• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astro-bazy powstaną w woj. kujawsko-pomorskim

  23.08.2010. 01:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W 14 miejscowościach Pomorza i Kujaw powstaną "Astro-bazy" - sieć nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Prace budowlane trwają już w Gniewkowie, Unisławiu, Brodnicy, Radziejowie, Złejwsi Wielkiej, Świeciu i Inowrocławiu, a wkrótce rozpoczną się w siedmiu innych miejscowościach - poinformowała Beata Krzemińska z urzędu marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego. Pierwsze obserwatoria mają być otwarte jeszcze w tym roku.

  We wszystkich lokalizacjach obserwatoria będą wyglądać identycznie. Budynek powstanie na planie koła o średnicy ok. 10 metrów, a jego wysokość ma wynosić 8 metrów. Znajdą się w nim trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

  Kopuła obserwatorium (o średnicy czterech metrów) będzie w pełni zautomatyzowana - możliwe będzie jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób.

  "Astro-bazy" zostaną wyposażone we w pełni zautomatyzowany teleskop główny, teleskop do obserwacji Słońca, lornetki, okulary, soczewki i inny sprzęt. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będzie można prowadzić na tarasie budynku.

  Jak podaje Krzemińska, łączna wartość projektu to 3,43 mln złotych. Budowa jednej "Astro-bazy" to zaś koszt 245 tys. złotych. Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  "Astro-bazy" powstaną przy szkołach w następujących miejscowościach:

  - Brodnica, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Lidzbarska,

  - Dobrzyń n. Wisłą, Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum, ul. Licealna 1,

  - Gniewkowo, Gimnazjum Nr 1, ul. Dworcowa,

  - Golub-Dobrzyń, Zespół Szkół Nr 1, ul. PTTK,

  - Gostycyn, Zespół Szkół , ul. Sępoleńska 12 a.

  - Inowrocław, I Liceum Ogólnokształcące, ul 3 Maja

  - Jabłonowo Pomorskie, Zespół Szkół, ul. Nowy Rynek,

  - Kruszwica, Gimnazjum Nr 1, ul. Kujawska,

  - Radziejów, Zespół Szkół i Placówek, ul. Szkolna,

  - Rypin, Zespół Szkół Miejskich, ul. Sportowa,

  - Świecie, Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Gimnazjalna,

  - Unisław, Zespół Szkół, ul. Lipowa,

  - Zławieś Wielka, Zespół Szkół, ul. Szkolna,

  - Żnin, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Sienkiewicza.

  Równolegle z budową obiektów w wymienionych szkołach odbywają się też szkolenia dla nauczycieli, którzy będą się opiekować obserwatoriami. Zapoznają się oni z wiedzą teoretyczną o budowie wszechświata, uczą się zasad obsługi urządzeń oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych.

  "Astronomiczne tradycje regionu zobowiązują. Budowa Astro-baz to nasz autorski pomysł i wyjątkowa inicjatywa nie tylko w skali Polski, ale też Europy i świata - mówi marszałek województwa Piotr Całbecki. - Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych".

  "Już niedługo tysiące uczniów będzie mogło bliżej przyglądać się gwiazdom i rozbudzać astronomiczne zainteresowania. To świetny sposób na popularyzację nauk ścisłych wśród młodzieży" - dodaje.

  PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zespół Szkół Ogólnokształcących im Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi – powstał w 1937 roku i działa do dzisiaj. Obecnie mieści się w wybudowanym w roku 1996 budynku przy ulicy Pocztowej. Wcześniej mieścił się w dzisiejszym budynku Zespołu Szkół Leśnych oraz Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych. Popularnie nazywany jest "Nowodworkiem".
  W skład Zespołu Szkół wchodzą Gimnazjum Powiatowe, Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie – krakowski zespół szkół mistrzostwa sportowego, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa nr 75, gimnazjum nr 8 mistrzostwa sportowego oraz Liceum Mistrzostwa Sportowego. Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 im. Janusza Korczaka – zespół szkół w Krakowie, mieszczący się przy al. Kijowskiej 3. W skład zespołu wchodzi Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 oraz Gimnazjum Integracyjne nr 15.

  III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie, popularnie zwany chorzowskim "Batorym". Jedno z czterech najstarszych chorzowskich liceów ogólnokształcących (obok I LO im. Słowackiego, II LO im. Ligonia, IV LO im. Skłodowskiej-Curie). Szkoła dzieli budynek z Gimnazjum nr 7, z którym od września 2008 roku tworzy Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. Liceum Ogólnokształcące Nr 1 we Wrocławiu – najstarsze publiczne liceum ogólnokształcące we Wrocławiu, wraz z gimnazjum nr 35 tworzące Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 10 we Wrocławiu.

  IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu – sosnowiecka szkoła średnia, o ponadstuletniej tradycji, zajmująca czołowe miejsca w rankingach szkół średnich, zrzeszona w Towarzystwie Szkół Twórczych. Cechą, która odróżnia szkołę od innych liceów w regionie jest tradycja noszenia przez jej uczniów charakterystycznych mundurków. W roku szkolnym 2005/2006 przy liceum zostało utworzone Gimnazjum Dwujęzyczne nr 25, obie szkoły utworzyły Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15. Plac na którym stoi liceum nosi nazwę Waldemara Zillingera – znanego fizyka i zasłużonego dyrektora szkoły. Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu – publiczne żeńskie liceum ogólnokształcące wraz z żeńskim Publicznym Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej tworzące Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu.

  II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza – jedna z najstarszych placówek oświatowych w Słupsku. Wraz z Gimnazjum nr 3 tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2. Od wielu lat w ogólnopolskich rankingach szkół średnich szkoła zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich słupskich placówek oraz 2. miejsce w województwie pomorskim. II Liceum Ogólnokształcące im. ks Anny z Sapiehów Jabłonowskiej – jedna z najstarszych białostockich szkół mająca korzenie w Gimnazjum Żeńskim im. ks Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Razem z Publicznym Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznym tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2.

  Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza – Jedna z publicznych szkół ponadgimnazjalnych w Szydłowcu. W jej skład wchodzą: I Liceum Ogólnokształcące i I Liceum Profilowane.

  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 – zespół szkół skupiający szkoły ponadgimnazjalne i gimnazjum, znajduje się przy ulicy Jana Kasprowicza 11 w Raciborzu.

  Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile (popularna nazwa to "Nafta") W skład Zespołu Szkół wchodzą Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz Technikum Wiertnictwa. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu – powstał w 1999 wraz z utworzeniem Gimnazjum przy I LO.
  W skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 wchodzi Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza.

  Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni – zespół publicznych szkół artystycznych, w skład którego wchodzą: Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, Liceum Plastyczne, Policealna Szkoła Plastyczna. Został utworzony w 2000 roku.

  Dodano: 23.08.2010. 01:33  


  Najnowsze