• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronom: w przyszłym tygodniu dobre warunki do obserwacji Ceres

  11.09.2011. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W nadchodzącym tygodniu planeta karłowata Ceres znajdzie się w opozycji, a to oznacza dobre warunki do jej obserwacji - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.  Ceres to największe ciało głównego pasa planetoid rozciągającego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Do 24 sierpnia 2006 roku uznawana była za planetoidę. Od tej daty, zgodnie z nową nomenklaturą Międzynarodowej Unii Astronomicznej, (1) Ceres stała się planetą karłowatą. Do tej grupy zaliczono też ciała takie jak (134340) Pluton,(136199) Eris, (136108) Haumea i (136472) Makemake. Wszystkie planety karłowate oprócz Ceres leżą w pasie Kuipera rozciągającym się za orbitą Neptuna.

  Ceres została odkryta 1 stycznia 1801 roku przez Giuseppe Piazziego. Jest to ciało o dość regularnym kształcie i rozmiarach 975909 km. Ceres porusza się wokół Słońca w środku głównego pasa planetoid, w średniej odległości 2,77 j.a. (j.a. - jednostka astronomiczna - to pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa 149 597 870 691 + 30 m; dystans ten odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca - przyp. PAP) od naszej dziennej gwiazdy. Najmniejsza odległość Ceres od Słońca (peryhelium) wynosi 2,55 j.a., największa zaś (aphelium) to 2,98 j.a.

  "Właśnie teraz Ceres zbliża się do opozycji, przez co trafiają się dobre warunki do jej obserwacji. Ciało osiąga swój maksymalny blask sięgający 7.6 wielkości gwiazdowej, jest więc obiektem niewiele słabszym od najsłabszych gwiazd dostrzegalnych gołym okiem. Do jej obserwacji wystarczy więc zwykła lornetka lub niewielki teleskop czy luneta" - powiedział dr Olech.

  Ceres znajduje się na sferze niebieskiej na granicy konstelacji Wieloryba i Wodnika. W okolicach północy widać ją na wysokości około 20 stopni nad południowym horyzontem.

  Niestety sama opozycja pokrywa się z pełnią Księżyca, przez co jasny Srebrny Glob będzie świecił blisko Ceres, skutecznie utrudniając obserwacje.

  "Dlatego z dojrzeniem planety karłowatej można się wstrzymać do okolic 20 września. Księżyc będzie wtedy w ostatniej kwadrze i daleko od Ceres. Sama planeta karłowata będzie nadal jasna, bo jej blask w porównaniu do samej opozycji zmniejszy się tylko o 0.1 magnitudo" - zaznaczył astronom. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  (1) Ceres – planeta karłowata krążąca wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 km i jest największym z ciał krążących wewnątrz tego pasa. Została odkryta 1 stycznia 1801 przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego. Początkowo była określana jako planeta, po kilkudziesięciu latach zaczęto określać ją jako planetoidę. W sierpniu 2006 wprowadzono termin planeta karłowata i Ceres została zaliczona do tej grupy obiektów. Pas Kuipera, zwany też pasem Edgewortha-Kuipera – obszar Układu Słonecznego rozciągający się za orbitą Neptuna, od 30 do około 50 j.a. od Słońca. Jest podobny do pasa planetoid, ale o wiele większy: 20 razy szerszy i 20–200 razy bardziej masywny. Podobnie jak pas planetoid, zawiera wiele małych obiektów, będących pozostałościami po procesie formowania się Układu Słonecznego. Krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. O ile pas planetoid składa się głównie z obiektów skalnych i metalowych, większość obiektów Pasa Kuipera jest zbudowanych z zestalonych prostych związków, takich jak metan, amoniak i woda. Makemake (oficjalnie: (136472) Makemake) – trzecia co do wielkości rozpoznana planeta karłowata i drugie co do wielkości znane ciało z pasa Kuipera. Zalicza się do ciał typu cubewano. Jego średnica to około ⅔ średnicy Plutona. Nie zaobserwowano dotąd księżyca, który krążyłby wokół Makemake, co jest nietypowe wśród plutoidów. Jego ekstremalnie niska średnia temperatura (około 30 K) sprawia, że jego powierzchnię pokrywa najprawdopodobniej metanowy i etanowy lód. Obiekt ten nie posiada atmosfery.

  Dawn (ang. „Świt”) – bezzałogowa sonda kosmiczna wystrzelona we wrześniu 2007 roku przez NASA, której celem jest dotarcie na orbitę planetoidy (4) Westa, a następnie na orbitę planety karłowatej (1) Ceres. Casar de Cáceres – gmina w Hiszpanii, w prowincji Cáceres, w Estramadurze, o powierzchni 130,3 km². W 2011 roku gmina liczyła 4796 mieszkańców.

  Malpartida de Cáceres – gmina w Hiszpanii, w prowincji Cáceres, w Estramadurze, o powierzchni 32,16 km². W 2011 roku gmina liczyła 4456 mieszkańców. (10001) Palermo (1969 TM1) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 244 dni w średniej odległości 2,38 j.a. Została odkryta 8 października 1969 roku w Crimean Astrophysical Observatory w Nauchnij na Krymie przez Ludmiłę Czernych. Nazwa planetoidy pochodzi od Palermo Observatory, gdzie 1 stycznia 1801 roku Giuseppe Piazzi odkrył planetoidę (1) Ceres. Nazwa została nadana w styczniu 2001 roku w dwusetną rocznicę odkrycia Ceres.

  Mezoplaneta – termin zaproponowany przez Izaaka Asimova na określenie obiektów planetarnych o wielkości mniejszej niż Merkury, ale większych niż planetoida Ceres. W czasie, gdy Asimov zaproponował wprowadzenie tego terminu, jedynie Pluton swoimi rozmiarami spełniał to kryterium. Obecnie jednak w grupie objętej tą definicją można wymienić wiele obiektów, takich jak: (136199) Eris, (136472) Makemake, (136108) Haumea, (90377) Sedna, (90482) Orkus, (50000) Quaoar i być może (20000) Waruna, pod warunkiem, że liczy się jedynie wielkość średnicy obiektu. Nie bierzemy pod uwagę ich masy, ponieważ masa wielu obiektów Układu Słonecznego nie jest dokładnie ustalona. Planeta karłowata – rodzaj obiektu astronomicznego, pośredni między planetami a małymi ciałami niebieskimi. Planety karłowate, wbrew nazwie, nie zaliczają się do planet.

  Namaka to jeden z dwóch księżyców planety karłowatej (136108) Haumea. Ma średnicę szacowaną na ok. 170 km, a krąży w średniej odległości ok. 39300 km od Haumei. Nazwa księżyca pochodzi z mitologii hawajskiej.

  Dodano: 11.09.2011. 07:04  


  Najnowsze