• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronom: w przyszłym tygodniu dobre warunki do obserwacji Ceres

  11.09.2011. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W nadchodzącym tygodniu planeta karłowata Ceres znajdzie się w opozycji, a to oznacza dobre warunki do jej obserwacji - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.  Ceres to największe ciało głównego pasa planetoid rozciągającego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Do 24 sierpnia 2006 roku uznawana była za planetoidę. Od tej daty, zgodnie z nową nomenklaturą Międzynarodowej Unii Astronomicznej, (1) Ceres stała się planetą karłowatą. Do tej grupy zaliczono też ciała takie jak (134340) Pluton,(136199) Eris, (136108) Haumea i (136472) Makemake. Wszystkie planety karłowate oprócz Ceres leżą w pasie Kuipera rozciągającym się za orbitą Neptuna.

  Ceres została odkryta 1 stycznia 1801 roku przez Giuseppe Piazziego. Jest to ciało o dość regularnym kształcie i rozmiarach 975909 km. Ceres porusza się wokół Słońca w środku głównego pasa planetoid, w średniej odległości 2,77 j.a. (j.a. - jednostka astronomiczna - to pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa 149 597 870 691 + 30 m; dystans ten odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca - przyp. PAP) od naszej dziennej gwiazdy. Najmniejsza odległość Ceres od Słońca (peryhelium) wynosi 2,55 j.a., największa zaś (aphelium) to 2,98 j.a.

  "Właśnie teraz Ceres zbliża się do opozycji, przez co trafiają się dobre warunki do jej obserwacji. Ciało osiąga swój maksymalny blask sięgający 7.6 wielkości gwiazdowej, jest więc obiektem niewiele słabszym od najsłabszych gwiazd dostrzegalnych gołym okiem. Do jej obserwacji wystarczy więc zwykła lornetka lub niewielki teleskop czy luneta" - powiedział dr Olech.

  Ceres znajduje się na sferze niebieskiej na granicy konstelacji Wieloryba i Wodnika. W okolicach północy widać ją na wysokości około 20 stopni nad południowym horyzontem.

  Niestety sama opozycja pokrywa się z pełnią Księżyca, przez co jasny Srebrny Glob będzie świecił blisko Ceres, skutecznie utrudniając obserwacje.

  "Dlatego z dojrzeniem planety karłowatej można się wstrzymać do okolic 20 września. Księżyc będzie wtedy w ostatniej kwadrze i daleko od Ceres. Sama planeta karłowata będzie nadal jasna, bo jej blask w porównaniu do samej opozycji zmniejszy się tylko o 0.1 magnitudo" - zaznaczył astronom. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 11.09.2011. 07:04  


  Najnowsze