• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronomiczne pikniki dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego

  03.06.2011. 10:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będą mieli okazję wziąć udział w astronomicznych piknikach organizowanych w ramach święta województwa. Festyny odbędą się 4 czerwca we Włocławku i Toruniu, a w kolejnych dniach w Bydgoszczy, Grudziądzu i Inowrocławiu.

  Pokazy podczas pikników będą prowadzić naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Toruńscy astronomowie przybliżą tajemnice gwiazd i kosmosu oraz przedstawią ciekawostki naukowe. Będą też konkursy, a dla najmłodszych dzieci zabawy plastyczne. W niektórych z miast będzie można oglądać Słońce przez teleskop specjalnie przystosowany do tego typu obserwacji.

  Astronomicznej imprezie towarzyszyć będą też występy muzyczne, pokazy iluzjonistyczne i imprezy promujące region.

  Harmonogram imprez jest następujący: 4 czerwca we Włocławku (godz. 15.00-17.30 przy przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego ul. Bechiego), tego samego dnia w Toruniu (godz. 18.00-20.30 na Rynku Staromiejskim), 5 czerwca w Bydgoszczy (godz. 15.00-17.30, Stary Rynek), 11 czerwca w Grudziądzu (godz. 17.00-19.30, promenada koło Flisaka), 12 czerwca w Inowrocławiu (godz. 18.00-20.30, amfiteatr w Parku Solankowym). Wstęp na imprezy jest wolny.

  Więcej informacji na temat astronomicznych pikników "Kujawsko Pomorskie - Nasz Region" oraz program trwających przez cały czerwiec obchodów święta województwa kujawsko-pomorskiego można znaleźć na stronie internetowej: www.swietowojewodztwa.kujawsko-pomorskie.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Puchar Miast (inaczej Międzynarodowy Turniej Miast w Piłce Nożnej Juniorów im. Konrada Kamińskiego) to międzynarodowy turniej piłkarski dla młodzieży organizowany co roku w na boiskach województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwsze edycje rozgrywane były na boiskach w Toruniu, obecnie zawodnicy występują w Toruniu, Chełmży, Kowalewie Pomorskim oraz Inowrocławiu. Jest to największy piłkarski puchar miast organizowany w Polsce, w 2009 r w turnieju udział wzięło ok. 1000 zawodników. Turniej jest organizowany od 2001 r. a zwycięzcą ostatniej edycji jest drużyna Torunia. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Istnieje od 1998 i w jego skład wchodzą radni wybierani w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w wyborach bezpośrednich na kadencje trwające 4 lata. Obecna IV kadencja Sejmiku trwa od 2010 do 2014. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Dorota Jakuta. Marszałkiem województwa jest Piotr Całbecki. Wybory do parlamentu Republiki Czeskiej 1992 odbyły się w piątek 5 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 22 i w sobotę 6 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 14. O 200 miejsc w czeskim parlamencie walczyły 42 zarejestrowane komitety. Frekwencja wyniosła 85,08%.

  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu – toruński szpital w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście przy ulicy Krasińskiego 4/4a. Jeden z dwóch szpitali o takim profilu leczenia w województwie kujawsko-pomorskim. Organem tworzącym dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  Muzyka Ludów Europy – to festiwal muzyczny i etnograficzny, jedna z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce. Odbywa się od 1980 roku w Toruniu. Jest przeglądem twórczości ludowej regionu kujawsko-pomorskiego, ale też twórczości z całej Polski, Europy i świata. Flaga województwa kujawsko-pomorskiego jest prostokątem o proporcjach 5:8, podzielonym na trzy poziome pasy o proporcjach: 1/4 : 1/2 : 1/4, w kolorach czerwonym, białym i czarnym.

  Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego powstało 5 września 2003 r. z inicjatywy rektorów szkół wyższych regionu kujawsko-pomorskiego. Religia w województwie kujawsko-pomorskim – artykuł zawiera listę kościołów i związków wyznaniowych działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

  Struktury wyznaniowe w województwie kujawsko-pomorskim – artykuł zawiera listę kościołów i związków wyznaniowych działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

  Waldemar Kazimierz Achramowicz (ur. 3 października 1949 w Toruniu) – polski polityk, samorządowiec, były marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

  Kujawsko-Pomorskie Namiestnictwo Harcerek ZHR - jednostka terytorialna Organizacji Harcerek ZHR. Zrzesza jednostki działające na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs ZPAP Dzieło Roku w Toruniu - to festiwal i przegląd konkursowy prac plastycznych artystów plastyków z Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego, odbywający się od 1974 w Toruniu. Jest najstarszym w regionie przeglądem wszelkiej twórczości plastycznej - graficznej, malarskiej, rzeźbiarskiej.

  Dodano: 03.06.2011. 10:19  


  Najnowsze