• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronomiczne odkrycie polskich gimnazjalistów

  05.07.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Mieszczące się na Harwardzie Minor Planet Center - gromadzące dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA dane m.in. o asteroidach - potwierdziło właśnie odkrycie planetoidy przez uczniów gimnazjum w Sierpcu. Nowy obiekt to tzw. MBA, czyli "ciało pasa głównego" (ang. main belt asteroid). Gimnazjaliści odnaleźli asteroidę 18 czerwca, jednak na ostateczne potwierdzenie odkrycia musieli poczekać dwa tygodnie. O ich sukcesie poinformował dr Patrick Miller, pracownik Hardin-Simmons University w Teksasie i kierownik programu "International Astronomical Search Collaboration" (IASC). Nowo odkryte ciało otrzymało oznaczenie 2010 MN2.

  Uczniowie Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, pracujący pod opieką nauczyciela fizyki i astronomii Józefa Urbańskiego, w ostatnich dniach odnieśli także inny sukces. Zespołowi w składzie: Aleksandra Kopycińska, Michał Lewandowski, Hubert Przygucki, Krzysztof Urbański i Piotr Woźnicki udało się zdjąć z listy "killerów", czyli planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi, asteroidę NEO 2010 MF1.

  "Dzięki weryfikacji wykonanej przez uczniów mamy pewność, że ten obiekt nigdy nie uderzy w Ziemię" - tłumaczy dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie i jeden z polskich koordynatorów programu Hands-On Universe - Europe, w ramach którego szkoły biorą udział w kompaniach IASC.

  To nie pierwsze osiągnięcia uczniów z Sierpca, gdzie obok gimnazjalistów małym ciałom Układu Słonecznego przyglądają się także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjr Henryka Sucharskiego (m.in. potwierdzenia dwóch NEO - 2009SK i 2009UD19).

  Sukcesy w kampaniach IASC ("NEO Confirmation Campaign" i "International Asteroid Search Campaign") mają także zespoły z innych polskich miejscowości - w ciągu kilku ostatnich lat udało się im odkryć kilkadziesiąt planetoid i potwierdzić orbity kolejnych kilkudziesięciu obiektów.

  "Kiedy kończyła się poprzednia kampania, dr Miller zapytał, czy któryś z zespołów nie chciałby kontynuować prac także na początku wakacji. Zgodziliśmy się i teraz wiemy, że było warto" - powiedział Józef Urbański.

  "Obawiam się tylko, że zaangażowanie uczniów i pana Urbańskiego - zwieńczone takimi sukcesami - może pozostać niezauważone w obliczu finału kampanii wyborczej. Szkoda, bo to wiedza bezcenna nie tylko dla naukowców, ale de facto dla nas wszystkich. Po cichu liczę jednak na ciszę wyborczą" - dodaje Mankiewicz.

  Projekt IASC powstał dzięki współpracy instytucji ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskie: Hardin-Simmons University, Lawrence Hall of Science (University of California, Berkeley), Astronomical Research Institute, Global Hands-On Universe Association (Portugalia), Sierra Stars Observatory Network i Astrometrica (Austria).

  Polskie szkoły uczestniczą w IASC dzięki programowi Hands-On Universe - Europe, w ramach którego udostępniane są nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych - np. program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy.

  Polskim partnerem obu przedsięwzięć jest portal Astronomia.pl. JPO

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ jra/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  2009 BK103 (inne oznaczenie K09BA3K) – planetoida należąca do zewnętrznej części głównego pasa planetoid, odkryta w styczniu 2009 roku przez uczniów Artur Stankiewicza, Paulę Dmochowską oraz Mateusza Wojciechowskiego pracujących pod opieką Klemensa Baranowskiego, nauczyciela fizyki w olsztyńskim I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w ramach programu poszukiwania planetoid przygotowanego przez International Astronomical Search Collaboration (IASC). 2010 MN2 – planetoida pasa głównego. Została odkryta 18 czerwca 2010 roku przez uczniów Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, pracujących pod opieką nauczyciela fizyki i astronomii Józefa Urbańskiego. 2010 MN2 okrąża Słońce w ciągu 5 lat i 99 dni w średniej odległości 3,03 j.a. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym, nieposiada też ona jeszcze oficjalnego numeru. (329230) 2007 CV54 (inne oznaczenia: K07C54V, 2012 EN4) – planetoida z głównego pasa planetoid, odkryta w lutym 2007 roku, przez Macieja Małkowskiego i Piotra Tylendę, uczniów X Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Jest to pierwsza planetoida odkryta przez polskich uczniów w ramach programu International Asteroid Search Campaign. Odkrycie zostało potwierdzone 19 lutego 2007 roku przez harwardzkie Minor Planet Center i Międzynarodową Unię Astronomiczną. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym.

