• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zdjęcia pokazują, w jaki sposób albatrosy i orki dzielą się pokarmem

  30.10.2009. 16:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Albatrosy i orki mogą wydawać się dziwną parą, niemniej naukowcy z Japonii i Wlk. Brytanii odkryli sposób, w jaki te duże ptaki morskie wyżywiają się przy największych w oceanie członkach rodziny delfinów. Zaprezentowane w czasopiśmie PLoS (Public Library of Science) ONE unikalne zdjęcia z kamer umieszczonych na grzbietach albatrosów rzucają światło na sposób, w jaki te ptaki żywią się resztkami pokarmu pozostawionego przez ssaki morskie.

  Naukowcy z British Antarctic Survey z siedzibą w Cambridge i z Państwowego Instytutu Badań Polarnych w Japonii przyczepili miniaturowe kamery cyfrowe do grzbietów czterech albatrosów czarnobrewych (Thalassarche melanophrys) gnieżdżących się w stacji Bird Island na Georgii Południowej na Południowym Oceanie Atlantyckim.

  Zdaniem naukowców albatrosy przelatują nad oceanem wiele kilometrów w poszukiwaniu zdobyczy, którą mogą się pożywić. "Pomimo rosnącej liczby badań dotyczących zachowań związanych ze zdobywaniem pożywienia, stosunkowo niewiele wiadomo na temat sposobu lokalizowania zdobyczy przez albatrosy" - napisali autorzy raportu.

  Za pomocą kamer oraz rejestratorów danych głębokościowych umieszczonych na ptakach żyjących na swobodzie, naukowcom udało się pokazać, jak kilka albatrosów śledziło orkę (Orcinus orca) i pożywiało się resztkami pokarmu pozostawionymi przez tego ogromnego ssaka.

  Innowacyjne, lekkie kamery wyprodukowane przez japońską grupę Little Leonardo Co. Ltd zdjęto z ptaków, kiedy wróciły na tereny lęgowe po wyprawie w poszukiwaniu pożywienia. Kamery, w których można zapisać około 10.000 zdjęć, były wyposażone w czujniki głębokości i temperatury, miały średnicę 22 milimetry (mm), długość 132 mm i ważyły w powietrzu 82 gramy (tj. mniej niż 2,7% masy ciała badanych ptaków). Łącznie uzyskano 28.000 zdjęć z 3 na 4 wykorzystane kamery (jednej nie odzyskano).

  "Zdjęcia z kamer w połączeniu z danymi głębokościowymi pokazały, że ptaki nurkowały jedynie od czasu do czasu, ale kiedy w pobliżu były inne ptaki lub orka nurkowały częściej" - jak pokazały wyniki badań. "Taka relacja z nurkującymi drapieżnikami lub innymi ptakami może częściowo tłumaczyć sposób skuteczniejszego znajdowania zdobyczy przez albatrosy w pozornie monotonnym oceanie przy minimalnym zapotrzebowaniu na energochłonne nurkowanie czy lądowanie."

  Zważywszy na fakt, że kamera niemal nie wpływa na aerodynamiczny kształt albatrosa, jej założenie nie wpływało na powodzenie polowania.

  "Zdjęcia są naprawdę interesujące" - zauważa dr Richard Phillips z British Antarctic Survey. "Pokazują nam, że albatrosy przyłączają się do ssaków morskich w taki sam sposób, jak tropikalne ptaki morskie do tuńczyków. W obydwu przypadkach, ofiara (zwykle ryba) kierowana jest ku powierzchni i wówczas staje się łatwą zdobyczą dla ptaków."

