• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zachodniopomorskie/ Bobry ocaleją - zostaną przesiedlone

  09.06.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Planowany odstrzał bobrów żyjących na wałach przeciwpowodziowych w Zachodniopomorskiem nie zostanie przeprowadzony. Bobry będą przesiedlone - powiedział we wtorek PAP dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie Tomasz Płowens.  Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZMiUW) w Szczecinie uzyskał w maju zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na odstrzał 20 bobrów mieszkających na wałach przeciwpowodziowych chroniących Cedynię i Ognicę.

  "Bobry bardzo niszczą wały w tym rejonie, bo kopią w skarpach głębokie nory, do których wejścia robią zwykle od strony rzeki. Bobrów jest tak dużo, że w istotny sposób naruszają wały - stąd była nasza decyzja o ich odstrzale" - powiedział Płowes. Dodał, że podjęcie jej było bardzo trudne, jednak nad życie zwierząt przedkłada życie ludzi, do ochrony których służą wały.

  Odstrzał mieli przeprowadzić myśliwi z lokalnego koła łowieckiego, jednak odmówili - ze względu na to, że bobry mają teraz młode.

  ZMiUW w takiej sytuacji zdecydował, że gryzonie zostaną przesiedlone z miejsc, gdzie czynią największe szkody. Płowes powiedział, że koszt przeniesienia jednej rodziny bobrzej na nowe siedlisko to około 8-10 tys. zł. Ile bobrów będzie przesiedlonych - jeszcze nie ustalono.

  Pracownicy ZMiUW szacują, że na wałach przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Odry, wokół Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego, znajduje się od 300 do 400 bobrzych żeremi, czyli kopców z gałęzi i mułu, w których mieszkają te zwierzęta.

  Poza bobrami żyjącymi na tym obszarze pojawiły się dodatkowo zwierzęta, które przypłynęły z falą powodziową na Odrze z terenów innych województw.

  Płowens powiedział, że koszt naprawy szkód, jakie poczyniły bobry przez tydzień tylko na dziewięciokilometrowym odcinku wałów przy Cedyni, to ponad 50 tys. zł. SZT/ITM

  PAP - Nauka w Polsce


  mow/ yy/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Żeremie – konstrukcja ochronno-lęgowa budowana przez bobry. Zależnie od właściwości terenu żeremia mogą być zlokalizowane w jamie wyrytej w stromym brzegu, lecz częściej bywają lokalizowane na podwyższeniach, w obszarze zabagnionym. Żeremia osiągają 1 do 3 metrów wysokości i średnicę do 12 metrów. Są budowane z gałęzi drzew, roślinności miękkiej i mułu. Do ich wnętrza bobry dostają się umieszczonym pod wodą wejściem (lub kilkoma). Na zewnątrz, nad wodę, mniej lub bardziej wystają dachy żeremi, przez które do wnętrza dociera powietrze. Zwykle zimą poziom wody jest najniższy i wtedy bobrowe domki są najbardziej widoczne. W lecie bobry mają większe możliwości regulowania poziomu wody i żeremia są mniej widoczne. Bóbr europejski, bóbr zwyczajny, bóbr rzeczny, bóbr wschodni (Castor fiber) – gatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae). Uważa się go za największego gryzonia Eurazji: masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym; wiedzie nocny tryb życia. Posiada szereg cech morfologicznych, które ułatwiają mu prowadzenie ziemnowodnego trybu życia – może przebywać pod wodą bez przerwy nawet do 15 minut. Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia. Jeziora biogeniczne - powstają w wyniku działalności zwierząt, np. bobrów, budujących tamy na rzekach, co spowalnia nurt i spiętrza w ten sposób wodę.

  Sejdżio i jej bobry (również Przygody Sajo i małych bobrów , ang. The Adventures of Sajo and her Beaver People) - powieść przygodowa, autorstwa kanadyjskiego pisarza, znanego pod pseudonimem Szara Sowa (ang. Grey Owl), wydana po raz pierwszy w roku 1935, z ilustracjami samego autora. Humanitarna ochrona zwierząt – termin wypracowany przez doktrynę prawa na oznaczenie ogółu przepisów mających na celu ochronę każdego zwierzęcia przez cierpieniem zadawanym ze strony człowieka. Jest częścią prawa ochrony zwierząt obok gatunkowej i użytkowej ochrony zwierząt.

