• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amerykański astronauta z wizytą w Toruniu

  11.05.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Amerykański astronauta, dr Stephen Robinson, uczestnik czterech lotów kosmicznych, odwiedzi we wtorek Toruń, by spotkać się ze studentami astronomii i uczniami liceów. Robinson spędził w kosmosie 41 dni.

  "Członkowie załogi promu Endeavour, który w lutym odbył misję do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przyjechali do Polski na zaproszenie ambasady amerykańskiej w Warszawie oraz Polsko-Amerykanskiej Fundacji Wolności. Każdy z astronautów odwiedza inne miasta, do Torunia przyjedzie dr Stephen Robinson" - poinformował dr Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Robinson (ur. w 1955 r.) związany jest z NASA od 1979 r. Prowadził badania w zakresie aerodynamiki i fizyki płynów, zajmował się testowaniem oprogramowania kontroli wahadłowców w Shuttle Avionics Integration Laboratory (SAIL), tworzeniem pokładowego system komputerowego i wyposażenia załogi, pracą nad manipulatorem robotycznym dla stacji kosmicznej, systemem komunikacji pokładowej z centrum kontroli lotów, współpracował również z Departamentem Transportu w zakresie symulacji lotów i badań zachowań w kokpicie.

  W 1994 r. zakwalifikowany został do lotów kosmicznych. Od tego czasu wziął udział w czterech misjach wahadłowców Discovery i Endeavour.

  Misja STS-85 Discovery trwała od 7 do 19 sierpnia 1997, a jej zadaniem było wyniesienie na orbitę satelity do badania atmosfery Ziemi CRISTA-SPAS i sprowadzenie go później do ładowni wahadłowca. Poza tym testowano prototyp manipulatora JEMRMS dla japońskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przeprowadzono również ponad 20 badań i eksperymentów naukowych z dziedziny medycyny i ekologii.

  Zadania Robinsona, specjalisty misji, obejmowały loty manipulatorem i wspomaganie załogi podczas spacerów kosmicznych (EVA). Podczas misji trwającej 284 godzin i 27 minut wahadłowiec przebył 4,7 mln mil i okrążył Ziemię 189 razy.

  Misja STS-95 Discovery trwała od 29 października do 7 listopada 1998 i była wyprawą naukową, podczas której w ładowni wahadłowca znajdował się hermetyczny moduł Spacehab-SM. Przeprowadzone eksperymenty naukowe były poświęcone medycynie, biologii i mikrograwitacji.

  Unikalne badania, w których uczestniczył John Glenn, dotyczące procesu starzenia się i wpływu pobytu w stanie nieważkości na organizm ludzki zostały przygotowane wspólnie z National Institute on Aging (krajowy instytut zajmujący się procesem starzenia). Poza tym w czasie lotu umieszczono na orbicie naukowego satelitę Spartan-201-5, którego zadaniem było przeprowadzenie obserwacji astronomicznych.

  Robinson był dowódcą ładunku odpowiedzialnym za powodzenie zamierzeń naukowych załogi. Podczas misji trwającej 213 godzin i 44 minuty wahadłowiec przebył 3,6 mln mil, okrążając Ziemię 134 razy.

  Misja STS-114 Discovery trwała od 26 lipca do 9 sierpnia 2005 i była powrotem do programu lotów dwa i pół roku po katastrofie Columbii. STS-114 dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną niezbędne zaopatrzenie, jednakże głównymi celami misji były naprawa żyroskopów stacji, a także gruntowne przetestowanie systemów bezpieczeństwa i metod naprawy poszycia wahadłowców.

  Robinson poleciał jako inżynier lotu; odbył 3 spacery kosmiczne trwające w sumie 20 godzin i 5 minut. Jeden z nich nie był planowany - musiał naprawić płytki osłony. Podczas misji trwającej 333 godziny, 32 minuty i 48 sekund Discovery przebył 5,8 mln mil, okrążył Ziemię 219 razy.

  Misja STS-130 Endeavour trwała od 8 do 21 lutego 2010 r. Celem misji było dotarcie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dostarczenie modułu Node 3, w którym znalazło się miejsce na systemy podtrzymywania życia i sprzęt do ćwiczeń dla astronautów. Do tego modułu dołączona była kopuła obserwacyjna, która pozwala na podgląd automatycznych operacji, manewrów dokowania wahadłowców oraz na śledzenie Ziemi i innych ciał niebieskich.