  Badania, część projektu realizowanego pod auspicjami Japońskiej Antarktycznej Ekspedycji Badawczej i British Antarctic Survey, prowadzone były w ramach Międzynarodowego Roku Polarnego (IPY) 2007-2009. Naukowcy stwierdzili, że wyniki tych badań mogą zachęcić do dalszych obserwacji najważniejszych drapieżników morskich. Nowe informacje pogłębią wiedzę na temat interakcji między fauną morską a jej środowiskiem.

  rdo: CORDIS

  informacji: PLoS ONE: http://www.plosone.org/home.action British Antarctic Survey: http://www.antarctica.ac.uk/ Kategoria: Różne
  Źródło danych: British Antarctic Survey; PLoS ONE
  Referencje dokumentu: Sakamoto, K. Q. et al. (2009) From the eye of the albatrosses: a bird-borne camera shows an association between albatrosses and a killer whale in the Southern Ocean. PLoS ONE 4(10): e7322. doi:10.1371/journal.pone.0007322
  Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Ochrona srodowiska; Badania Naukowe; Weterynaria i nauki o zwierzętach RCN: 31420   W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Albatros galapagoski (Phoebastria irrorata) – gatunek ptaka z rodziny albatrosów (Diomedeidae). Częściej uderza skrzydłami i rzadziej krąży niż inne albatrosy. Albatros wędrowny (Diomedea exulans) – gatunek dużego ptaka morskiego z rodziny albatrosów (Diomedeidae), zamieszkujący oceany południowej półkuli do 60° szerokości geograficznej południowej. Ma największą rozpiętość skrzydeł ze wszystkich współcześnie żyjących ptaków – ponad 3 m. Albatros brunatny (Phoebetria fusca) – gatunek ptaka z rodziny albatrosów. Występują na całym Oceanie Południowym od Ameryki Południowej do Australii.

  Signy Research Station – brytyjska letnia stacja polarna położona na wyspie Signy w archipelagu Orkadów Południowych, zarządzana przez British Antarctic Survey. Signy jest drugą stacją założoną na Orkadach Południowych, po argentyńskiej stacji Orcadas. Halley Research Station – brytyjska całoroczna stacja polarna znajdująca się na Lodowcu Szelfowym Brunta na Morzu Weddella, u wybrzeża Ziemi Coatsów, zarządzana przez British Antarctic Survey. Współcześnie istniejąca stacja Halley VI ma modułową konstrukcję; jest to pierwsza na świecie stacja badawcza, mająca możliwość przemieszczania się po powierzchni lodowca.

  World Values Survey - projekt badawczy o zasięgu globalnym, którego głównym przedmiotem zainteresowania są wartości i przekonania, ich zmiany zachodzące w czasie i wpływ, jaki wywierają na życie społeczne i polityczne. Badania prowadzone są przez sieć naukowców działających na całym świecie, która od 1981 r. przeprowadziła szereg badań w niemal 100 krajach. Obecnie World Values Survey pozostaje głównym źródłem danych empirycznych na temat postaw, w tym wyznawanych wartości i przekonań, blisko 90% światowej populacji. British Antarctic Survey (BAS) – brytyjska rządowa organizacja naukowa, odpowiadająca za badania kontynentu Antarktydy i wysp Antarktyki. Jest częścią Rady Badań Środowiska Naturalnego (Natural Environment Research Council, NERC).

  Albatros ciemnolicy (Phoebastria immutabilis) – gatunek dużego ptaka morskiego z rodziny albatrosów. Zamieszkuje północny Pacyfik. Zagrożony wyginięciem. Albatros krótkosterny (Phoebastria albatrus) – gatunek dużego ptaka morskiego z rodziny albatrosów (Diomedeidae). Jest zagrożony wyginięciem. Występuje w północnej części Oceanu Spokojnego. Nie wyszczególnia się podgatunków.

  Kamera filmowa – urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Ciężka, kosztowna, profesjonalna odmiana kamery. Kamera filmowa wykonuje sekwencję wysokiej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na taśmie filmowej. Obecnie, w profesjonalnych produkcjach stosuje się zazwyczaj kamery filmowe wykorzystujące taśmy filmowe 35 mm. Kamer filmowych nie należy mylić z mniej skomplikowanymi kamerami telewizyjnymi, używanymi między innymi do nagrywania materiałów dla wiadomości telewizyjnych. Cechą charakterystyczną profesjonalnych kamer jest, czasem dość dużych rozmiarów, zasobnik na taśmę filmową.

  Albatros żółtodzioby (Thalassarche chlororhynchos) — gatunek dużego ptaka morskiego z rodziny albatrosów. Występuje w południowej części Oceanu Atlantyckiego, między Ameryką Południową a Afryką.

  Dodano: 30.10.2009. 16:12  


  Najnowsze