• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronomiczne podcasty po polsku

  17.01.2012. 12:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) udostępniło kilkadziesiąt darmowych podcastów astronomicznych w polskiej wersji językowej. Kilkuminutowe filmiki prezentują najnowsze odkrycia astronomiczne, wielkie teleskopy oraz pracę astronomów. 

  Obecnie dostępnych jest 39 podcastów z serii zatytułowanej ,,ESOcast". Poszczególne odcinki mają długość od kilku do nawet ponad 10 minut. Opowiadają o różnych zagadnieniach, jedne przedstawiają najnowsze odkrycia w badaniach kosmosu (np. odkrycie 50 nowych planet pozasłonecznych), inne prezentują nowo wybudowane instrumenty (np. teleskop VISTA), nie brak też opowieści o tym, jak wygląda praca astronomów i inżynierów w obserwatoriach ESO (np. w Obserwatorium Paranal na pustyni Atakama).


  ESOcast o numerze 1 opowiada o tym, jak w Obserwatorium Paranal ekipa filmowa z Hollywood nagrywała sceny do filmu o Jamesie Bondzie (,,Quantum of Solace"). Z kolei najnowszy ESOcast numer 39 przedstawia najnowsze wyniki badań otoczenia czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.

  ,,Odcinki zostały przetłumaczone na język polski w formie napisów nałożonych na oryginalny angielski film. Podcasty ESO można wykorzystywać na przykład na zajęciach szkolnych -licencja, na której są udostępniane, zezwala na ich bezpłatne używanie" - powiedział Krzysztof Czart, polski koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO, odpowiedzialny za tłumaczenia.


  Wszystkie podcasty można obejrzeć na stronie internetowej ESO pod adresem:
   http://www.eso.org/esocast/

  Można je też pobrać na swój komputer w różnych formatach: .mov, .mpeg, .mp4, .m4v. Do wyboru są różne rozdzielczości aż do 1280 x 720 pikseli (format HD - High Definition). Podcasty można również znaleźć na YouTube i w kilku innych popularnych serwisach. Z kolei teksty polskich tłumaczeń można też w razie potrzeby pobrać jako osobne pliki w formacie .srt.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  VISTA Variables in the Via Lactea (VVV) – jeden z sześciu dużych przeglądów wykonywanych przez teleskop VISTA znajdujący się w należącym do ESO obserwatorium Paranal w Chile. Cerro Paranal (Wzgórze Paranal) – wzniesienie o wysokości 2635 m n.p.m., zlokalizowane na pustyni Atakama w północnym Chile. Na szczycie znajduje się Obserwatorium Paranal z charakterystyczną jego częścią – systemem teleskopów Very Large Telescope oraz teleskopem VLT Survey Telescope. Szczyt jest oddalony o 120 km na południe od miasta Antofagasta i 12 km od wybrzeży Oceanu Spokojnego. Lista obserwatoriów astronomicznych: Lista zawiera grupy wybranych obserwatoriów astronomicznych, które można sortować według nazwy, roku założenia, położenia geograficznego oraz międzynarodowego kodu obserwatorium. Wykorzystano w tym celu dane m.in. z Wikipedii angielskojęzycznej. Główny podział obserwatoriów astronomicznych specyfikują następujące kategorie: kosmiczne, atmosferyczne, naziemne i podziemne. Ponadto wiele nowoczesnych teleskopów to urządzenia bardzo precyzyjne, a co za tym idzie zdolne do selektywnych obserwacji. Dlatego można też mówić o obserwatoriach nastawionych na zbieranie danych astronomicznych pochodzących z różnych części widma elektromagnetycznego (np. obserwacje w ultrafiolecie, radiowe, rentgenowskie, w obszarze promieni gamma itp.). Obserwacje kosmiczne, dokonywane przez teleskopy poza atmosferą Ziemi, cechują się niespotykaną dotąd dokładnością. Postęp nowej generacji tzw. optyki adaptatywnej pozwala także teleskopom naziemnym znacznie poszerzyć swoją precyzję.

  Windows Movie Maker (WMM) – edytor filmów, który po raz pierwszy został dołączony do systemu operacyjnego Windows Me. Ostatni raz dołączono go do systemu Windows Vista. W systemie Windows 7 można pobrać go za pomocą usługi Windows Live, ponieważ nie jest on dostarczany wraz z programami zawartymi w pakiecie systemowym. Program daje dostęp do opcji takich jak dzielenie filmu na klipy czy dodawanie komentarza audio lub też łączenie obrazów tak aby były w jednym ciągu. Pliki zapisywane są w formacie Windows Media Video (.wmv), oraz w Microsoft Windows Movie Maker (.MSWMM). Jest programem typu freeware, co oznacza, że można go darmowo pobrać z Internetu. Dzieło osierocone – utwór, do którego prawdopodobnie nie wygasły autorskie prawa majątkowe i jednocześnie nie ma możliwości dotarcia do właścicieli tych praw. Tego rodzaju utworów nie można upublicznić, a dostęp do nich jest możliwy jedynie w czytelniach bibliotek, archiwach i prywatnych zbiorach. Nie można takich dzieł udostępnić w ogólnie dostępnych w internecie bibliotekach elektronicznych, nie można opublikować ich wznowień, a także włączać do antologii czy wykorzystywać ich fragmentów w innych dziełach. Problem dzieł osieroconych ogranicza też silnie zakres domeny publicznej, gdyż z braku zarejestrowanych danych o właścicielach praw majątkowych znaczna część utworów, które powinny się w niej znaleźć pozostaje niepewna prawnie.

  Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie znajduje się w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna. Obserwatorium Astronomiczne otwarto 13 października 1979. Przy bezchmurnym niebie w Obserwatorium Astronomicznym prowadzone są pokazy nieba. Ponadto z tarasu można obejrzeć panoramę Olsztyna. Obserwatorium Gemini (ang. Gemini Observatory) – obserwatorium astronomiczne składające się z dwóch 8,1-metrowych teleskopów optycznych, znajdujących się w dwóch różnych miejscach Ziemi. Bliźniacze teleskopy zostały skonstruowane i są użytkowane przez konsorcjum, w którego skład wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Chile, Brazylia, Argentyna oraz Australia. Konsorcjum jest nadzorowane przez Uniwersyteckie Stowarzyszenie Badań Astronomicznych (Association of Universities for Research in Astronomy – AURA), zaś centrala obserwatorium znajduje się w Hilo na Hawajach.

  Ltrack (Football League Tracker) – program komputerowy umożliwiający tworzenie statystyk piłkarskich. Można w nim tworzyć statystyki turniejów piłkarskich oraz lig piłkarskich. Program jest dostępny w angielskiej wersji językowej. Od wersji 6.3 można wykonywać tłumaczenia programu. Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) – instrument zainstalowany na należącym do ESO teleskopie głównym nr 1 Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Obserwatorium Paranal w Chile na początku 2014 r. MUSE jest najnowszym z instrumentów drugiej generacji zaprojektowanym dla VLT (pierwszymi dwoma były X-shooter i KMOS, a kolejnym będzie SPHERE).

  Windows Phone Store (dawniej Windows Phone Marketplace) - centrum firmy Microsoft umożliwiające użytkownikom przeglądanie i pobieranie gier i aplikacji na urządzenia z systemem Windows Phone. Zostało uruchomione w październiku 2010 roku.
  Aplikacje podzielone są na 61 kategorii, każdy program jest opisany, można go ocenić i przeczytać komentarze innych użytkowników. Większość aplikacji przed zakupem można pobrać w wersji testowej lub demonstracyjnej. Możesz dostać się do Windows Phone Store poprzez Marketplace Live Tile z głównego menu. W chwili obecnej dostępnych jest ponad 145 tysięcy aplikacji do pobrania oraz każdego dnia trafia do kolekcji ok. 260 nowych..

  Kaivopuisto (szw. Brunnsparken), pot. Kaivari - park w Helsinkach. Również nazwa dzielnicy w bezpośrednim otoczeniu parku, w której znajdują się ambasady kilku państw. W najwyższym miejscu parku znajduje się obserwatorium astronomiczne Ursa udostępnione do zwiedzania.

  HARPS – skrót od angielskiego High Accuracy Radial velocity Planet Searcher, czyli bardzo dokładny poszukiwacz planet pozasłonecznych metodą prędkości radialnej, z dokładnością pomiarów do 1 m/s. Jest to spektrometr zainstalowany na 3,6-metrowym teleskopie w obserwatorium La Silla należącym do ESO. Prędkość radialną mierzy poprzez analizę widma gwiazd. CCIE, skrót (j. ang.) dla Cisco Certified Internetworking Expert, jest najwyższą certyfikacją dostępną od firmy Cisco. Dostępna w sześciu specjalizacjach: "Routing and Switching", "Security", "Service Provider", "Voice", "Wireless" oraz "Storage Networking". Egzamin CCIE składa się z dwóch części tj. części teoretycznej składającej się z egzaminu w formie testu wielokrotnego wyboru Written Exam ( 100 pytań), który można zdawać w ośrodkach egzaminacyjnych VUE, oraz egzaminu praktycznego tzw. laboratorium, składającego się z szeregu praktycznych ćwiczeń, tworzących przekrój różnych testowanych technologii. Egzamin można zdawać tylko w kilku ośrodkach egzaminacyjnych firmy Cisco Systems. W Europie jedynym miejscem w którym aktualnie można przystąpić do egzaminu jest biuro Cisco Systems w Diegem w Belgii. Egzamin praktyczny trwa 8,5 godzin z przerwą na lunch. Kandydat na CCIE najczęściej otrzymuje swój wynik następnego dnia z ewentualną informacją o uzyskanym numerze certyfikatu CCIE.

  UESAC (ang. Uppsala-ESO Survey of Asteroids and Comets) – program badawczy planetoid prowadzony w latach 1992 i 1993. W wyniku badań wykonano ponad 15 000 obserwacji planetoid, na podstawie czego obliczono orbity 2500 obiektów. Do lutego 2013 odkryto i opisano 1120 planetoid począwszy od (6102) Visby a skończywszy na (129469) 1993 FU69. Obserwacje były wykonywane przez Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile i przez Obserwatorium Anglo-Australijskie w Australii. Wyniki opracowywano w Obserwatorium Astronomicznym w Uppsali. Wyniki badań opublikowano w 1996 roku. Gliese 163 c – planeta krążąca wokół czerwonego karła Gliese 163 w tzw. ekosferze, czyli potencjalnie spełniająca warunki do zaistnienia na niej życia podobnego do ziemskiego. Gwiazda macierzysta planety oddalona jest od Słońca o 15 parseków (ok. 49 lat świetlnych) i znajduje się w konstelacji Złotej Ryby. Planeta ma masę ok. 6,9 razy większą od masy Ziemi, natomiast promień od 1,8 do 2,4 promienia Ziemi, stąd też sklasyfikowana została jako superziemia. Odkrycia planety dokonał w 2012 roku zespół europejskich astronomów za pośrednictwem obserwatorium w La Silla w Chile biorącego udział w misji High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher.

  Dodano: 17.01.2012. 12:19  


  Najnowsze