• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba

  16.05.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Teleskopowe obserwacje nieba i wykłady astronomiczne czekają 21 maja zwiedzających Izerskiego Parku Ciemnego Nieba (IPCN). Wykłady w Jizerce będą wygłaszać czescy i polscy astronomowie.

  W IPCN od godziny 13. będą się odbywać obserwacje teleskopowe Słońca oraz wykłady astronomiczne w języku czeskim. Zaplanowano także wystawę fotografii astronomicznej i teleskopów.

   

  Od godz. 21. będzie zaś można oglądać obiekty astronomiczne przez teleskop. W programie m.in. obserwacje mgławic, galaktyk, gromad gwiazd, a także Saturna z jego pierścieniami i licznymi księżycami. Możliwe będzie także fotografowanie nocnego nieba. Organizatorzy zaznaczają, że obserwacje nieba będą możliwe tylko przy dobrej, bezchmurnej pogodzie.

  Sobotnia impreza odbędzie się w schronisku Skórna, które znajduje się w centrum osady Jizerka. Osada jest położona po czeskiej stronie Gór Izerskich, 1,5 km od granicy polskiej.

  Będzie to już 3. Astronomiczny Dzień w IPCN. Imprezę organizują: Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, Czeskie Towarzystwo Astronomiczne, Liberecki Klub Astronomów, firma SUNDISK, Koło Naukowe Studentów Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

  IPCN powstał pod koniec 2009 roku, jako pierwszy park ciemnego nieba w Europie. Zajmuje powierzchnię prawie 75 km, po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich. Podobnie jak inne parki ciemnego nieba na świecie, IPCN jest miejscem, które przybliża problem zanieczyszczenia światłem i daje możliwość obserwowania nocnego nieba pełnego gwiazd.

  Program imprezy i informacje o dojeździe dostępne są na stronie: http://www.izera-darksky.eu/events/jizerka_21-05-2011_info-pl.pdf

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN, cz. Jizerská oblast tmavé oblohy JOTO) – polsko-czeski transgraniczny park ciemnego nieba, znajdujący się w Górach Izerskich w Sudetach, w województwie dolnośląskim, zaś po stronie czeskiej w kraju libereckim. Utworzony został 4 listopada 2009 roku, zajmuje powierzchnię około 7500 ha.

  Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” – polski park ciemnego nieba, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, w województwie podkarpackim. Utworzony został 8 marca 2013 roku w Lutowiskach i zajmuje powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu.

  Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” – polski park ciemnego nieba, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, w województwie podkarpackim. Utworzony został 8 marca 2013 roku w Lutowiskach i zajmuje powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu.

  Park ciemnego nieba – obszar terenu wyznaczony do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej, wyjątkowego środowiska naturalnego. Obszary takie, jak w przypadku klasycznych rezerwatów przyrody, pełnią nie tylko funkcje ekologiczne, ale również edukacyjne. W ramach ochrony środowiska naturalnego powstają też rezerwaty ciemności. Obecnie parki ciemnego nieba nie posiadają w Polsce podstawy prawnej, powoływane są na podstawie umowy między instytucjami państwowymi w porozumieniu z odpowiednimi władzami gminnymi. W chwili obecnej parki i rezerwaty ciemnego nieba istnieją w Ameryce Północnej i Europie, większość w Kanadzie i USA.

  Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22.

  Bonner Durchmusterung – atlas nieba i katalog gwiazd. Pozycje gwiazd odnoszą się do 1855 roku. Pierwszą część katalogu opracowano w obserwatorium w Bonn pod kierownictwem astronoma niemieckiego Friedricha Argelandera. Katalog Argelandera zawierał pozycję 324 188 gwiazd nieba północnego do 9,5. Zakres współrzędnych deklinacyjnych katalogu zawierał się w δ= -2° do δ= +90°. Druga część Katalogu została opracowana przez astronoma Eduarda Schönfelda, współpracownika Argelandera, zawierała pozycję 133 659 gwiazd nieba południowego w pasie δ= -2° do δ= -23°. Oznaczenia liczbowe gwiazd uszeregowano w pasach deklinacyjnych co 1°. Katalog oznacza się symbolem BD (stosowane są też SD i DM). Kontynuacją katalogu DB jest opracowanie katalogu Cordoba Durchmusterung.

  XEphem – zaawansowany program astronomiczny dla systemów uniksowych. Posiada funkcje np. wykreślania map nieba, generowania wykresów, obliczania efemeryd, symulacji zjawisk astronomicznych.

  Dodano: 16.05.2011. 00:11  


  Najnowsze