• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żubry z Puszczy Knyszyńskiej powodują coraz więcej szkód

  23.06.2011. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Żubry z Puszczy Knyszyńskiej (Podlaskie) powodują coraz więcej szkód na uprawach rzepaku wokół puszczy, trzeba będzie je dokarmiać lub znaleźć inny sposób na rozwiązanie tego problemu - uważają specjaliści.  Dyskutowano o tym we wtorek w siedzibie Nadleśnictwa Krynki (Podlaskie) podczas specjalnych warsztatów zorganizowanych w ramach projektu ochrony żubra, dofinansowanego z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

  W najbliższych latach na ochronę żubra w trzech puszczach w północno-wschodniej Polsce - Białowieskiej, Boreckiej i Knyszyńskiej - będzie przeznaczonych 12 mln zł. Pieniądze będą m.in. przeznaczone na zakup paszy dla żubrów, jej kontraktowanie, monitoring genetyczny i parazytologiczny tych zwierząt. Będą budowane oczka wodne. Generalny remont przejdzie też Ośrodek Hodowli Żubra w Puszczy Białowieskiej, gdzie ma powstać zaplecze weterynaryjne dla tych zwierząt.

  Od lat mówi się o tym, że w Puszczy Białowieskiej, która jest ostatnią naturalną ostoją żubra, tym zwierzętom zaczyna być za ciasno, stąd m.in. pomysł na rozsiedlanie żubra do innych puszcz pod warunkiem, że znajdą tam odpowiednie warunki. Od jakiegoś czasu populacja żubra rozwija się w Puszczy Knyszyńskiej.

  Jak powiedziała PAP we wtorek prof. Wanda Olech ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zaczyna być jednak widać, że żubry z Puszczy Knyszyńskiej, gdzie bytuje ok. 90 tych zwierząt, powodują znaczne szkody na okolicznych polach rzepaku. Według niej szkody te w 2010 roku w porównaniu do 2009 wzrosły pięciokrotnie i jest to - jak zaznaczyła Olech - "gwałtowny" wzrost.

  Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wynika, że za 2010 rok dyrekcja ta wypłaciła rolnikom 300 tys. zł odszkodowań właśnie za szkody powodowane przez żubry w rejonie Puszczy Knyszyńskiej.

  Jak poinformowała PAP rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Małgorzata Wnuk, instytucja ta otrzymała właśnie 200 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku na zorganizowanie dokarmiania żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. Dyrekcja szacuje, że za te pieniądze będzie można kupić około 200 ton zróżnicowanej karmy dla żubrów, np. sianokiszonki czy buraków. Karma ma być wykładana w lesie od listopada do kwietnia po to, by - jak tłumaczy Wnuk - żubry zatrzymać w lesie i żeby nie wychodziły żerować na pola. Dokarmianie to miałoby być kontynuowane w kolejnych latach.

  W ramach realizowanego projektu przez cały sezon letni nadleśnictwa prowadzą koszenia na łąkach, by zebrać siano na zimę na potrzeby żubrów.

  Wanda Olech powiedziała, że w sierpniu planowane jest robocze spotkanie z udziałem dyrekcji ochrony środowiska i puszczańskich nadleśnictw, by dokładnie się zastanowić nad dalszym działaniem wobec żubrów z Puszczy Knyszyńskiej. Podkreśliła, że trzeba ustalić, jak postępować z tym stadem: czy pozwolić mu swobodnie się rozwijać, czy wobec rosnących szkód na polach zaplanować inne działania.

  Według prof. Olech potrzeby pokarmowe żubrów są tak duże, że w Polsce nie ma nigdzie takich warunków naturalnych, by można było zostawić żubry bez dokarmiania, bo inaczej nie przetrwają. Potrzebny byłby do tego bardzo rozległy teren bez skupisk ludzkich - takie tereny z żubrami są np. w Rosji czy w Karpatach rumuńskich.

  PAP - Nauka w Polsce, Iza Próchnicka 

  kow/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Żubr (Bison bonasus) – gatunek łożyskowca z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. W 2012 roku światowe zasoby gatunku wynosiły około 4663 osobników, z czego 1552 z nich przebywa w hodowlach zamkniętych, a 3111 żyje w wolnych i w półwolnych stadach. Według danych z 2012 roku w Polsce żyło 1299 żubrów, z czego większość z nich w stadach wolnościowych (pięć populacji). Prawie połowa polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej, ponadto dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej oraz w rejonie Mirosławca i Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim. Puszcza Knyszyńska (do 1939 r. zwana Puszczą Świsłocką od Świsłoczy) – rozległy kompleks leśny (drugi pod względem wielkości po Puszczy Białowieskiej na Nizinie Podlaskiej) położony na Wysoczyźnie Białostockiej w województwie podlaskim. Lasy porastają tereny moreny czołowej, a przez tereny Puszczy przepływa rzeka Supraśl wraz z dopływem Sokołdą. Siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej jest Supraśl. Rezerwat pokazowy żubrów – zwierzyniec utworzony w okresie międzywojennym w 1929 r., który był pierwszym krokiem ku restytucji ginącego żubra. Usytuowany został przy drodze łączącej Białowieżę z Hajnówką na terenie Nadleśnictwa Zwierzynieckie w Puszczy Białowieskiej.