  Dowódca misji, mający polskie korzenie George Zamka zabrał na pokład wahadłowca kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva.

  We wtorek astronauta spotka się z młodzieżą z toruńskich liceów i słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wcześniej odwiedzi Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, gdzie o swoim locie opowie studentom astronomii.

  Tego samego dnia odwiedzi także podtoruńską gminę Lubicz Dolny. Spotka się tu w bibliotece z szóstoklasistami, którym opowie o pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz o programach badawczych realizowanych przez NASA, a także zdradzi jak wygląda szkolenie załogi promu kosmicznego.

  W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie projekt łazika marsjańskiego Magma, wspólnego przedsięwzięcia Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszenia Mars Society Polska. W czerwcu 2010 roku Magma stanie do walki w zawodach University Rover Challenge - na pustyni w stanie Utah, będzie współzawodniczyć z robotami z USA, Kanady, Polski i Włoch. OLZ


  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  STS-118 – misja wahadłowca Endeavour, trwająca od 8 do 21 sierpnia 2007, której głównym celem było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) struktury kratownicowej ITS S5 Truss oraz platformy logistycznej ESP-3. Była to pierwsza misja wahadłowca Endeavour od misji STS-113 w listopadzie 2002, która była ostatnią udaną misją wahadłowca przed katastrofą Columbii w 2003. Jednym z astronautów była nauczycielka, Barbara Morgan. W 1986 była ona dublerką Christy McAulifee, nauczycielki, która zginęła w katastrofie wahadłowca Challenger. Pierwotnie planowano, aby w misję STS-118 poleciał wahadłowiec Columbia (miał być to pierwszy lot Columbii do ISS i następny jej lot po STS-107). Jednak katastrofa Columbii w misji STS-107 spowodowała zmianę w rozkładzie lotów wahadłowców i do STS-118 został wyznaczony Endeavour. STS-102 (Space Transportation System) – dwudziesta dziewiąta misja wahadłowca Discovery agencji NASA i sto trzecia programu lotów wahadłowców w czasie której dokonana została wymiana załóg 1 i 2 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. STS-26 (ang. Space Transportation System; nazywana też Return to Flight – Powrót do Lotu) była pierwszą misją amerykańskiego wahadłowca, po przerwie trwającej 975 dni, spowodowanej katastrofą Challengera. 26. misja programu lotów wahadłowców a siódma wahadłowca kosmicznego Discovery.

  STS-105 (Space Transportation System) – trzydziesta misja amerykańskiego wahadłowca Discovery i sto szósta programu lotów wahadłowców w czasie której m.in. dokonana została wymiana załóg 2 i 3 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wielofunkcyjny Moduł Logistyczny (MPLM z ang. Multi-Purpose Logistics Module) – duży hermetyczny kontener używany w misjach zaopatrzeniowych amerykańskich wahadłowców do przewozu ładunków do/z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Moduł jest wynoszony na orbitę w ładowni wahadłowca i na czas trwania misji jest dołączany do jednego z wolnych węzłów cumowniczych Unity, następnie wyładowywane są z niego narzędzia i sprzęt potrzebny na stacji, a umieszczane w nim zużyte elementy stacji i odpadki. Na koniec misji moduł powraca do ładowni wahadłowca.

  Misja STS-121 była 115 misją amerykańskiego programu lotów wahadłowców i 32 misją wahadłowca Discovery. Misja ta była traktowana jako misja testowa, druga z kolei misja programu Powrót do lotów (ang. Return to flight). Program ten wprowadzono po katastrofie promu Columbia w 2003 roku, w celu wprowadzenia nowych procedur poprawy bezpieczeństwa wahadłowca i załogi. STS 122 – 29. misja promu kosmicznego Atlantis na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) oraz 121. misja wahadłowca w ogóle, a także 12. przed zakończeniem programu lotów wahadłowców w 2010. Celem był montaż modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz wymiana części stałej załogi stacji. Na stacji został Léopold Eyharts członek ekspedycji 16. na ISS, a powrócił z niej Daniel M. Tani (Ekspedycja 16). Start miał miejsce 7 lutego 2008 roku a lądowanie nastąpiło 13 dni później. Miała to być ostatnia misja Atlantisa na Międzynarodową Stacje Kosmiczną. Jednak po decyzji o późniejszym wycofaniu wahadłowców z eksploatacji Atlantis będzie latał do 2010 r. Według planów sprzed katastrofy Columbii w tę misję miał polecieć Discovery. W module Columbus zostały zainstalowane Anteny PWR zaprojektowane przez polskich inżynierów z Wrocławia.

