• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa roślin mięsożernych z okazji Dnia Roślin

  18.05.2012. 06:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wystawa roślin mięsożernych znalazła się wśród atrakcji Dnia Roślin organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Program imprezy nawiązuje do ogólnoświatowej akcji - "Fascynujący Świat Roślin", która odbywa się pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach. 


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” (PWK Konkurencyjna Polska) – jubileuszowa wystawa osiągnięć gospodarczych, naukowych, kulturalnych i obywatelskich Polski, zorganizowana w Poznaniu z okazji 25-lecia odzyskania wolności (1989-2014). Odbywała się 2-15 czerwca 2014 na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nazwą nawiązuje do Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w Poznaniu w 1929 z okazji 10-lecia Polski odrodzonej. Patronat nad wystawą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Wystawa rzemiosła polskiego w Poznaniu - wystawa przemysłowa zorganizowana w Poznaniu w 1850. Była pierwszą w Poznaniu wystawą przemysłową - odbyła się przed Prowincjonalną Wystawą Przemysłową z 1895 i Wystawą Wschodnioniemiecką z 1911, otwierając tym samym tradycje wystawiennicze Poznania. Salon Niezależnych – wystawa artystyczna, organizowana corocznie w Paryżu od 1884 roku. Jej powstanie było wyrazem sprzeciwu artystów wobec oficjalnego salonu, którego jury odrzucało część zgłoszonych prac.

  Święto Róży - Wystawa Róż i Aranżacji Florystycznych organizowana corocznie przez Kutnowski Dom Kultury w Kutnie. Odbywa się tradycyjnie w pierwszy (czasami drugi) weekend września. Pierwsza wystawa odbyła się w 1974 roku, w roku 2009 odbyła się się więc XXXV edycja imprezy. Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje.

  Henryk Bieniok (ur. 29 stycznia 1940 w Chorzowie) - polski, naukowiec z dziedziny Zarządzania, od 1986 roku profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, nadal czynny zawodowo. Członek wielu prestiżowych organizacji m.in. Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wystawa Wschodnioniemiecka (dokładnie: Wschodnioniemiecka Wystawa Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, niem. Ostdeutsche Ausstellung für Industrie, Gewerbe und Landwirtschaft Posen) - odbywająca się od maja do października 1911 w Poznaniu, wystawa osiągnięć gospodarczych, społecznych i kulturalnych Niemców na terenie Wielkopolski, Pomorza, Śląska i Prus Wschodnich.

  Wystawa starożytności i zabytków sztuki w Krakowie – wystawa obiektów o charakterze archeologicznym, historycznym i artystycznym, która odbyła się w Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana w Krakowie na przełomie 1858 i 1859 r. Śląski Instytut Naukowy im. Jacka Koraszewskiego, instytucja naukowo-badawcza istniejąca w XX wieku w Katowicach przy ul. Granicznej. Została założona w 1957. Zajmowała się badaniem zjawisk społecznych Górnego Śląska i ich popularyzacją. Od 1971 podlegała Polskiej Akademii Nauk. Swą działalnością nawiązywała do istniejącego w latach 1934–1939 oraz 1945–1948 Instytutu Śląskiego w Katowicach.

  Salon Odrzuconych (fr. Salon des Refusés) – wystawa dzieł odrzuconych przez jury paryskiego salonu, zorganizowana na polecenie Napoleona III w 1863 roku.

  WINDOWS WORLD - nieistniejąca już wystawa komputerowa sponsorowana przez COMDEX, która po raz pierwszy została zorganizowana w 1991 r.; odbywała się zazwyczaj jako wystawa towarzysząca targom COMDEX.

  Dolnośląska Organizacja Turystyczna (DOT) – stowarzyszenie utworzone w styczniu 2000 r. przez władze samorządowe Dolnego Śląska. Stowarzyszenie działa w oparciu o Ustawę Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. oraz Ustawę o Polskiej Organizacji Turystycznej z dnia 25 czerwca 1999 r. Organizacja została stworzona w wyniku przekształceń dokonywanych w obszarze zarządzania turystyką zgodnie z normami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. II Powszechna Wystawa Krajowa - planowana ogólnotematyczna wystawa osiągnięć PRL, jaka miała zostać zorganizowana w Poznaniu w 1954 na dziesięciolecie Polski Ludowej. Koncepcja narodziła się zaraz po II wojnie światowej, a pierwszy program rozwoju targów, m.in. pod kątem PWK II opracował Bolesław Szmidt w 1948.

  LinuxTag to światowa wystawa wolnego oprogramowania, organizowana każdego lata w południowych Niemczech. Jest to stosunkowo duża wystawa przyciągająca wielu gości z różnych państw. Willa Tadeusza Michejdy to modernistyczny dom jednorodzinny wybudowany w Katowicach w latach 1926−1929 przez architekta Tadeusza Michejdę dla własnej rodziny. Budynek nawiązuje do tzw. polskiej sztuki dekoracyjnej związanej z Wystawa Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r. (kapitle o dekoracji kryształkowej) i ulubionego w tym czasie przez niego twórcę formizmu stworzonego przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Budynek znajduje się przy ul. księcia Józefa Poniatowskiego 19 w Katowicach; został wpisany do rejestru zabytków 30 grudnia 1991 (nr rej.: A/1446/91).

  Paweł Eugeniusz Buszman (ur. 23 stycznia 1961 w Rudzie Śląskiej) – profesor doktor habilitowany nauk medycznych, polski kardiolog, konsultant medyczny w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Internationale Funkausstellung (Międzynarodowa Wystawa Radiowa), cykliczna wystawa organizowana od 1926 we wrześniu na terenach Targów Berlińskich.

  Wieża Górnośląska w Poznaniu (niem. Oberschlesische Turm, Turm der Oberschlesischen Eisenindustrie) – wieża wodna z halą targową w Poznaniu, zbudowana w 1911 roku przez niemieckiego architekta Hansa Poelziga (konstrukcję wykonała Donnersmarckhütte AG z Zabrza), przy okazji organizacji przez władze niemieckie wystawy przemysłu, rzemiosła i rolnictwa (Wystawa Wschodnioniemiecka, Ostdeutsche Ausstellung Posen 1911). Otwarcia mierzącej 52 metry wysokości i ważącej 1375 ton konstrukcji, dokonał 15 maja 1911 następca tronu Fryderyk Wilhelm.

  Dodano: 18.05.2012. 06:04  


  Najnowsze