  Puszcza Mielnicka – południowopodlaski kompleks leśny rozciągający się na północ od Mielnika po Adamowo i Nurzec-Stację. Wschodnie obszary puszczy leżą na terytorium Białorusi. Puszcza Mielnicka jest pozostałością Puszczy Białowieskiej i ma nadal podobny do niej charakter. Na terenie puszczy znajduje się dużo źródlisk i strumyków oraz cztery rezerwaty. Żyją tu wilki (około 7 sztuk) i rysie. Zdarzały się przypadki obecności żubrów w puszczy (m.in. w okolicach Nurca-Stacji). Puszcza ta jest znana także z dużej ilości grzybów. Potencjalnie niebezpiecznym przedsięwzięciem dla puszczy jest planowane przejście graniczne między Polską a Białorusią w Koterce. Linia kolejowa nr 58 - szerokotorowa linia kolejowa, która była położona przy granicy z Białorusią na skraju Puszczy Knyszyńskiej

  Tereny zielone zajmują około 32% powierzchni Białegostoku. Parki i skwery oraz 1 779 ha lasów znajdujących się w granicach miasta tworzą specyficzny mikroklimat. W obrębie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, o łącznej powierzchni 105 ha, będące pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. W granicach aglomeracji znalazł się również fragment Narwiańskiego Parku Narodowego. Czarna Białostocka (do 1962 Czarna Wieś, biał. Чарна Беластоцка, Czarna Biełastocka) – miasto w woj. podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czarna Białostocka. Położone na Wysoczyźnie Białostockiej, otoczone lasami Puszczy Knyszyńskiej. Zaliczane do aglomeracji białostockiej.

  Rezerwat przyrody Woronicza - rezerwat przyrody położony na terenie gminy Szudziałowo w województwie podlaskim. Rezerwat jest położony w północno-wschodniej części Puszczy Knyszyńskiej. Zbiornik retencyjny Wyżary, sztuczny zbiornik wodny Wyżary – sztuczny zbiornik wodny na rzece Radulinka w Polsce, położony na obszarze kompleksu leśnego Puszczy Knyszyńskiej w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, na terenie gminy gródek w pobliżu osady Wyżary.

  Wzgórza Świętojańskie - pasmo najwyższych wzgórz morenowych w Puszczy Knyszyńskiej na Wysoczyźnie Białostockiej ciagnące się w przez trzy gminy powiatu białostockiego: Gmina Michałowo, Gmina Gródek, Gmina Supraśl.

  Jacek Wysmułek (ur. 20 sierpnia 1937 r. w Pruszkowie koło Warszawy, zm. 21 stycznia 1983 w Białowieży) – wieloletni leśniczy w Białowieskim Parku Narodowym i Nadleśnictwie Białowieża. Twórca kilku szlaków w Puszczy Białowieskiej. Działacz i przewodnik PTTK. Twórca koncepcji ochrony drzew – pomników przyrody w Puszczy Białowieskiej. Współautor kilku opracowań na temat Puszczy Białowieskiej.

  Rezerwat przyrody Bahno w Borkach - rezerwat przyrody położony na terenie gminy Szudziałowo (w środkowej części Puszczy Knyszyńskiej) w województwie podlaskim. Klimki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka. Rok założenia wsi 1702 (wieś nazywała się dawniej Podklimki). Wieś jest usytuowana w bardzo pięknym miejscu, przy samej Puszczy Knyszyńskiej. Obok wsi przepływa rzeka Czepielówka, która wypływa z zalewu w Czarnej Białostockiej.

  Białowieski Park Narodowy – polski park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży obowiązującym od 4 sierpnia 1932 roku Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku. Drugi po Pienińskim Parku Narodowym park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra. Sosna masztowa (sosna supraska) - ekotyp sosny zwyczajnej. Nazwa sosna supraska pochodzi od miejscowości Supraśl leżącej w centrum Puszczy Knyszyńskiej, gdzie znajduje się drzewostan nasienny tej sosny.

  Rezerwat przyrody Żubrowisko - częściowy rezerwat faunistyczny położony w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w Puszczy Pszczyńskiej nieopodal wsi Jankowice. Utworzony 31 października 1996 rozporządzeniem Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Przedmiotem ochrony jest tutejsza populacja żubrów, licząca około 30 osobników. Jest jedynym rezerwatem faunistycznym w województwie śląskim. Olchówka (wymowa miejscowa Alichouka − z akcentem na środkową sylabę) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka. Wieś położona jest na skraju Puszczy Białowieskiej, przy drodze z Narewki do Masiewa. Na łąkach otaczających wieś można zimą spotkać żubry, które z puszczy wychodzą w celu poszukiwana pokarmu − siana w stogach i brogach (brogi − wiaty do składowania siana na łąkach). Ludność wsi w większości emeryci – zajmuje się rolnictwem i pracą w lesie. We wsi działa warsztat drzewny.

  Dodano: 23.06.2011. 09:04  


  Najnowsze