Astronomiczny kalendarz z Grudziądza na rok 2012
15.12.2011. 00:11opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
Urząd Miejski Grudziądza wydał kalendarz na rok 2012 ilustrowany zdjęciami astronomicznymi. W nadchodzącym roku 40-lecie będzie obchodzić Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.
Kalendarz wydano w nakładzie 1000 egzemplarzy w formie dużego kalendarz ściennego (format około B2). Na okładce znajduje się zdjęcie Grudziądza nocą, a na kartach poszczególnych miesięcy zdjęcia różnych obiektów astronomicznych.
W roku 2012 Grudziądz będzie świętował dwie astronomiczne rocznice. Pierwsza to 40 lat istnienia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Droga do powstania placówki rozpoczęła się w 1964 roku uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Krakowie. W 1968 roku powstał w Grudziądzu oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W tym samym roku Grudziądz dołączył do grona miast kopernikowskich i stał się elementem Szlaku Kopernikowskiego, podobnie jak Toruń, Frombork, Kraków, Olsztyn i Lidzbark Warmiński.
Decyzja o budowie planetarium i obserwatorium została podjęta w 1971 roku. Otwarcie placówki przy Technikum Chemicznym i Elektrycznym nastąpiło w 1972 roku. Obecnie co roku grudziądzkie planetarium odwiedza około 8000 osób.
Poza tym w 2012 r. przypada 490. rocznica wygłoszenia w Grudziądzu przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monetach", podczas Zjazdu Stanów Pruskich. Kopernik odwiedził Grudziądz 21 marca 1522 roku. W traktacie słynny astronom formułował postulaty z zakresu polityki pieniężnej, w tym m.in. spostrzeżenie, że pieniądz gorszy (o mniejszej wartości) wypiera z rynku lepszy (o większej wartości), co jest znane w ekonomii jako prawo Kopernika-Greshama.
PAP - Nauka w Polsce
ast/ agt/bsz
Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Miejski Zakład Komunikacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Grudziądzu (MZK sp. z o.o. Grudziądz) — główny miejski przewoźnik komunikacyjny w Grudziądzu. Osiedle Mikołaja Kopernika - osiedle mieszkaniowe w Grudziądzu, nad Wisłą, na południe od centrum miasta. Jego budowa (jako spółdzielcze osiedle mieszkaniowe "Kopernik") rozpoczęła się w 1968 roku. Główne ulice: Chełmińska, Kopernika, północny odcinek Kalinkowej.
Stomil Grudziądz – nieistniejący polski klub piłkarski z siedzibą w Grudziądzu, założony w 1925. Klub kilkukrotnie grał w III lidze (trzeci poziom), niegdyś Ruch Grudziądz grający na stadionie przy ulicy Słowackiego oraz w czasach późniejszych na stadionie GKM-u Grudziądz (żużlowym) przy ulicy Hallera. Strzemięcin - osiedle w Grudziądzu. Przyłączone do miasta w latach 70-tych XX wieku. Pierwszy dom oddano do użytku 18 lutego 1975 roku.
Czesław Szachnitowski (ur. 16 czerwca 1914 w Grudziądzu) – artysta malarz, nauczyciel, jeden z założycieli Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, wieloletni działacz Klubu Inteligencji Katolickiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego i grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, miłośnik lotnictwa. Park Miejski w Grudziądzu - park położony na terenie Grudziądza przy ul. Hallera. Sąsiaduje z cmentarzem i stadionem żużlowym klubu GTŻ Grudziądz.
Stadion Miejski w Grudziądzu - stadion piłkarski zlokalizowany przy ul. Piłsudskiego 14 w Grudziądzu należący do miasta. Na tym stadionie rozgrywa swoje mecze Olimpia Grudziądz, w sezonie 2012/2013 w I lidze piłki nożnej. Rekordową frekwencje na stadionie odnotowano w meczu z Lechem Poznań, 4000 osób. Synagoga w Grudziądzu – nieistniejąca obecnie główna synagoga gminy żydowskiej w Grudziądzu, znajdująca się przy placu Niepodległości.
Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu - spółka miejska działająca na terenie Grudziądza oraz gminy.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Grudziądz I, z siedzibą w Grudziądzu.
Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Grudziądz I, z siedzibą w Grudziądzu. Erygowana 1 lipca 1971. Śródmieście – najstarsza dzielnica Grudziądza, istniejąca jeszcze przed lokacją miasta w 1291 r. Położone nad Wisłą, obejmuje najważniejsze zabytki Grudziądza, takie jak m.in. zespół spichrzy, kościół farny św. Mikołaja, zespoły poklasztorne jezuitów i benedyktynek.
Grudziądz (zajezdnia tramwajowa): Grudziądz - zajezdnia tramwajowa mieści się przy ul. Dworcowej 47 w Grudziądzu. Główna siedziba MZK Sp. z o.o. Grudziądz Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu - parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Grudziądz II, z siedzibą w Grudziądzu. Erygowana 14 marca 1982.
Grudziądzkie Radio Internetowe (GRI, Radio Grudziądz) – młodzieżowe radio internetowe z Grudziądza, istniejące od 2005 r. Powstało w wyniku rozwoju warsztatów radiowych prowadzonych przez dziennikarza Macieja Frankowskiego. GRI w całości tworzone jest przez grudziądzkich licealistów oraz studentów. Nadaje przez całą dobę. W skład ramówki wchodzą programy autorskie i bloki prezenterskie. Parafia Ducha Świętego w Grudziądzu - parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Grudziądz I, z siedzibą w Grudziądzu. Erygowana 8 marca 1980.
Dodano: 15.12.2011. 00:11
Najnowsze
- W upał lepiej się nie forsować (Ogólne)
- Czy lekarze szczepią się przeciw grypie? (Medycyna)
- Jak będziemy leczeni za 10 lat? (Ogólne)
- Polscy fizycy w CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle (Ścisłe)
- Które tłuszcze są najlepsze dla dziecka? (Medycyna)
- Telekomunikacja kwantowa (Ścisłe)
- Narodziny kwantowej holografii: Mamy hologram pojedynczej cząstki światła! (Ścisłe)
- Polscy tropiciele mionów zwiększają potencjał badawczy LHC (Ścisłe)
- NCN: 280 mln zł na badania naukowe (Konkursy i nagrody)
- Diamentowy Grant 2015: uroczyste wręczenie nagród (Konkursy i nagrody)