• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 750. numer czasopisma ,,Urania - Postępy Astronomii

  12.11.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ukazał się szósty tegoroczny numer dwumiesięcznika ,,Urania - Postępy Astronomii", a jednocześnie 750. numer w historii czasopisma. Jest to czasopismo popularnonaukowe wydawane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) i Polskie Towarzystwo Miłośników astronomii (PTMA).

  Okładkę numeru 6/2010 zdobią mgławice - pozostałość po supernowej Cassiopaiea A oraz mgławica NGC 346 z Małego Obłoku Magellana. W numerze zawarto trzy obszerne artykuły. Pierwszy stano treść wykładu inaugurującego rok akademicki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wygłosił Peter N,. Wilkinson, profesor radioastronomii na Uniwersytecie w Manchesterze, a także doktor honoris causa UMK. Drugi z tekstów szczegółowo przedstawia strukturę protuberancji słonecznych, a trzeci poświęcony jest biografii astronoma Jana Śniadeckiego (1756-1830).

  Poza tym w czasopiśmie zawarto informacje bieżące, m.in. relację z otwarcia planetarium w Niepołomicach, informację o wystawie kamienia księżycowego w Częstochowie, tekst o nazwaniu jednego z pierwiastków chemicznych imieniem Mikołaja Kopernika (pierwiastek 112 - copernicium), wzmiankę o nagrodzie dla filmu dokumentalnego o poszukiwaniu grobu Kopernika, czy listę nowych władz PTMA. Przedstawiono też sprawozdanie z XIV Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii (OZMA) oraz Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (IOAA), która odbyła się w Chinach (sukcesy na niej odnieśli polscy uczniowie).

  W numerze poddano też krytyce niedawne doniesienia prasowe na temat odkrycia w kosmosie antracenu (należącego do cząsteczek organicznych). Profesor Jacek Krełowski z UMK szczegółowo uzasadnia, że odkrywcy antracenu niewłaściwie zidentyfikowali linie widmowe, a nawet pomylili obserwowane gwiazdy. Autor zwraca również uwagę, że wcześniejsze odkrycie naftalenu przez tez zespół badawczy również budzi wątpliwości.

  Urania ogłosiła konkurs ,,Moje Okno na Wszechświat", w którym uczestnicy mają do rozwiązania quiz ogólnoastronomiczny, zadanie znalezienia lokalizacji dla obserwatorium astronomicznego oraz zaplanowania prowadzonych w nim obserwacji i innej jego działalności. Zwycięzca będzie miał natychmiastową szanse realizacji swojego pomysłu, gdyż nagrodą główną w konkursie jest kopuła astronomiczna o wartości 14 tysięcy złotych oraz teleskop o wartości 5 tysięcy złotych. CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 12.11.2010. 00:04  


  Najnowsze