• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zwierzęta z Puszczy Piskiej są już online

  22.11.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Stronę internetową z kamerą transmitującą obraz z miejsca dokarmiania dzikiej zwierzyny uruchomiło w piątek nadleśnictwo Strzałowo w Puszczy Piskiej. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można obserwować mazurską przyrodę - podała dyrekcja lasów w Olsztynie.

  Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Adam Pietrzak, w karmisku - czyli leśnej stołówce, zamontowano oświetlenie, aby obraz z kamer internetowych mógł być transmitowany online przez całą dobę.

  "Najwięcej zwierząt pojawia się na karmisku po godz. 17.30. Na razie są to głównie dziki, ale jak przyjdzie zima i w lesie zacznie brakować pokarmu, to spodziewamy się wizyt jeleni i saren" - powiedział Pietrzak.

  Leśnicy przyznają, że projekt jest jeszcze w fazie rozruchu i pracują nad tym, by obraz na stronie strzalowo.eu był płynny. Jak podkreślają, kamery w lesie, to nie tylko ciekawostka dla internautów, ale sposób na wyjaśnienie, czym jest racjonalna gospodarka łowiecka.

  "Niestety, temat polowań ciągle budzi kontrowersje. Dlatego staramy się pokazać, na czym polega gospodarowanie populacjami zwierzyny - wyjaśnił nadleśniczy ze Strzałowa Zbigniew Ciepluch.

  Nadleśnictwo Strzałowo za szkody wyrządzone na polach przez leśną zwierzynę wyda w tym roku 125 tys. zł. Do tego dochodzi 150 tys. zł na ochronę upraw leśnych.

  Według Ciepluchna, szkody byłyby jeszcze większe, gdyby leśnicy nie budowali karmisk. Mają one zachęcić dziką zwierzynę, by pozostała w lesie, a nie żerowała na polach uprawnych. Na samą kukurydzę, która jest przysmakiem dzików, leśnicy z Puszczy Piskiej wydadzą w tym roku 40 tys. zł.

  Właśnie potrzebą zdobywania pieniędzy na karmę i odszkodowania dla rolników tłumaczą organizację polowań. Strzałowo jest jednym z dwu nadleśnictw na Warmii i Mazurach, w których odbywają się zbiorowe polowania tzw. metodą szwedzką. Według nadleśniczego, ta metoda jest bardziej humanitarna niż klasyczne polowanie z nagonką. "Odbywa się na znacznie większym obszarze a myśliwi nie ustawiają się w linii, tylko zajmują odległe od siebie stanowiska" - podkreślił Ciepluch.

  Według leśników, zwierzyny leśnej przybywa z roku na rok - np. populacja jelenia przyrasta co roku o 30 proc. a planowany odstrzał nie przekracza 17 proc. populacji. Jeszcze 10 lat temu w lasach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie było 8 tys. dzików i 10,5 tys. jeleni. Podczas tegorocznej inwentaryzacji naliczono 25 tys. dzików i 18 tys. jeleni.

  Nadleśnictwo Strzałowo należy do najciekawszych turystycznie na Mazurach. W tutejszych lasach - poza atrakcjami przyrodniczymi - znajdują ślady po osadzie pruskiego plemienia Galindów, liczne kurhany, pamiątki z czasów napoleońskich i bunkry z okresu II wojny światowej. A w leśniczówce Piersławek działa izba pamięci niemieckiego pisarza Ernsta Wiecherta, który się tam urodził i wychował. MBO

  PAp - Nauka w Polsce

  abe/ bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nadleśnictwo Dwukoły - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Nadleśnictwo Radom - nadleśnictwo należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Pańsowych w Radomiu, położone w województwie mazowieckim. Nadleśnictwo Kłobuck – jedno z 38 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Kłobucku w dzielnicy Zakrzew.

  Nadleśnictwo Trzcianka – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Powierzchnia obszaru zarządzanego przez nadleśnictwo wynosi 55,09 tys. ha, z czego 43% powierzchni stanowią lasy. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski – nadleśnictwo w województwie świętokrzyskim, podlegające Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

  Nadleśnictwo Cisna – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Siedzibą nadleśnictwa jest Cisna. Nadleśnictwo Cisna położone jest w całości na terenie województwa podkarpackiego. Nadleśnictwo Żagań – nadleśnictwo należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze z siedzibą w Żaganiu.

  Nadleśnictwo Mińsk - nadleśnictwo w województwie mazowieckim, położone na wschód od Mazowieckiego Parku Krajobrazowego (otulina). Dużą część obszaru nadleśnictwa stanowi Miński Obszar Chronionego Krajobrazu. Nadleśnictwo to podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Nadleśnictwo Andrychów - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest Andrychów. Nadleśnictwo Andrychów położone jest na terenie województw: śląskiego i małopolskiego.

  Nadleśnictwo Gidle - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Niesulów.

  Nadleśnictwo Gdańsk – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Gdyni. Nadleśnictwo zarządza większością lasów otaczających Trójmiasto i całością lasów wchodzących w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

  Dwukoły – niewielka miejscowość w gminie Iłowo-Osada posadowiona wśród lasów, obecnie siedziba Nadleśnictwa Dwukoły należącego do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Nadleśnictwo Ujsoły – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ujsoły.

  Nadleśnictwo Ustroń – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ustroń. Nadleśnictwo Prószków - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Prószków.

  Nadleśnictwo Jeleśnia - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Jeleśnia. Nadleśnictwo Szklarska Poręba - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Siedzibą nadleśnictwa jest Szklarska Poręba. Nadleśnictwo Szklarska Poręba w całości położone jest na terenie województwa dolnośląskiego.

  Nadleśnictwo Lubliniec – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą Nadleśnictwa jest miasto Lubliniec. Nadleśnictwo Koniecpol - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Koniecpol.

  Nadleśnictwo Opole - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miasto Opole.

  Dodano: 22.11.2010. 00:19  


  Najnowsze