• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronom: na niebie - kolejna potrójna koniunkcja

  06.04.2012. 07:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W nocy z piątku na sobotę Księżyc spotka się z Saturnem i najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Panny - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Ostatnie tygodnie to czas bardzo efektownych spotkań na niebie - często potrójnych. Pod koniec marca Księżyc po nowiu spotykał się z Jowiszem i Wenus. Następnie sama Wenus weszła w Plejady, a starzejący się Srebrny Glob zbliżył się do Marsa i Regulusa.

  Teraz przed nami kolejne spotkanie. W nocy z 6 na 7 kwietnia, będący w pełni Księżyc zbliży się do Saturna i gwiazdy Spica - najjaśniejszej w konstelacji Panny. Księżyc znajdzie się około ośmiu stopni od Saturna i około 3 stopni od Spiki.

  Ponieważ Saturn znajduje się prawie w opozycji, a Księżyc w pełni, wszystkie ciała widać praktycznie przez całą noc, bo wschodzą one o zachodzie Słońca, górują około północy i zachodzą nad ranem.

  PAP - Nauka w Polsceaol/ tot/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tetyda (też: Tethys; Saturn III) – piąty co do wielkości księżyc Saturna. Jest prawie pięć razy mniejsza od Tytana. Mała gęstość Tetydy pozwala przypuszczać, że jest to księżyc lodowy, podobnie jak Dione i Rea, i składa się ona prawie w całości z lodu wodnego. Mimas (Saturn I) – siódmy, pod względem wielkości, księżyc Saturna, odkryty razem z Enceladusem w 1789 roku przez Williama Herschela. Jest on najmniejszym znanym ciałem, zdolnym utrzymać kształt bliski sferycznemu (znajdującym się w równowadze hydrostatycznej) dzięki własnej grawitacji. Helena (Saturn XII) – mały, lodowy księżyc Saturna, odkryli go Pierre Laques i Jean Lecacheux w 1980 roku z obserwatorium naziemnego w Pic du Midi.

  Japet (Iapetus, Saturn VIII) – trzeci co do wielkości księżyc Saturna, najdalszy spośród dużych lodowych księżyców planety. Dione (Saturn IV) – księżyc Saturna odkryty przez Giovanni Cassiniego wraz z Tetydą w roku 1684. Jest czwartym co do wielkości księżycem Saturna. Jego nazwa pochodzi z mitologii greckiej. Dione była matką Afrodyty.

  Rea (Saturn V) – drugi co do wielkości księżyc Saturna, odkryty w 1672 roku przez włoskiego astronoma Giovanni Cassiniego. Harold J. Reitsema – astronom, który był częścią drużyny która odkryła Larisse, siódmy z znanych księżyców Neptuna, i Telesto, trzynasty księżyc Saturn. Reitsema i jego koledzy odkryli księżyce przez naziemne obserwacje teleskopem. Używając coronagraphic system obrazowania z jednym z pierwszych elementów światłoczułych dostępnych dla astronomicznego wykorzystania, najpierw zauważyli Telesto 8 kwietnia 1980, a dwa miesiące po zauważyli Janusa, również księżyc Saturna. Reitsema, jako część innej drużyny astronomów, obserwowana Larissa 24 maja, 1981, przez patrzenie occultation z gwiazdy przez Neptun system. Reitsema, jako część innej drużyny astronomów, obserwował Larisse 24 maja, 1981. Reitsema jest teraz kierownikiem Space Science Advanced Programs przy Ball Aerospace & Technologies Corp. Boulder (Kolorado), i obecnie pracuje nad Obserwatorium kosmiczne Keplera.

  Loge (Saturn XLVI) – księżyc Saturna odkryty w 2006 roku przez D. Jewitta, S. Shepparda i J. Kleynę. Jest jednym z najdalszych księżyców planety, na jedno okrążenie Saturna potrzebuje aż 1312 dni. Ijiraq (Saturn XXII) - księżyc Saturna odkryty wraz z Kiviuq w sierpniu 2000 roku przez J.J. Kavelaarsa, 19 lat po przelocie sondy Voyager 2 przez system Saturna. Należy do grupy inuickiej księżyców nieregularnych planety. Został nazwany imieniem istoty z mitologii Inuitów.

  Miesiąc – jednostka czasu. Pierwotnie miesiąc wywodził się z cyklu księżycowego, tj. 29 i pół dnia jakie Księżyc potrzebuje na przejście wszystkich swych faz, czyli miesiąc synodyczny. Geneza ta odbiła się także w dawnej polskiej nazwie, która była synonimem słowa Księżyc (księżyc dosłownie syn księcia, tj. Słońca).

  Węzły księżycowe to punkty, w których orbita Księżyca przecina płaszczyznę ekliptyki. Księżyc znajduje się w tym czasie dokładnie między Ziemią a Słońcem. Nachylenie elipsy do równika, po której podróżują wynosi 23 stopnie. Węzły położone są o 180 stopni od siebie. Punkt przecięcia pasa ekliptyki, po której porusza się południowy węzeł, zajmuje miejsce, w którym Księżyc porusza się od południa ku północy, a odwrotnie w przypadku północnego węzła.

  Tytan (Saturn VI) – największy księżyc Saturna, jedyny księżyc w Układzie Słonecznym posiadający gęstą atmosferę, w której zachodzą skomplikowane zjawiska atmosferyczne. Jest to również jedyne ciało poza Ziemią, na powierzchni którego odkryto powierzchniowe zbiorniki cieczy – jeziora. Nie wypełnia ich jednak woda, ale ciekły metan, który na Ziemi występuje w postaci palnego gazu. Stephen P. Synnott – naukowiec pracujący przy programie Voyager, który odkrył niektóre z księżyców Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna – były to Metis, Puck, Larissa, Proteusz i Tebe.

  Dodano: 06.04.2012. 07:33  


  Najnowsze