• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 12 medali Polaków na mistrzostwach świata w matematyce

  01.09.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polska reprezentacja zdominowała podium 25. Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu. Polacy przywieźli ze sobą aż 12 medali - najwięcej ze wszystkich reprezentacji.  Polacy podczas światowego finału, który odbył się 26 i 27 sierpnia, zdobyli 5 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe medale. Wśród osób nagrodzonych złotym medalem znalazło się dwoje uczniów podstawówki - Piotr Kępczyński z Warszawy i Maria Horodecka z Gdyni, gimnazjalista - Grzegorz Adamski z Szamotuł, licealista - Kamil Dębowski z Suwałk oraz student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Łukasz Kalinowski.

  Srebrne medale w Paryżu zdobyli: uczeń podstawówki - Adam Górkiewicz z Wrocławia, gimnazjalista Kamil Musiał ze Śremu, Grzegorz Białek z liceum w Bydgoszczy, a w kategorii "dorośli" - Waldemar Bednarz z Wrocławia.

  Brąz zdobyli: uczennica podstawówki Agnieszka Witkowska z Gdańska, gimnazjalista Damian Czarnecki z Warszawy oraz licealista Damian Orlef z Zabrza.

  W tegorocznym finale wzięło udział kilkuset zawodników z całego świata, m.in. ze Szwajcarii, Rosji, Kanady, Tunezji, Włoch czy Ukrainy. Rywalizacja odbywała się w ośmiu kategoriach wiekowych - najmłodszymi zawodnikami byli uczniowie 3. klasy szkoły podstawowej, a najstarszymi - inżynierowie, informatycy i pasjonaci matematyki. W tym roku polska reprezentacja liczyła 26 osób.

  "W konkursie, oprócz wiedzy matematycznej, uczestnicy muszą wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz zdolnością podejmowania strategicznych decyzji - mówi Piotr Tomczak z firmy Casio, która od lat wspiera polskie eliminacje do mistrzostw. - Jak w każdych międzynarodowych zawodach, tak i tutaj nie ma miejsca na najmniejsze błędy czy dekoncentrację. Tym bardziej należy pogratulować naszym uczniom i studentom wiedzy oraz odporności na stres."

  Reprezentację Polski na finał paryski wyłoniono podczas eliminacji, organizowanych przez Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. 

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 01.09.2011. 00:47  


  Najnowsze