  Brumby lub Brumbee to zdziczałe konie australijskie, które pochodzą od wielu ras i typów koni oraz kuców, sprowadzonych na ten kontynent. Zwierzęta te człowiek uwalniał lub same uciekały do buszu. Wolno żyjące ulegały pewnym przeobrażeniom, w wyniku których uzyskały prymitywną maść, zmniejszyła się średnia wysokość do około 150 cm. Nie są dobrej budowy, mają proste łopatki, duże głowy i niezbyt proste nogi. Są za to niezależne, inteligentne i przebiegłe. Choć brumby zaaklimatyzowały się na kontynencie australijskim, dziś nie ma ich wiele z powodu odstrzału, dokonywanego w celu ograniczenia wzrostu populacji. W drugiej połowie XX wieku podjęto próby kontroli ich liczby, ale bez większego powodzenia. Bobry – jeden z przystanków kolejowych na linii kolejowej Warszawa CentralnaKatowice w Bobrach (powiat radomszczański). Na stacji zatrzymują się tylko pociągi osobowe.

  Radomka - struga, będąca prawym dopływem rzeki Warty, w powiecie radomszczańskim. Źródło rzeki znajduje się w okolicy Bloku Dobryszyce, płynie przez Radomsko, Lipie, Dąbrówkę i uchodzi do Warty w okolicach miejscowości Bobry. Struga liczy 15 km długości, zaś powierzchnia jej zlewni wynosi 51,4 km². Ubarwienie ochronne, ubarwienie kryptyczne, ubarwienie maskujące – ubarwienie zwierząt, mające za cel obronę przed wrogami, lub pomagające w zamaskowaniu się drapieżnika na tle środowiska podczas jego łowów. Ubarwienie ochronne polega na upodobnieniu się barwą ciała i jej deseniem do środowiska, w którym dane zwierzę żyje. Ubarwienie ochronne jest bardzo szeroko rozpowszechnione wśród zwierząt. U niektórych gatunków jest jedyną, bierną metodą obrony przed wrogami, u innych wspomaga inne metody (np. ucieczka, gruczoły jadowe, pancerz, itp.). Niedźwiedź polarny (Thalarctos maritimus) ma przez cały rok sierść koloru białego, jak śnieg i lód, wśród których żyje. Pasikonik żyjący wśród traw i rzekotka drzewna (Hyla arborea) żyjąca wśród liści drzew ubarwione są na zielono. Ubarwienie ochronne nie dotyczy tylko koloru, ale również deseni na ciele, które u wielu zwierząt są bardzo podobne do otoczenia w którym żyją. Np. grzbietowa powierzchnia ciała żyjącej przy dnie morskim ryby gładzicy (Pleuronectes platessa) upodabnia ją kolorem i deseniem do tego dna. Niektóre motyle mają na skrzydłach kolor i deseń identyczny, jak kora drzew, na których zwykle siadają.

  Podcerkawizna – osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Radomsko. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Bobry.

  Owady wodne – grupa owadów wyróżniana ze względu na środowisko życia. Owady, które w części lub w całym cyklu życiowym przebywają w środowisku wodnym (żyjąc w zbiornikach wodnych lub na powierzchni wody). Zaliczane są tu rzędy, które w całości (wszystkie gatunki) związane są ze środowiskiem wodnym (w wodzie żyją ich stadia larwalne) jak i poszczególne rodziny z rzędów, których przedstawiciele zasiedlają także środowiska lądowe, zarówno larwy jak i postacie dorosłe. Wśród owadów wodnych trafiają się także gatunki z grup zaliczanych do typowo lądowych, przykładowo ze środowiskiem wodnym związanych jest w Polsce 5 gatunków motyli. W wodzie żyją tylko ich gąsienice. Współcześnie w Polsce występuje około 3400 gatunków owadów wodnych.

