• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Zwierzpospolita Polska w Gdańsku

  29.06.2010. 07:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  29 czerwca w gdańskim Parku Oliwskim zostanie otwarta wystawa fotograficzna "Zwierzpospolita Polska", prezentująca polską dziką przyrodę. Wcześniej wystawa była pokazywana w Dublinie i Londynie, gdzie obejrzało ją ok. 1,5 mln osób.  Na wystawę składa się 50 dużych fotografii, w większości autorstwa fotografa i przyrodnika Artura Tabora, prezentujących m.in. wilka, niedźwiedzia, żubra oraz jeża. Każde ze zdjęć opatrzone jest krótkim opisem w języku polskim oraz angielskim.

  Fotografiom towarzyszy 10 plansz, z których dowiedzieć się można, w jaki sposób chroniona jest przyroda w Polsce oraz co jej zagraża. W Gdańsku do ekspozycji zostanie też dołączona dodatkowa plansza prezentująca realizację programu Natura 2000 na terenie województwa pomorskiego.

  Wystawa ulokowana zostanie wzdłuż głównej alei Parku Oliwskiego. Będzie ją można oglądać do końca lipca. Później ekspozycja zostanie przeniesiona do Wrocławia, następnie do Łodzi, a w przyszłym roku - do Brukseli.

  W dwóch ubiegłych latach wystawa prezentowana była w Dublinie (w 2008 roku) i Londynie (w 2009 roku). Jak poinformował Radosław Sawicki, wiceprezes Fundacji Dzika Polska, które jest organizatorem ekspozycji, na Wyspach Brytyjskich obejrzało ją w sumie około 1,5 miliona osób. "Londyńska edycja wystawy włączona była do programu Polska!Year, nad którym patronat honorowy objęła królowa brytyjska Elżbieta II" - dodał Sawicki.

  Jak wyjaśnił, Fundację Dzika Polska założyła przed kilkoma laty grupa młodych Polaków pracujących w Irlandii. "Wpadliśmy na pomysł, by - w celach integracyjnych, ale i promocyjnych, pokazać mieszkańcom zachodniej Europy polską dziką przyrodę, której bogactwo - w porównaniu z Zachodem, jest ogromne" - wyjaśnił Sawicki dodając, że - gdy po kilku latach dwie trzecie założycieli Fundacji wróciło do Polski - postanowiono wystawę zaprezentować także w kraju, a na pierwsze miejsce jej prezentacji wybrano właśnie Gdańsk.

  Gdańska wystawa jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. AKS

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ jra/ yy/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” (PWK Konkurencyjna Polska) – jubileuszowa wystawa osiągnięć gospodarczych, naukowych, kulturalnych i obywatelskich Polski, zorganizowana w Poznaniu z okazji 25-lecia odzyskania wolności (1989-2014). Odbywała się 2-15 czerwca 2014 na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nazwą nawiązuje do Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w Poznaniu w 1929 z okazji 10-lecia Polski odrodzonej. Patronat nad wystawą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Historia Naturalna Polski – polski telewizyjny serial dokumentalny poświęcony ewolucji środowiska naturalnego Polski w dziejach Ziemi. Film realizowany był przez ekipę Akademickiej Telewizji Edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego, pierwsze zdjęcia do filmu rozpoczęły się już w 2001 roku. Współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Serial emitowany był na antenie TVP1. Wystawa rzemiosła polskiego w Poznaniu - wystawa przemysłowa zorganizowana w Poznaniu w 1850. Była pierwszą w Poznaniu wystawą przemysłową - odbyła się przed Prowincjonalną Wystawą Przemysłową z 1895 i Wystawą Wschodnioniemiecką z 1911, otwierając tym samym tradycje wystawiennicze Poznania.

  Salon Niezależnych – wystawa artystyczna, organizowana corocznie w Paryżu od 1884 roku. Jej powstanie było wyrazem sprzeciwu artystów wobec oficjalnego salonu, którego jury odrzucało część zgłoszonych prac. Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje.