  (315166) Pawelmaksym (oznaczenia tymczasowe: 2007 GA4, K07G04A) – planetoida z głównego pasa planetoid, odkryta wiosną 2007 roku przez Klub Astronomiczny BDTeam z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, w ramach Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Asteroid (International Asteroid Search Campaign). Klub bierze w niej udział dzięki współpracy z programem Hands on Universe-Europe. 22 lipca 2013 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła oficjalnie i opublikowała w cyrkularzach Minor Planet Center, zaproponowaną nazwę „Pawelmaksym” dla uhonorowania polskiego miłośnika astronomii Pawła Maksyma, założyciela Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu, który zmarł w lutym 2013. (295299) 2008 GZ111 (inne oznaczenie K08GB1Z) – planetoida z pasa głównego planetoid odkryta przez Zofię Adamus, Kornela Gibińskiego i Angelikę Muchę z VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach wiosną 2008 roku na zdjęciach wykonanych 15 kwietnia w ramach międzynarodowej kampanii obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi (NEO Confirmation Campaign) prowadzonej przez Astronomical Research Institute. Prace zespołu uczniów z VIII LO w Katowicach były koordynowane przez nauczyciela fizyki i astronomii, Bogusława Lanusznego.

  BDTeam – młodzieżowy klub astronomiczny, działający przy XXVII Liceum Ogólnokształcącym im.Tadeusza Czackiego w Warszawie. Zrzesza uczniów liceum zainteresowanych astronomią i astrofizyką. BDTeam zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem obserwacji teleskopowych przez Internet, m.in. w ramach programu LCOGT (Faulkes Telescopes) pod patronatem British Council oraz poszukiwaniem planetoid (udział w Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Planetoid). W kwietniu 2007 członkowie klubu w ramach programu International Asteroid Search Campaign dokonali odkrycia planetoidy (315166) Pawelmaksym. (273377) 2006 UP331 – planetoida z pasa głównego planetoid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 153 dni w średniej odległości 2,27 j.a. Została odkryta 28 października 2006 roku w ramach programu obserwacyjnego International Asteroid Search Campaigns (IASC - Mt. Lemmon Survey).

  Wewnątrzszkolny system oceniania (WSO) – przepisy prawa szkolnego stanowiące część statutu szkoły i określające zasady organizacji oceniania uczniów danej szkoły. Szkoła decyduje, jak ocenia osiągnięcia uczniów, co ocenia, kiedy oraz w jaki sposób rejestrowane będą te osiągnięcia. Do decyzji szkoły należy również sposób i częstotliwość informowania uczniów i rodziców o osiągnięciach, a także sposób poprawiania ocen. Oceny roczne, które umieszczane są na świadectwach promocyjnych oraz ukończenia szkoły, wystawiane są według obowiązującej we wszystkich polskich szkołach skali 1 - 6. Lech Mankiewicz – polski astronom i fizyk, popularyzator nauk przyrodniczych. W roku 2011 został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne medalem im. Włodzimierza Zonna za wyjątkowy wkład w upowszechnianie wiedzy astronomicznej oraz umożliwienie uczniom i nauczycielom polskich szkół prowadzenie własnych regularnych obserwacji astronomicznych w ramach programu „Hands-On Universe”. Dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN od 2006, aktywny w Khan Academy.

  The Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR, (pol.) Projekt Poszukiwania Planetoid Bliskich Ziemi im. Lincolna) – projekt, przy którego realizacji współpracują Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, NASA oraz Laboratorium Lincolna z MIT. Celem przedsięwzięcia jest skatalogowanie planetoid, w celu wyznaczenia ich orbit, a co za tym idzie oszacowania ryzyka zderzenia z Ziemią. Obserwacje przeprowadzane są za pomocą dwóch teleskopów znajdujących się w placówce Laboratorium Lincolna na terenie poligonu rakietowego White Sands Missile Range, niedaleko Socorro w stanie Nowy Meksyk. Wyniki badań przesyłane są do Minor Planet Center.

  (279377) 2010 CH1 – planetoida pasa głównego. Została odkryta 18 czerwca 2010 roku przez uczniów szkół w Toruniu, Gimnazjum nr 11, X Liceum Ogólnokształcącego oraz IX Liceum Ogólnokształcącego pracujących pod kierownictwem nauczycieli Bogdana Sobczuka i Jana Żółkiewskiego. 2010 CH1 okrąża Słońce w ciągu 5 lat i 95 dni w średniej odległości 3,03 j.a. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym.

  Dodano: 05.07.2010. 03:17  


  Najnowsze