• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaczynają się wiosenne ptasie przeloty Biebrzą

  15.03.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsze stada żurawi i gęsi widać już nad Biebrzą. Zaczyna się czas wiosennych przelotów i przylotów ptaków - informują pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Apogeum tych wiosennych ptasich wędrówek przypada zazwyczaj na przełom marca i kwietnia. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaktów różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się tam, by bezpiecznie odpocząć i pożywić się, część zostaje.

  Za sprawą ptasich migracji bagna biebrzańskie przyciągają o tej porze roku miłośników ptaków, ornitologów oraz fotografów.

  Jak powiedział w poniedziałek PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego, ostatni ciepły weekend sprawił, że nad Biebrzą można poczuć pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Są już żurawie, skowronki, czajki, można też podziwiać stada wędrujących na północ Europy gęsi - widziano już gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe. Jak zastrzegł Artur Wiatr, to wciąż jednak forpoczty, zapowiedź wielkich stad, które dopiero przylecą.

  Rozlewiska Biebrzy są w tym roku wyjątkowo rozległe, wciąż jest jeszcze lód, a poziom wody wysoki w porównaniu do ostatnich lat - mówi Wiatr. Ponieważ dolina Biebrzy ma naturalny charakter, woda ma sporo miejsca na rozlewiska, nie ma więc zagrożenia domostw podtopieniami, choć - jak mówi Artur Wiatr - może się miejscami zdarzyć, że woda pojawi się w piwnicach domów.

  Przeloty gęsi przyciągają jak co roku wielu miłośników przyrody i turystów. U niektórych organizatorów turystyki nad Biebrzą - o czym można przeczytać na ich stronach internetowych - większość miejsc na marcowe terminy wypraw na ptasie obserwacje jest już zajęta.

  Biebrzańskie bagna są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Szeroka dolina rzeki Biebrzy ma naturalny charakter, rzeka silnie meandruje. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. KOW

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Bagna Biebrzańskie (Kotlina Biebrzańska) – nazwa doliny rzeki Biebrzy z rozległymi bagnami i torfowiskami. Jest to obniżenie terenu o długości ponad 100 km, zajęte przez torfowiska niskie oraz leśne torfowiska wysokie. Pośród bagien znajdują się ponadto wyniesienia, zwane "grądami", "grądzikami" lub "grzędami".

  Dąbrowa Białostocka (dawniej Dąbrowa Grodzieńska) – miasto w woj. podlaskim, w powiecie sokólskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dąbrowa Białostocka, nad Kropiwną (lewy dopływ Biebrzy), w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Położona w urozmaiconym krajobrazowo paśmie wzgórz morenowych. Ośrodek usługowy regionu rolniczego; drobny przemysł, głównie spożywczy.

  Biebrza – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród. Znajduje się ona na prawym brzegu Kanału Kuwasy, przy północno-zachodniej granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  Osowiec-Twierdza (ros. Осовец-Крепость) – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, w gminie Goniądz nad rzeką Biebrzą. W latach 1743–1827 Osowiec (jako Marcinpol) posiadał prawa miejskie. Na terenie miejscowości ma siedzibę Biebrzański Park Narodowy oraz znajduje się carska twierdza z XIX wieku.
  W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego.

  Gugny – nieduża wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, w gminie Trzcianne, na obrzeżu Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  Woźnawieś – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród, nad rzeką Jegrznią, w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  Trzcianne (jidysz: טרעסטיני, Trestiny) – wieś w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, siedziba gminy Trzcianne. Wieś zamieszkuje ok. 607 osób. Trzcianne leży na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  Dodano: 15.03.2011. 00:19  


  Najnowsze