  „Błękitna róża” (Голубая роза) – stowarzyszenie artystyczne działające w Moskwie w latach 1907–1910. Wystawa „Błękitna róża” została otwarta w Moskwie 18 marca 1907 w domu właściciela fabryki porcelany M. Kuzniecowa przy ulicy Miasnickiej. Wystawę sfinansowano z dotacji wydawcy miesięcznika „Złote runo”, artysty-amatora N. Riabuszyńskiego. Większość eksponatów była wystawiona wcześniej na wystawie „Jasnoczerwona róża” w Saratowie w roku 1904. Liczba zwiedzających wystawę przekroczyła 5.000. Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN- To ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

  LinuxTag to światowa wystawa wolnego oprogramowania, organizowana każdego lata w południowych Niemczech. Jest to stosunkowo duża wystawa przyciągająca wielu gości z różnych państw. Wielka Wystawa Światowa (ang. Great Exhibition) – wystawa światowa, mająca miejsce w Hyde Parku w Londynie od 1 maja do 15 października 1851 roku.

  Asia Europe Mediations – międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej. Była pomostem pomiędzy XIII (ostatnim) Festiwalem Inner Spaces, a Mediations Biennale Sztuki Współczesnej 2008. Wystawa odbyła się w okresie od 29 czerwca do 3 lipca 2007 roku w Poznaniu oraz od 30 czerwca do 20 lipca 2007 w Kunstahalle FAUST w Hanowerze. W 2008 roku w ZENDAI MOMA odbyły się po sobie dwie wystawy: Asian Attitude: Soft power oraz European Attitude. Asia Europe Mediations podzielona była na dwie główne części: ASIAN Attitude i European Attitude.

  Gdański Areopag – cykl dyskusji, konferencji, seminariów i koncertów, organizowanych w Gdańsku w latach od 2008 do 2012 przez Forum Dialogu Gdański Areopag, Duszpasterstwo Dziennikarzy oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, podczas których poruszane były tematy etyczne i religijne. Spotkaniom towarzyszyły wystawy, prezentacje oraz akcje charytatywne.

  Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga. Wernisaż – uroczyste otwarcie wystawy (zazwyczaj dzieł sztuki, ale także innych osiągnięć, np. naukowych lub dorobku miasta), odbywające się przed oficjalnym rozpoczęciem dostępu dla publiczności. Jest połączeniem spotkania środowiskowego, wydarzenia towarzyskiego oraz prezentacji dla mediów i zazwyczaj ma charakter zamknięty. Odbywa się bezpośrednio w miejscu wystawy, pośród eksponatów oraz ewentualnie w jej najbliższej okolicy, np. innych pomieszczeniach lub przyległym terenie otwartym. Wernisażowi mogą towarzyszyć także inne wydarzenia, jak występy artystyczne i inne pokazy uświetniające wernisaż, konferencje dla mediów, przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki lub nawet wystawne bankiety itp. Wystawiana jest również księga, do której goście mogą się wpisywać.

  Gdańska Macierz Szkolna (przed 1938 oficjalnie: Macierz Szkolna w Gdańsku) – polska organizacja oświatowa w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1921–1939. Electronic Entertainment Expo, znane także jako E³ albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.

  Salon Odrzuconych (fr. Salon des Refusés) – wystawa dzieł odrzuconych przez jury paryskiego salonu, zorganizowana na polecenie Napoleona III w 1863 roku. Gdański Klub Sportowy Stoczniowiec Gdańsk – polski klub hokejowy z Gdańska, do 2011 roku występujący w rozgrywkach hokejowej ekstraligi PLH. Nowy klub w Gdańsku działa od 2012 roku pod nazwą KH Gdańsk.

  Radosław Michalski (ur. 21 września 1969 w Gdańsku) – polski piłkarz, występujący na pozycji pomocnika, w latach 1993–2000 reprezentant kraju (dwukrotnie jej kapitan), następnie przez półtora roku dyrektor sportowy Lechii Gdańsk (od grudnia 2007 do czerwca 2009) i prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej (od sierpnia 2012).

  Dodano: 29.06.2010. 07:17  


  Najnowsze