• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amerykańscy astronauci rozpoczęli wizytę w Polsce

  10.05.2010. 09:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W niedzielę 6-dniową wizytę w Polsce rozpoczęła grupa amerykańskich astronautów. Do piątku członkowie załogi promu kosmicznego Endeavour, którzy w lutym tego roku w ramach misji STS-130 spędzili na orbicie 13 dni, mają odwiedzić kilkanaście polskich miast, miasteczek i wsi, aby spotkać się z dziećmi i młodzieżą.

  Astronauci NASA przybędą na zaproszenie ambasady amerykańskiej w Warszawie oraz Polsko-Amerykanskiej Fundacji Wolności. Każdy z amerykańskich gości - płk George Zamka, Stephen Robinson i Terry Virts - odwiedzi inne miasta.

  Płk George Zamka 10 maja będzie gościem Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Amerykański astronauta opowie o wyprawie promu Endeavour, którą dowodził w lutym tego roku. Wykład "Endeavour Mission 2010 and Future of Space Shuttles" rozpocznie się o godz. 9.30 w sali Jana Rzewuskiego w Rotundzie Fizyków (pl. Borna 9).

  George Zamka (ur. 1962 r.) ma polskich przodków i w swoje kosmiczne misje zabiera przedmioty związane z Polską. W 2007 roku był to emblemat Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki (1918-1925), w której służyli amerykańscy ochotnicy. W tym roku Endeavour przywiózł zaś na Międzynarodową Stację Kosmiczną kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva.

  12 maja Zamka odwiedzi szkołę w Ziębicach, a 15 maja ma pojechać do Zamościa obejrzeć widowisko "Fryderyk Chopin - Kosmiczny Koncert", na które złoży się m.in. projekcja filmu przedstawiającego przebieg wyprawy Endeavour STS 130, ilustrowanego utworami Chopina, których załoga słuchała w trakcie misji.

  Stephen Robinson, pilot ostatniej misji Endeavour, 11 maja spotka się z młodzieżą z toruńskich liceów i słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie odbędzie się o godz. 14.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Przedzamcze 11/15. Wcześniej Amerykanin odwiedzi Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, gdzie o swoim locie opowie studentom astronomii (godz. 11.00).

  Stephen Robinson (ur. w 1955 r.) wziął udział w czterech misjach wahadłowców Discovery i Endeavour, w czasie których okrążył Ziemię ponad 700 razy. W czasie ostatniej misji wahadłowca pełnił rolę pilota.

  W trakcie spotkania na Uniwersytecie w Toruniu, zostanie zaprezentowany projekt łazika marsjańskiego Magma, wspólnego przedsięwzięcia Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszenia Mars Society Polska. W czerwcu 2010 roku Magma stanie do walki w zawodach University Rover Challenge - na pustyni w stanie Utah, będzie współzawodniczyć z robotami z USA, Kanady, Polski i Włoch

  Trzeci z gości - płk Terry Virts odwiedzi zaś Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie w ramach 10. edycji krakowskiego Festiwalu Nauki. Spotkanie odbędzie się 13 maja o godz. 9.00 w Audytorium im. prof. W. Danka (ul. Podchorążych 2).

  Terry Virts (ur. 1967), był głównym astronautą programu T-38, członkiem załogi testującej Laboratorium Integracji Awioniki Wahadłowca (SAIL), astronautą wspierającym Ekspedycję 9 i głównym astronautą do wyjść w przestrzeń kosmiczną. W czasie misji wahadłowca Endeavour STS-130 pełnił funkcję pilota.

  Prom STS-130 Endeavour wystartował w nocy 8 lutego 2010 r., zabierając w kosmos moduły Tranquility i Cupola przeznaczone do zainstalowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł Tranquility (zwany też Node 3) stanowi teraz centrum podtrzymywania życia na stacji - znajdują się w nim urządzenia do kontroli środowiska i uzdatniania wody oraz przyrządy treningowe dla załogi. Natomiast Cupola to kopuła z siedmioma oknami.

  Podczas misji trwającej 13 dni i 18 godzin wahadłowiec Endeavour pokonał 5,7 mln mil, okrążając Ziemię 217 razy. Lądowanie nastąpiło w nocy 21 lutego 2010 r. w Kennedy Space Center na Florydzie. W skład zespołu oprócz Zamki, Robinsona i Virtsa wchodzili jeszcze Kathryn P. Hire, Nicholas Patrick i Robert L. Behnken.

  Kolejni dwaj specjaliście lutowej misji przylecą do Polski w czwartek, 13 maja. Cała piątka ma wziąć udział w piątkowym jubileuszu dziesięciolecia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

  Szczegółowe informacje o spotkaniach z astronautami można znaleźć na stronach lokalnych organizacji i szkół oraz w serwisie PAFW, pod adresem http://www.pafw.pl. LT/JPO

