• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zdumiewająca wędrówka człowieka w BBC Knowledge

  04.04.2012. 23:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Co to znaczy być człowiekiem? Jaka czeka nas przyszłość? Jak i dlaczego odczuwamy emocje? Od 9 kwietnia stacja BBC Knowledge wyemituje cykl nagradzanych programów pod hasłem: "Człowiek - zdumiewająca wędrówka".

  Programy emitowane pod hasłem "Człowiek - zdumiewająca wędrówka" mają zachęcić do dyskusji, pobudzić umysł, pozwolić widzom doświadczyć rzeczy niezwykłych oraz skłonić do refleksji nad naturą człowieka.

  "To kolejna okazja, by zająć się wielkimi ideami, spojrzeć na nasz gatunek z nowej perspektywy, +zobaczyć+ wnętrze ludzkiego ciała i poznać jego tajemnice. Mało kto wie na przykład, że przeciętny człowiek dziennie wypowiada około pięciu tysięcy słów, oraz że na świecie codziennie uprawia się seks 120 milionów razy" - zachęcają twórcy serii.

  W poniedziałek 9 kwietnia cały cykl rozpocznie "Planeta ludzi", czyli ośmioczęściowy hit telewizyjny przedstawiający niezwykłe i bardzo skomplikowane relacje łączące człowieka z naturą. Każdy odcinek opowiada o innym środowisku i sposobach przetrwania w nim.

  Widzowie serialu "Sekrety ludzkiego ciała" poznają działanie poszczególnych narządów w najdrobniejszych szczegółach. Zachowania ludzi zaprezentowane zostaną w zwolnionym tempie, co pozwoli zaobserwować procesy, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. "Sekrety ludzkiego ciała" będzie można oglądać w cztery kolejne wtorki począwszy od 10 kwietnia.

  W trzy kolejne środy Michael Mosley, gospodarz programu "Przeniknąć umysł" zaprezentuje dziwne, genialne i nietypowe eksperymenty, dzięki którym dokonano niejednego odkrycia. Będzie można poznać szokującą historię eksperymentów Johna B. Watsona na pięciomiesięcznym dziecku. Autorzy serialu opowiadają też o podejmowanych przez CIA próbach kontroli umysłów, terapii wstrząsami elektrycznymi, lekach psychoaktywnych.

  W maju na widzów BBC Knowledge czekają trzy kolejne programy: "Pochodzenie człowieka", "Planeta małpoludów" oraz "Tajniki bólu".

  Pierwszy opowie o anatomicznych przemianach, które pozwoliły naszym przodkom odnosić kolejne sukcesy. W drugim - "Planeta małpoludów" - dowiemy się co różni gatunek homo sapiens od homo erectus i homo neanderthalensis. Co dało nam przewagę nad nimi i jak to się stało, że właśnie my przetrwaliśmy? Z kolei film "Tajniki bólu" to opowieść o tym jak genetyka, najnowsze metody skanowania, wirtualna rzeczywistość i hipnoza pomagają nam zrozumieć naturę bólu.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Człowiek neandertalski, neandertalczyk – wymarły przedstawiciel rodzaju Homo (człowiek), znany z plejstocenu (ok. 400 000 do ok. 24 500 lat temu), w zależności od autorów klasyfikowany jako podgatunek człowieka rozumnego – Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis. Homo – rodzaj ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych (Hominidae) obejmujący współcześnie występującego człowieka rozumnego (Homo sapiens) oraz blisko z nim spokrewnione formy wymarłe, m.in. Homo habilis, nazywanego człowiekiem zręcznym, Homo erectus, nazywanego człowiekiem wyprostowanym, i neandertalczyka, nazywanego człowiekiem neandertalskim. Przedstawiciele tego rodzaju charakteryzowani są względnie dużą pojemnością puszki mózgowej, przystosowaniem do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała i dwunożnego chodu, całkowicie przeciwstawnym kciukiem oraz dłońmi zdolnymi do precyzyjnego chwytu umożliwiającego wytwarzanie narzędzi. Hipoteza multiregionalna – hipoteza wprowadzona do paleoantropologii przez Milford H. Wolpoffa mająca wyjaśniać zróżnicowanie populacji ludzkiej. Hipoteza multiregionalna zakłada, że różne podgatunki Homo sapiens wniosły istotny wkład genetyczny do obecnej puli genetycznej człowieka. Przyjmuje się nawet, że współczesny człowiek ma geny innych gatunków ludzi z rodzaju Homo jak Homo neanderthalensis czy Homo erectus. Przeciwstawną, konkurencyjną koncepcją jest teoria wyjścia z Afryki zakładająca, że człowiek współczesny pochodzi wyłącznie z Afryki.

  Homo heidelbergensis – gatunek znany także jako Protanthropus heidelbergensis, człowiek heidelberski, człowiek ze Swanscombe lub człowiek z Boxgrove. Forma pośrednia pomiędzy Homo erectus a Homo neanderthalensis. Wikipedystka:Katarinka89/brudnopis: Człowiek społeczno-eokonomiczny (zakorzeniony instytucjonalnie) Jest to połączenie modelu człowieka ekonomicznego(homo oeconomicus) oraz człowieka socjologicznego(homo sociologicus). Połaczenie to sprawia, iż człowiek zakorzeniony instytucjonalnie, będąc jednostka uczestnicząca w rynku , z jednek strony w swoich decyzjach kieruje się rynkową racjonalnościa ekonomiczną a z drugiej strony na jej decyzje wpływ maja uwarunkowania społeczno-kulturowe , które cechują się nieprzewidywalnością oraz zmiennością.

  Homo sapiens idàltu (człowiek współczesny starszy) - wymarły podgatunek wczesnego człowieka Homo sapiens . W jego szkieletach widać pewne nieznaczne różnice z człowiekiem współczesnym i został wyodrębniony jako osobny podgatunek. Jego występowanie datuje się na około 160 000 lat temu. Anatomia człowieka, antropotomia (starogr. anthropos - człowiek) – nauka o budowie narządów i układów ciała człowieka, wchodzi w skład morfologii i posługuje się metodami na poziomie makroskopowym (np. obserwacji żywych organizmów i badań sekcyjnych zwłok). Jest to anatomia opisowa, zwana też anatomią klasyczną. Zajmuje się ona badaniem i opisaniem narządów, które spełniają wspólną funkcję, oraz poszczególnych części ustroju.

  Okolice ciała ludzkiego (łac. regiones corporis ) – w anatomii człowieka, pola wyróżniane na powierzchni ciała ludzkiego, których granice najczęściej wyznacza zrąb kostny lub elementy układu mięśniowego. Jednoznacznie ustalone nazewnictwo okolic ciała umożliwia ścisły, topograficzny opis powierzchni ciała i narządów wewnętrznych nimi objętych. Homo faber (dosłowne tłumaczenie z łac. "człowiek zręczny, majster") – pojęcie z antropologii oznaczające człowieka wytwórcę, twórcę, człowieka pracy. Przeciwstawiany homo ludens - człowiekowi zabawy i deus faber - Bogu twórcy.

  Dodano: 04.04.2012. 23:19  


  Najnowsze