• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żurawie zbierają się do odlotu

  29.09.2010. 00:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jedne z najpiękniejszych ptaków, żurawie, zbierają się do jesiennych odlotów. Od kilku dni nad Warmią i Mazurami słychać ich charakterystyczne nawołania zwane klangorem. Wrócą w lutym. Maja Jakubiuk z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie powiedziała, że Polska północno-wschodnia leży na szlaku jesiennej migracji tych ptaków. Jesienią przez Warmię i Mazury przelatuje około 30 tysięcy żurawi. Lecą ze Skandynawii do Europy Południowej i Afryki Północnej. Populacja na Warmii i Mazurach liczy około 5 tysięcy par lęgowych.

  Teraz właśnie na przełomie września i października żurawie nawołują się zbierając w stada przed odlotem. Żerują na terenach podmokłych: bagnach, starorzeczach, torfowiskach. Na noce zlatują się tworząc duże stada liczące nawet kilka tysięcy osobników.

  Na Warmii i Mazurach można je zaobserwować w Kwiecewie koło Dobrego Miasta, Sątopach - Samulewie, nad jeziorami Oświn i Drużno czy na Bagnach Nietlickich. Choć nawet niedaleko Olsztyna od kilku dni słuchać żurawi klangor.

  Jak wyjaśnia Maja Jakubiuk, ten charakterystyczny odgłos pomaga im także w komunikowaniu się, gdy lecą w kluczach. "Jest to piękny, wdzięczny ptak, a klangor, jaki wydaje, jest przejmujący, nawiązujący do otwartych przestrzeni i do wolności" - podkreśliła.

  Z obserwacji wynika, że populacja żurawi wzrosła w ostatnich 10-15 latach. W latach 50. żurawie były dość rzadkimi ptakami, teraz zadomowiły się zwłaszcza na terenach rolniczych i można je bez problemu obserwować.

  Mogą jednak przynosić szkody rolnikom. Jak podkreśliła Jakubiuk, gdy stado 300 osobników usiądzie na polu, może zniszczyć całą oziminę. Za szkody wyrządzone przez żurawie nie odpowiada skarb państwa i nie przysługuje odszkodowanie. Rolnik może jednak wystąpić do Regionalnej lub Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zezwolenie na płoszenie ptaków. ALI

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ mag/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Koronniki, żurawie koroniaste (Balearicinae) – podrodzina ptaków z rodziny żurawi (Gruidae). Zamieszkują Afrykę na południe od Sahary. Najbardziej charakterystyczną cechą jest imponująca korona z piór na głowie. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych, koronniki siadają na drzewach, budują tam też gniazda. Tatiana Samojłowa (ros. Татьяна Евгеньевна Самойлова, ur. 4 maja 1934 w Leningradzie) – rosyjska aktorka. Sławę przyniosła jej rola w filmie Lecą żurawie (1957), nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Cannes. Żurawie, żurawiowate, żurawie właściwe (Gruidae) – rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Nazwą żurawie określa się też jedną z podrodzin tej rodziny (Gruinae).

  Straż Mazurska – tajna organizacja polska utworzona na terenach plebiscytowych w czasie plebiscytów na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r. Klucz – charakterystyczna formacja tworzona podczas wędrówki przez migrujące ptaki. Zwykle ma kształt litery "V", często z jednym ramieniem dłuższym. Takie formacje tworzą gęsi, kaczki i żurawie. Ptaki lecące za innymi w takiej formacji zużywają mniej energii, niż w przypadku lotu samodzielnego. Ta oszczędność nie dotyczy osobnika będącego na czele formacji. Z tego powodu ptaki lecące w kluczu zmieniają się na swoich pozycjach, dzięki czemu wszystkie osobniki zyskują na wspólnym locie.

  Lotne Oddziały Bojowe (nazywane również bojówkami) – paramilitarne oddziały Straży Mazurskiej służące do ochrony polskich wieców w czasie przygotowań do plebiscytów na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r. Sadako Sasaki (jap. 佐々木禎子 Sasaki Sadako, ur. 7 stycznia 1943, zm. 25 października 1955) - japońska dziewczynka, która w wieku 2 lat jako jedna z nielicznych przeżyła wybuch bomby atomowej, zrzuconej 6 sierpnia 1945 na Hiroszimę. Sasaki chciała zostać mistrzynią w biegach. W wieku 11 lat zdiagnozowano u niej białaczkę będącą wynikiem napromieniowania. Sadako, wierząc japońskiej legendzie, postanowiła złożyć tysiąc papierowych żurawi, by wyzdrowieć. Niestety, nie udało się jej. Zmarła rok później. Złożyła 644 żurawie. Przyjaciele dokończyli jej dzieło. Sadako pochowano z tysiącem żurawi origami.

  Żuraw portowy lub żuraw stoczniowy - żuraw o specjalnym zastosowaniu. Używane w dokach portowych do załadunku i rozładunku statków oraz przy montażu i remoncie obiektów pływających. Odrębność nazwy żurawi portowych od stoczniowych bierze się wyłącznie z faktu, że zwykle stocznia i port wodny stanowią odrębne jednostki gospodarcze. Zarówno żurawie portowe i stoczniowe są zwykle montowane na szynowym podwoziu. Budowane są także żurawie pływające. Zazwyczaj mają konstrukcję wypadową, gdzie cały mechanizm pochyla się w taki sposób, że przenoszony ładunek pozostaje zawsze na tej samej wysokości; dopiero po osiągnięciu odpowiedniego położenia opuszczany jest (lub podnoszony) za pomocą cięgnika. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (dawniej Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, PTOP) – organizacja zajmująca się ochroną ptaków i ich siedlisk. Działa w Polsce północno-wschodniej, zostało powołane do życia w 1985 roku w Białowieży.

  Stowarzyszenie „Dom Warmiński” – ogólnopolska organizacja powołana do życia w 2006, mająca na głównym celu odnowę i popularyzację regionalnej tożsamości Warmii i promocję turystyki jako źródła rozwoju ekonomicznego regionu. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w historycznej stolicy WarmiiLidzbarku Warmińskim.

  Gil azorski (Pyrrhula murina) – zagrożony wyginięciem gatunek ptaka z rodziny łuszczaków (Fringillidae), zwany także gilem z Sao Miguel. Gatunek wyodrębniony niedawno na podstawie różnic morfologicznych oraz analizy filogenetycznej z P. pyrrhula z którym stanowi takson siostrzany. Endemiczny dla wyspy São Miguel w archipelagu Azory. Zamieszkuje lasy laurowe. Obecne występowanie jest ograniczone do bardzo niewielkiego terenu ok. 580 ha w okolicy Pico da Vara we wschodniej części São Miguel. Populacja szacowana jest obecnie na ok. 800 osobników, mimo że w latach 70. XX wieku było zaledwie ok. 40 par. Jednej z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Europie. Cały obszar występowania jest chroniony jako obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Podejmowane są działania ochronne, polegające przede wszystkim na chronieniu i odtwarzaniu siedliska – lasów laurowych. Dla ochrony gatunku realizowany był projekt finansowany przez unijny Instrument Finansowy LIFE.

  Dodano: 29.09.2010. 00:53  


  Najnowsze