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Moduł Node 3 został dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w roku 2010 wraz z modułem Cupola za pomocą promu Endeavour podczas misji STS-130. STS-118 – misja wahadłowca Endeavour, trwająca od 8 do 21 sierpnia 2007, której głównym celem było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) struktury kratownicowej ITS S5 Truss oraz platformy logistycznej ESP-3. Była to pierwsza misja wahadłowca Endeavour od misji STS-113 w listopadzie 2002, która była ostatnią udaną misją wahadłowca przed katastrofą Columbii w 2003. Jednym z astronautów była nauczycielka, Barbara Morgan. W 1986 była ona dublerką Christy McAulifee, nauczycielki, która zginęła w katastrofie wahadłowca Challenger. Pierwotnie planowano, aby w misję STS-118 poleciał wahadłowiec Columbia (miał być to pierwszy lot Columbii do ISS i następny jej lot po STS-107). Jednak katastrofa Columbii w misji STS-107 spowodowała zmianę w rozkładzie lotów wahadłowców i do STS-118 został wyznaczony Endeavour. STS-134 – 134. misja programu kosmicznego wahadłowców STS, ostatnia misja promu Endeavour i przedostatnia misja w programie amerykańskich wahadłowców. Termin startu został przesunięty z powodu opóźnienia wcześniejszej misji STS-133. Start 29 kwietnia 2011 roku został ponownie przesunięty ze względu na problemy z jednostkami APU. Prom ostatecznie wystartował 16 maja 2011 roku o godzinie 12:56:28 UTC.

  STS-89 (ang. Space Transportation System) – misja wahadłowca kosmicznego Endeavour do kompleksu orbitalnego Mir w ramach programu Shuttle-Mir. Była to dwunasta misja wahadłowca Endeavour, osiemdziesiąta dziewiąta programu lotów wahadłowców i dziesiąta misja promu w programie Shuttle-Mir. STS-49 (ang. Space Transportation System) – misja amerykańskiego wahadłowca kosmicznego. Pierwszy lot z udziałem wahadłowca Endeavour Celem była naprawa satelity Intelsat 603. Był to czterdziesty dziewiąty start w ramach programu lotu wahadłowców.

  STS-400 to oficjalne oznaczenie misji ratunkowej planowanej na wypadek, gdyby wahadłowiec Atlantis uczestniczący w misji STS-125 nie mógł wrócić z orbity. Uczestniczyć w niej miała czteroosobowa załoga na pokładzie promu Endeavour. STS-108 (ang. Space Transportation System) była misją amerykańskiego wahadłowca Endeavour do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która miała za cel dostarczenia zaopatrzenia i wymianę załóg 3 i 4 ISS.

  STS-100 była misją amerykańskiego wahadłowca Endeavour do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga statku kosmicznego z powodzeniem wykonała główne zadanie, tj. dostarczyła, zainstalowała i przetestowała urządzenie Canadarm2. STS-88 (ang. Space Transportation System) była trzynastą misją wahadłowca Endeavour, w czasie której na orbitę dostarczony został drugi segment Międzynarodowej Stacji Kosmicznejmoduł Unity.

  STS-123 – misja wahadłowca Endeavour, która odbyła się w marcu 2008. Był to 21. lot promu Endeavour oraz 122. misja programu lotów wahadłowców. Głównym celem wyprawy było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) pierwszej części japońskiego modułu Kibō (ELM-PS, Experiment Logistics Module – Pressurized Section) oraz końcówki dźwigu Canadarm2 zwanej Special Purpose Dexterous Manipulator (Dextre). Nastąpiła również wymiana członków załogi Ekspedycji 16.

  STS-97 (ang. Space Transportation System) była misją wahadłowca Endeavour amerykańskiej agencji rządowej NASA, do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  STS-77 (ang. Space Transportation System) – jedenasta dziesięciodniowa misja amerykańskiego wahadłowca Endeavour i siedemdziesiąta siódma programu lotów wahadłowców. STS-72 (ang. Space Transportation System) - to dziesiąta misja amerykańskiego wahadłowca Endeavour i siedemdziesiąta czwarta programu lotów wahadłowców.

  STS-99 była to czternasta jedenastodniowa misja wahadłowca Endeavour agencji NASA i dziewięćdziesiąta siódma programu lotów wahadłowców. Jej głównym celem było zebranie danych wysokościowych SRTM. STS-61 – piąta misja wahadłowca kosmicznego Endeavour związana z serwisem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Był to pięćdziesiąty dziewiąty lot programu lotów wahadłowca

  STS-111 (ang. Space Transportation System) była misją wahadłowca Endeavour do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która miała za cel dostarczenie zaopatrzenia i wymianę załóg 4 i 5 ISS. STS 126 (ang. Space Transportation System) − 22. misja wahadłowca Endeavour i 125. misja programu lotów wahadłowców. Była to też ósma misja przed końcem programu lotów w 2010 r. Głównym celem tej wyprawy było dostarczenie na ISS zaopatrzenia w module MPLM Leonardo. Na samej stacji zostały zainstalowane dodatkowe kwatery sypialne, toaleta oraz urządzenia do ćwiczeń, co miało umożliwić zwiększenie ilości członków załogi z 3 do 6 osób na początku 2009 roku. W ciągu 4 spacerów kosmicznych zostały naprawione dwa złącza SARJ, które umożliwiają panelom słonecznym podążanie za światłem. Misja rozpoczęła się zgodnie z planem 15 listopada 2008 (według czasu UTC), a zakończyła 30 listopada 2008. Przed katastrofą Columbii do tego lotu wyznaczony był prom Atlantis.

  STS-69 (ang. Space Transportation System) – dziewiąta misja amerykańskiego wahadłowca kosmicznego Endeavour i siedemdziesiąta pierwsza programu lotów wahadłowców. STS-67 (ang. Space Transportation System) – ósma misja amerykańskiego wahadłowca kosmicznego Endeavour i sześćdziesiąta ósma programu lotów wahadłowca.

  Dodano: 10.05.2010. 09:18  


  Najnowsze