  Zalew Śremski (Śrem-Gaj A) - zbiornik retencyjny dla rzeki Warta o powierzchni 0,33 km², położony na Nizinie Wielkopolskiej w Kotlinie Śremskiej w Śremie, zarządzany przez Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Zbiornik należy do wód ogólnodostępnych Polskiego Związku Wędkarskiego, opiekunem jest Koło nr 127 Śrem-Miasto. Składa się z dwóch zbiorników: Park Natury Zalewu Szczecińskiego otwarty został 7 października 2005 roku. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Wybrzeża (EUCC-Polska) jako efekt realizacji projektu Park Natury Zalewu Szczecińskiego - aktywne modelowe zarządzanie przyrodą jako droga do zrównoważonego rozwoju. Park to urzeczywistnienie planów zarządzania terenami wartościowymi przyrodniczo w sposób łączący dobrą praktykę rolniczą i szeroko rozumianą edukację przyrodniczą z aspektami: rekreacyjnym i socjologicznym. Park jest pierwszym w Polsce tego typu obiektem służącym wdrażaniu zasad aktywnej ochrony przyrody, zarządzanym przez organizację pozarządową jaką jest Stowarzyszenie na Rzecz Wybrzeża wspólnie z Urzędem Morskim w Szczecinie i Nadleśnictwem Goleniów oraz gminami Stepnica i Wolin.

  Nora – podziemna kryjówka zwierzęca, jama mająca zaspokoić elementarną potrzebę schronienia, będącą biologicznie ukształtowanym warunkiem rozwoju organizmów. Określenie nora jest używane głównie do określenia kryjówek zwierząt lądowych np. borsuka, lisa, lecz stanowi także określenie na miejsca schronienia zwierząt wodnych oraz ptaków gniazdujących w jamach wykopanych w ziemi. Zazwyczaj nory są tworzone przez dane zwierzęta, lecz czasem utworzone przez jedno zwierzę bywa wykorzystywane przez przedstawicieli innego gatunku. W ten sposób lisy wykorzystują nory borsuków. Gardner Hole - dolina rzeki Gardner w północno-wschodniej części Parku Narodowego Yellowstone, w stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Wysoko wyniesiony obszar doliny w kształcie trójkąta otoczony jest górami - od wschodu i północy pasmem Gallatin Range, od północnego-zachodu pasmem Absaroka, od wschodu i południa pofałdowanym terenem kaldery Yellowstone. Dolina poprzecinana jest wąskimi, krętymi strumieniami takimi jak Osidian, Fawn, Panther i Indian wpadającymi do rzeki Gardner, pozostały obszar jest bardzo malowniczy. Główny nurt rzeki zaczynający się jako mały strumień na wysokości ponad 3000 metrów nad poziomem morza, a później płynący dnem doliny jest jednym z najbardziej lubianych przez wędkarzy zbiorników wodnych w parku. Oprócz licznie występujących ryb takich jak pstrąg tęczowy i ryb okoniokształtnych rodzaju Calotomus, w dolinie żyją też ssaki takie jak bobry i łosie oraz liczne gady i płazy. Brzeg rzeki porośnięty jest wierzbami, reszta doliny w większości jest terenem łąkowym. Nazwa doliny oznacza "dziurę Gardner" lub "głębię Gardner" co genezę ma w kilku źródłach - jednym z nich jest duża głębokość rzeki w centrum doliny.

  Tygrys (Panthera tigris) – gatunek dużego, drapieżnego ssaka łożyskowego z rodziny kotowatych (Felidae), największy z żyjących współcześnie czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości. Rekordowa masa ciała samca tygrysa syberyjskiego wynosi 423 kg. Doskonale skacze, bardzo dobrze pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej liczny w całej Azji, zawsze budzący grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie – z powodu zagrożenia, jakie stanowi dla ludzi i zwierząt hodowlanych. Wytępiony w wielu regionach, zagrożony wyginięciem, został objęty programami ochrony. Największa dzika populacja żyje w Indiach. W niektórych regionach Indii tygrysy są uważane za zwierzęta święte.

  Dodano: 09.06.2010. 03:17  


  Najnowsze