• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zielony Nobel dla polskiej obrończyni Doliny Rospudy

  21.04.2010. 04:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polska obrończyni Doliny Rospudy - Małgorzata Górska - została laureatką prestiżowej amerykańskiej nagrody Fundacji Goldmanów, przyznawanej obrońcom środowiska naturalnego. Nagrodzie, zwanej Zielonym Noblem, towarzyszy czek na 150 tys. dolarów.

  Zielony (lub Ekologiczny) Nobel przyznawany jest corocznie od 21 lat przedstawicielom społecznego ruchu obrony środowiska na całym świecie. Za każdym razem otrzymuje go sześć osób - po jednej z każdego kontynentu. Dodatkiem do nagrody jest 150 tys. dolarów.

  Wśród laureatów tegorocznego wyróżnienia znalazła się Małgorzata Górska - mieszkanka niewielkiej wsi na skraju biebrzańskich bagien i dyplomowany ekolog, będąca współorganizatorką kampanii w obronie Doliny Rospudy, zagrożonej planami poprowadzenia tam obwodnicy będącej fragmentem drogi ekspresowej Via Baltica.

  Nagrodę ufundował w 1989 r. działacz i filantrop Richard N. Goldman i jego nieżyjąca już żona Rhoda H. Goldman. Dotychczas przyznano ją 139 osobom z 79 krajów.

  Laureatów wybiera międzynarodowe jury, spośród kandydatów zaproponowanych przez organizacje ochrony środowiska i osoby indywidualne z całego świata.

  Małgorzata Górska, działaczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, była koordynatorką kampanii na rzecz zmiany przebiegu drogi Via Baltica, która rozpoczęła się w 2002 r. Przyczyniła się do powstania koalicji organizacji pozarządowych w obronie Doliny Rospudy, w której skład weszły m.in. Polska Zielona Sieć, WWF Polska i Greenpeace Polska.

  Trwająca siedem lat akcja przyniosła sukces. W marcu 2009 r. rząd polski ogłosił, że nie będzie budował drogi Via Baltica przez Dolinę Rospudy. 20 października 2009 r. rząd postanowił zmienić całą trasę kontrowersyjnej drogi ekspresowej w Polsce, chroniąc tym samym kluczowe skarby przyrody przed zniszczeniem. Via Baltica będzie teraz prowadziła przez Łomżę i omijała większość chronionych obszarów.

  Małgorzata Górska podkreśla, że nagroda należy się nie tylko jej, lecz także innym działaczom ruchu na rzecz ocalenia Doliny Rospudy.

  "To jest olbrzymie wyróżnienie dla wszystkich osób, które brały udział w kampanii rospudzkiej. Było w to zaangażowanych wiele organizacji pozarządowych, ekologicznych, ale nie tylko, a także osoby prywatne" - powiedziała PAP laureatka.

  Oprócz niej Nagrodą Goldmanów uhonorowano w tym roku pięcioro innych działaczy ze świata. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 19 kwietnia w San Francisco.TZAL

  PAP - Nauka w Polsce

  kap

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 21.04.2010. 04:17  


  Najnowsze