• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 20 milionów gwiazd na ,,Niebie Kopernika

  17.06.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Podróże do wybranych planet Układu Słonecznego, zwiedzanie m.in. Drogi Mlecznej, pokazy nieba świecącego 20 milionami gwiazd, takie atrakcje zaoferuje gościom planetarium "Niebo Kopernika". W niedzielę 19 czerwca zostanie otwarte w Centrum Nauki Kopernik.

  ,,W każdym planetarium można zobaczyć obraz nocnego nieba, ale nasze daje wyjątkową rozdzielczość i wyjątkową liczbę gwiazd: 20 milionów. To największa liczba gwiazd jaką można zobaczyć w jakimkolwiek planetarium na świecie" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

  Zaznaczył, że podstawowym celem planetarium CNK - tak jak wszystkich planetariów - jest pokazanie obrazu nieba. ,,Przy pomocy projektora gwiazdowego będzie można zobaczyć niezwykle precyzyjny obraz nocnego nieba" - powiedział Firmhofer.

  Drugą ważną atrakcją, którą swoim gościom zaoferuje ,,Niebo Kopernika" będzie możliwość projekcji filmów. Na początku będzie ich sześć.

  Osoby, które przyjdą na seanse prezentowane w planetarium poznają ,,Tajemnice nieba Majów" i dowiedzą się jaki był ,,Początek ery kosmicznej". Na widzów czekają również filmy ,,Dobór naturalny: Darwin i największa z jego tajemnic", "Ziemia, Księżyc i Słońce". Oglądający pokaz ,,Czarne dziury: podróż w nieznane" dowiedzą się czym są i jak powstały czarne dziury. Dla najmłodszych przygotowano film ,,Pod jednym niebem", którego bohaterami są postaci z ,,Ulicy Sezamkowej".

  ,,Pokaz jest o tyle niezwykły, że widz będzie zanurzony w jego wnętrzu. Odbywa się on na całej powierzchni kopuły, dlatego widz jest +w środku pokazu+, a to niezwykłe uczucie. Robi wrażenie trójwymiarowości, ale jest czymś innym niż trójwymiar" - opisywał Firmhofer.

  Podkreślił, że Centrum dysponuje także ,,potężnym zapleczem informatycznym i świetnym oprogramowaniem, które umożliwia widzom odbywanie podróży w czasie i przestrzeni". ,,Możemy udać się do dowolnej planety Układu Słonecznego, zwiedzać całą naszą galaktykę, Drogę Mleczną a także udać się na skraj obserwowanego Wszechświata" - przekonywał dyrektor CNK.

  Jak powiedział, wszystko odbywa się na żywo: widz może zażyczyć sobie dokąd chce polecieć, a realizator pokazu go tam zaprowadzi. ,,Planetarium od takich miejsc jak kino różni to, że na sali jest zawsze dwoje prezenterów, których możemy zapytać o to co się dzieje, z którymi można nawiązać kontakt po seansie" - powiedziała kierownik ,,Nieba Kopernika" dr Weronika Śliwa.

  Przypomniała, że Centrum dysponuje także własnym studiem, w którym można będzie produkować własne filmy i pokazy naukowe. ,,Produkcja filmu na kopułę jest nieporównywalnie trudniejsza od kręcenia filmu kinowego. Na kopule mieści się około 8 obrazów HD, gdybyśmy chcieli zwykły film kinowy puścić na kopule to zająłby małą część ekranu" - wyjaśniła kierownik planetarium.

  Centrum zostanie oficjalnie otwarte w niedzielę 19 czerwca. Podczas wieczornego spotkania osoby, które wcześniej zarejestrowały się do udziału w uroczystości wysłuchają koncertu Urszuli Dudziak pod tytułem ,,Niebo dźwięków" i zobaczą specjalną iluminację na budynku planetarium. Sześciu miłośników astronomii opowie o swojej pasji podczas prezentacji multimedialnej Pecha Kucha "Moje Niebo".

  Planetarium ,,Niebo Kopernika" będzie dostępne od wtorku do czwartku w godzinach 9.30 - 20, a od piątku do niedzieli od 10 do 21.30. Bilet normalny kosztuje 18 złotych, rodzinny dla 4 osób 47 złotych. Obejrzenie seansu wieczornego w piątki, soboty i niedziele to koszt 25 złotych.

  Szczegółowe informacje na temat planetarium i jego repertuaru są dostępne na stronie: www.niebokopernika.pl.

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc. Planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie – znajduje się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentuje prelekcje astronomiczne. Posiada specjalną aparaturę, za pomocą której na wewnętrznej kopule są odtwarzane obrazy nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi. Można zobaczyć, jak niebo wygląda o danej porze dnia i roku.

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany. Narodowe Centrum Kosmiczne (ang. National Space Centre) - muzeum kosmiczne położone w Wielkiej Brytanii w mieście Leicester. Otwarte 30 czerwca 2001 r. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Muzeum poświęcone nauce o kosmosie i astronomii. Centrum składa się z sześciu głównych galerii i wystaw. Atrakcją muzeum jest DIGISTAR 3 kino, planetarium. W środku znajduje się sklep z pamiątkami oraz restauracja, która znajduje się pod dwoma dyszami rakiet Blue Streak i PGM-17 Thor.

  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 . Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  Międzynarodowy Dzień Planetariów (ang. Day of Planetaria) – święto wszystkich europejskich planetariów (również w Polsce) obchodzone od 1991 roku w niedzielę przed lub po równonocy wiosennej. Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Cordoba Durchmusterung – atlas nieba i katalog gwiazd opracowany na podstawie obserwacji prowadzonych w argentyńskim obserwatorium astronomicznym w Cordobie. Katalog Cordoba Durchmusterung posiada symbol CoD i jest kontynuacją katalogu Bonner Durchmusterung. Zawiera przybliżone współrzędne 613 953 gwiazd jaśniejszych od 10 w obszarze nieba południowego od δ= -23° do δ= -90°.

  Dodano: 17.06.2011. 00:40  


  Najnowsze