest to dyscyplina, która poprzez badania socjologiczne wyodrębnia cechy zjawisk ekonomicznych. Można wyróżnić wiele typów analiz w socjologii i ekonomii, dlatego też ważne jest, aby zobaczyć różnice teoretyczno-analityczne między nurtami tych dziedzin.

  Dodano: 23.04.2011. 19:19  


  Najnowsze