• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronom: pogoda nie sprzyjała obserwatorom zaćmienia Księżyca

  12.12.2011. 13:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W sobotni wieczór można było próbować dojrzeć całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety pogoda w Polsce nie dopisała - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  10 grudnia, w godzinach wieczornych, można było obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Srebrny Glob wschodził około godziny 15.30 już całkowicie zaćmiony i do godziny 17.18 stopniowo wyłaniał się z cienia naszej planety.

  Niestety - jak zauważył naukowiec - tego wieczora, w prawie całej Polsce panowało zachmurzenie duże. W niektórych rejonach kraju padał deszcz lub deszcz ze śniegiem.

  "W Warszawie pokrywa chmur była spora, ale przemieszczały się one z dużą prędkością, momentami pokazując niewielkie dziury - powiedział dr Olech. - Licząc, że jedna z tych dziur choć na chwilę trafi na Księżyc, rozstawiłem sprzęt fotograficzny i czekałem cierpliwie przez półtorej godziny. Około godziny 17, zrezygnowany zacząłem rozkładać sprzęt. Kilka minut później, gdy statyw był już złożony, a aparat i teleobiektyw znajdowały się w torbie, Księżyc, dosłownie na dwie minuty, wyłonił się zza chmur. Szybko zamontowałem obiektyw do aparatu i z ręki, bez użycia statywu, wykonałem kilka zdjęć. Była to dosłownie ostatnia chwila na uwiecznienie kończącego się zjawiska."

  Astronom zapowiedział, że następne zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce 4 czerwca 2012 roku, ale nie będzie widoczne z terenu Polski. ,,28 listopada 2012 roku będziemy mogli obserwować mało efektowne zaćmienie półcieniowe. 25 kwietnia 2013 roku dojdzie do zaćmienia częściowego widocznego z Polski, ale jego faza wyniesie tylko 1,5 proc. Do następnego, tak efektownego zaćmienia Księżyca widocznego z terenu naszego kraju dojdzie dopiero 28 września 2015 roku" - dodał naukowiec.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 12.12.2011. 13:33  


  Najnowsze