• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronom: na wieczornym niebie można podziwiać Wenus na tle Plejad

  02.04.2012. 17:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Od poniedziałku przez najbliższe dwie doby będzie można podziwiać planetę Wenus przechodzącą na tle gromady otwartej Plejady - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.  "Spotkanie będzie urokliwe i to z kilku względów. Po pierwsze, Wenus to najjaśniejsza z planet świecąca obecnie wieczorem w bardzo dobrych warunkach. Po drugie, Plejady to jedna z najbliższych i przez to najjaśniejszych oraz najładniejszych gromad otwartych naszego nieba. Jest obiektem młodym, zawierającym około 500 gwiazd zanurzonych w efektownej mgławicy gazowej" - powiedział naukowiec.

  Dodał, że w poniedziałek wieczorem Wenus znajdzie się na południowym skraju Plejad, we wtorkowy wieczór będzie się znajdować praktycznie w samym środku gromady, a w środę wyjdzie z gromady po jej wschodniej stronie.

  Oba ciała widać wieczorem - około godzinę po zachodzie Słońca świecą prawie 30 stopni nad zachodnim horyzontem.

  ,,Prognozy pogody na najbliższą noc wskazują, że szanse na bezchmurne niebo mają mieszkańcy Polski północnej. Dobę później najwięcej przejaśnień oczekuje się na samym południu naszego kraju i na Mazowszu" - zauważył astronom.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Corpman – krater na powierzchni Wenus o średnicy 46 km, położony na 0,3° szerokości północnej i 151,8° długości wschodniej. Bądarzewska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 29,6 km, położony na 22,6° szerokości północnej i 137,2° długości wschodniej. Jadwiga – krater na powierzchni Wenus o średnicy 12,7 km, położony na 68,4° szerokości północnej i 91° długości wschodniej.

  Landowska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 33 km, położony na 84,6° szerokości północnej i 74,3° długości wschodniej. Janina – krater na powierzchni Wenus o średnicy 9,3 km, położony na 2° szerokości północnej i 135,7° długości wschodniej.

  Zosia – krater na powierzchni Wenus o średnicy 10,5 km, położony na 18,9° szerokości północnej i 109,2° długości wschodniej. Nałkowska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 22,2 km, położony na 28,1° szerokości północnej i 290° długości wschodniej.

  Oleśnicka – krater na powierzchni Wenus o średnicy 33 km, położony na 18,3° szerokości północnej i 210,9° długości wschodniej. Tranzyt Wenus na tle Słońca 5/6 czerwca 2012 – zjawisko astronomiczne tranzytu planety Wenus na tle tarczy słonecznej, jakie można było obserwować na półkuli zachodniej we wtorek 5 czerwca, a na wschodniej w środę 6 czerwca 2012 r. Było to drugie i ostatnie takie zjawisko w XXI wieku, po przejściu Wenus na tle Słońca w 2004 roku, następne nastąpi w roku 2117.

  Wenus – druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga –4,6 i jest wystarczająca, aby światło odbite od Wenus powodowało powstawanie cieni. W związku z tym, że Wenus jest bliżej Słońca niż Ziemia, zawsze jest ona widoczna w niewielkiej odległości od niego; jej maksymalna elongacja to 47,8°. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 mln km.

  SN 1054 była supernową obserwowaną przez chińskich oraz arabskich astronomów w 1054. Jej jasność była co najmniej tak duża, jak Wenus. Była doskonale widoczna przez całą dobę przez 23 dni, a w nocy przez 653 dni. W nocy można było czytać książki przy jej świetle.

  Wenera-D (ros. Венера-Д) – rosyjska sonda międzyplanetarna przeznaczona do badania planety Wenus. Zadaniem misji będzie badanie składu atmosfery oraz powierzchni Wenus w sposób zbliżony do amerykańskiej sondy Magellan z 1990 r., ale z użyciem dużo mocniejszego radaru, a także pierwsze lądowanie na powierzchni planety od 1985 r. Start misji był planowany wstępnie na rok 2016, jednakże później uznano, że złożoność projektu nie pozwala na przygotowanie w takim terminie i start nie odbędzie się przed 2024 r.

  Dodano: 02.04.2012. 17:04  


  Najnowsze