• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakwitły róże w największym polskim rosarium

  22.06.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zakwitły róże w rosarium Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (Śląskie), uznawanym za największe w Polsce. Miłośnicy tych królewskich kwiatów mogą tam podziwiać 30 tys. róż w 280 odmianach.  "Najpiękniej kwitną właśnie teraz i wspaniale pachną, zwłaszcza rano. Kolejne kwitnienie przypada w sierpniu" - powiedział mistrz sekcji pielęgnacyjnej rosarium Łukasz Drozd.

  Odwiedzający rosarium goście mogą podziwiać wszystkie rodzaje róż, najwięcej jest wielokwiatowych i wielkokwiatowych. Krzewy o pąsowych, różowych, żółtych, białych czy herbacianych kwiatach są umieszczone w kwietnikach, wytyczonych na planie plastra miodu oraz rabatach w kształcie soczewek. W tym sezonie można podziwiać nowe róże pienne.

  Jak podkreślił Drozd, chorzowski ogród różany odwiedzają nie tylko mieszkańcy Śląska, ale również turyści z odległych rejonów Polski i zagranicy. "Niektórzy mają je specjalnie wpisane w plan wycieczki. To również bardzo lubiane miejsce na sesje zdjęciowe" - powiedział.

  Rosarium powstało w 1968 r. z okazji Międzynarodowej Wystawy Róż. Międzynarodowe Towarzystwo Miłośników Róż uznało je swego czasu za jedno z 30 najpiękniejszych na świecie. Zajmuje powierzchnię 7,5 hektarów, nasadzenia - hektar. Projekt wykonał zespół Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego.

  W ogrodzie różanym pracuje stale 13 pracowników. Najwięcej pracy mają przy odchwaszczaniu, za pomocą środków chemicznych trzeba też dbać, by krzewów nie atakowały groźne choroby grzybowe.

  620-hektarowy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie to największy park miejski w Polsce. Prócz rosarium mieszczą się w nim m.in. Stadion Śląski, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląskie Wesołe Miasteczko oraz planetarium. LUN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ jbr/ yy/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rosarium Parku Śląskiego w Chorzowie – największy w Polsce (i jeden z największych w Europie) różany ogród o powierzchni około 7 ha znajdujący się w Parku Śląskim (dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku), położonym w Chorzowie. Ławeczka Karolinki i Karlika znajduje się na terenie rosarium Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jej fundatorem były Browary Tyskie. Rozarium (łac. rosarium), różanka, ogród różany – ogród lub jego część, gdzie uprawiane i eksponowane są kolekcje róż. Rozaria cechują się zwykle bogactwem kultywarów tego rodzaju. W Europie rozaria istniały od średniowiecza, a rozpowszechniły się w XIX wieku. Za jeden z pierwszych wyspecjalizowanych ogrodów różanych uważany jest ten założony przez pierwszą żonę Napoleona Bonaparte Joséphine de Beauharnais w La Malmaison (Francja). W chwili jej śmierci, w 1814 roku, w ogrodzie, prezentowane zarówno w donicach jak i na rabatach, rosło około 400, czyli wszystkie dostępne wówczas odmiany róż . Obecnie w dalszym ciągu istnieje tam rozarium, jednak ma ono niewiele wspólnego ze swoim słynnym pierwowzorem. O ile w ciągu XIX wieku róże uprawiano zwykle w rozariach, w ciągu XX wieku ich znaczenie zmalało, a róże znalazły zastosowanie w urządzaniu rozmaitych terenów zielonych.

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Śląski Ogród Zoologiczny jest położony na terenie Parku Śląskiego (dawne WPKiW) w Chorzowie. Obejmuje obszarem 49 ha będąc tym samym po Gdańsku-Oliwie i Poznaniu trzecim pod względem wielkości powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce. Jego początki sięgają roku 1954, kiedy to zaczęto budować klatki dla zwierząt. Następnie zostały przeniesione do niego pierwsze gatunki zwierząt z zoo w Katowicach i Bytomiu. Znajduje się tu łącznie 2 201 zwierząt z 280 gatunków.

  Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) również Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 620 ha lub, według innego źródła, 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji. Kolejka linowa Elka - kolejka linowa działająca na terenie Parku Śląskiego (ówczesne WPKiW) położonego w Chorzowie. Była to najdłuższa nizinna kolejka linowa w Europie. Uruchomiona 7 września 1967 roku, zamknięta w 2007 roku. Odbudowa kolejki rozpoczęła się w roku 2012, a jej ponowne otwarcie (ale tylko na odcinku Śląskie Wesołe Miasteczko - Stadion Śląski) odbyło się 8 września 2013 o godzinie 15.

  Stadion Śląski – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony na terenie Parku Śląskiego (dawne WPKiW) w Chorzowie (przy granicy z Katowicami) i administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu „Stadion Śląski” w Chorzowie. Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego (dawniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka), nieopodal Stadionu Śląskiego i Centrum Handlowego AKS. Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha.

  Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy (LPKiW), również: Myślęcinek – największy park miejski w Polsce, liczący 830 hektarów powierzchni, usytuowany w północnej części Bydgoszczy, w odległości 5 km od ścisłego centrum miasta. Zwany jest potocznie "parkiem w Myślęcinku" od nazwy części miasta, w jakiej się znajduje.

  Dodano: 22.06.2010. 02:17  


  Najnowsze