  STS-96 (ang. Space Transportation System) – dwudziesta szósta misja wahadłowca Discovery i dziewięćdziesiąta czwarta programu lotów wahadłowców,| która miała za cel dostarczenia zaopatrzenia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. STS-104 była dwunastodniową misją amerykańskiego wahadłowca Atlantis do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Był to dwudziesty czwarty lot promu kosmicznego Atlantis i sto piąty programu lotów wahadłowców.

  STS-63 (ang. Space Transportation System) – to druga misja w ramach amerykańsko-rosyjskiego programu Shuttle-Mir, w czasie której nastąpiło pierwsze, próbne zbliżenie do stacji orbitalnej Mir. W misji wziął udział wahadłowiec Discovery. Był to dwudziesty lot promu kosmicznego Discovery i sześćdziesiąty siódmy programu lotów wahadłowca

  STS-92 (Space Transportation System) – dwudziesta ósma misja wahadłowca Discovery do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednocześnie był to setny jubileuszowy lot amerykańskiego wahadłowca w kosmos.

  STS 127 (ang. Space Transportation System) – 127. misja Programu lotów wahadłowców. Głównym celem lotu było dostarczenie na ISS ostatniej części modułu JEM. To zewnętrzna platforma pozwalająca na przeprowadzanie eksperymentów w otwartej przestrzeni kosmicznej. Dzięki niej można uniknąć części potencjalnie niebezpiecznych i czasochłonnych wyjść astronautów na zewnątrz stacji. Dodatkowo astronauci wymienili panele słoneczne ISS oraz dostarczyli niezbędnych części zapasowych, koniecznych do utrzymania funkcjonowania stacji po wycofaniu, w roku 2010, wahadłowców z dalszej eksploatacji. Misja wystartowała 15 lipca, za szóstym podejściem, o godzinie 00:03 (czasu polskiego). Początkowo planowano rozpoczęcie misji 13 czerwca, jednak start, z powodu złej pogody, wycieku wodoru oraz uderzenia pioruna, pięciokrotnie przekładano. Lot trwał 16 dni – do 31 lipca. STS-101 była misją wahadłowca Atlantis agencji NASA, do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Był to dwudziesty pierwszy lot promu kosmicznego Atlantis i dziewięćdziesiąty ósmy programu lotów wahadłowców.

  STS-82 – misja serwisowa promu Discovery do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, która trwała 9 dni i 23 godziny. Start odbył się z przylądka Canaveral 11 lutego 1997 roku. Była to dwudziesta druga misja wahadłowca Discovery i osiemdziesiąta druga programu lotów wahadłowców. STS 126 (ang. Space Transportation System) − 22. misja wahadłowca Endeavour i 125. misja programu lotów wahadłowców. Była to też ósma misja przed końcem programu lotów w 2010 r. Głównym celem tej wyprawy było dostarczenie na ISS zaopatrzenia w module MPLM Leonardo. Na samej stacji zostały zainstalowane dodatkowe kwatery sypialne, toaleta oraz urządzenia do ćwiczeń, co miało umożliwić zwiększenie ilości członków załogi z 3 do 6 osób na początku 2009 roku. W ciągu 4 spacerów kosmicznych zostały naprawione dwa złącza SARJ, które umożliwiają panelom słonecznym podążanie za światłem. Misja rozpoczęła się zgodnie z planem 15 listopada 2008 (według czasu UTC), a zakończyła 30 listopada 2008. Przed katastrofą Columbii do tego lotu wyznaczony był prom Atlantis.

  STS-120 - to misja wahadłowca Discovery, trwająca od 23 października 2007 do 7 listopada 2007. Głównym celem lotu było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną modułu-łącznika Harmony oraz przygotowanie (rekonfiguracja) części stacji do przyszłych misji montażowych. Nastąpiła również wymiana członków załogi Ekspedycji 16. Początkowo w tę misję miał polecieć Atlantis, jednak po katastrofie Columbii plan został zmieniony i do lotu został wyznaczony Discovery.

  Dodano: 11.05.2010. 02:17  


  Najnowsze