• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronomia i astronautyka na festiwalu Pogórzańskie Atrakcje Naukowe w Łużnej

  07.09.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polskie instytucje związane z astronomią i astronautyką zaprezentują się podczas festiwalu "Pogórzańskie Atrakcje Naukowe", który odbędzie się 17 i 18 września w miejscowości Łużna (woj. małopolskie).

  Będzie to druga edycja festiwalu. Pierwsza odbyła się 4 i 5 września 2010 roku. Wzięło w niej udział blisko 70 studentów i nauczycieli akademickich z krakowskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Goście "pikniku naukowego" mogli dzięki temu "oko w oko" zetknąć się z nauką i eksperymentować w 60 namiotach i stoiskach.

   

  W związku z przypadającymi w tym roku rocznicami (400-lecie urodzin Jana Heweliusza, 50 lat kosmicznych lotów załogowych i 90 lat od pierwszego użycia słowa "robot") tematami głównymi tegorocznej edycji festiwalu są: astronomia, astronautyka i robotyka.

  W "Atrakcjach" wezmą udział: Centrum Badań Kosmicznych PAN (prezentacja projektu CHOMIK oraz satelitów BRITE-PL), Konsulat Generalny USA w Krakowie (wystawa "Era nowych odkryć NASA"), zespół projektu MAGMA2 (zwycięzcy prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge 2011), Polskie Towarzystwo Rakietowe, Studenckie Koło Naukowe POZYTON z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (warsztaty astronomiczne) i Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.

  Podczas festiwalu odbędą się również prelekcje astronomiczne przygotowane przez dr Bogdana Wszołka z częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza, a podczas kolejnego po imprezie weekendu - 24 września - wykład wygłosi prof. Paweł Rudawy z Zakładu Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Wstęp na wszystkie wydarzenia "Atrakcji..." jest bezpłatny.

  PAP - Nauka w Polsce

   

  ast/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Studencki Festiwal Informatyczny (w skrócie SFI ) – konferencja informatyczna odbywająca się co roku w Krakowie, począwszy od 2005 r. Jest organizowana przez studentów dla studentów, licealistów, pracowników branży IT oraz pasjonatów informatyki i nowinek technicznych. Wykłady i warsztaty prowadzą twórcy technologii informatycznych oraz specjalistami z branży IT – z Polski i ze świata. Organizatorami Studenckiego Festiwalu Informatycznego są studenci czterech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zgrupowani w kołach naukowych działających przy wydziałach wyżej wymienionych uczelni. Studencki Festiwal Informatyczny jest inicjatywą non-profit. Uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat za udział. Każdorazowo festiwal odbywa się w Krakowie w budynkach uniwersyteckich wymienionych uczelni wyższych. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne Pi of the Sky – naukowy projekt badawczy powstały z inicjatywy prof. Bohdana Paczyńskiego służący do automatycznej obserwacji nieba w poszukiwaniu rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. Aparatura zainstalowana jest w obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego w Las Campanas Observatory na pustyni Atacama w Chile. W realizacji projektu uczestniczy zespół naukowców i inżynierów z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW, Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej, Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Program Pi of the Sky działa od 2004 roku.

  Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) – koło naukowe założone w 1996 r. z inicjatywy studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz profesora Piotra Wolańskiego z Instytutu Techniki Cieplnej. Koło Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. Ludomira Sawickiego (KGUJ) - studenckie koło naukowe działające przy Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  Medal Bohdana Paczyńskiego - nagroda przyznawana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii i astrofizyki. Mogą ją otrzymać naukowcy polscy oraz zagraniczni. Nagroda została ustanowiona podczas zjazdu PTA w Gdańsku, który odbył się w dniach od 11 do 14 września 2011 r. Po raz pierwszy nagrodę przyznano podczas zjazdu PTA w Warszawie, który odbył się w dniach 11-14 września 2013 r. Pierwszym laureatem został profesor Martin Rees. Jarmark Fizyczny - impreza naukowa, odbywająca się co dwa lata w Krakowie (w ostatnich dniach września) z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W czasie jej trwania wygłaszane są liczne wykłady oraz pokazy związane z fizyką i dziedzinami pokrewnymi. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1996 r. Przeznaczona jest dla nauczycieli, uczniów, studentów i osób zianteresowanych naukami matematyczno-przyrodniczymi. Biorą w niej udział następujące krakowskie placówki naukowe:

  Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Kasztelania to największa tego typu impreza odbywająca się na północnym Mazowszu. Organizatorami festiwalu są: Dom Kultury w Sierpcu, Burmistrz Sierpca oraz Rada Miejska Sierpca. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1996 roku z inicjatywy Roberta Chojnackiego, który przez wiele lat był dyrektorem artystycznym festiwalu. Następnie funkcję dyrektora artystycznego pełniła Jagoda Chojnacka. Gospodarzem festiwalu jest Ludowy Zespół Artystyczny "Kasztelanka". Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (TBSP, TBSP UJ) – najstarsze i największe koło naukowe w Polsce, działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  PW-Sat – polski sztuczny satelita typu CubeSat zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej (członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa i Studenckiego Kola Inżynierii Kosmicznej działającego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych) przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN.

  Dodano: 07.09.2011. 00:19  


  Najnowsze