• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bliżej gwiazd pod Tarnowem

  08.10.2010. 01:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kopuła astronomiczna, dzięki której młodzież będzie mogła lepiej poznać tajemnice kosmosu powstała na dachu liceum ogólnokształcącego w Tuchowie (woj. małopolskie) - informuje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Tarnowie Sebastian Fołta.  Kopuła w Tuchowie - której uroczyste otwarcie nastąpiło we wtorek - jest obrotowa i rozsuwana, zaś zamontowany teleskop (jak zapewniają władze powiatowe) jest urządzeniem najwyższej klasy. W pamięci połączonej z GPS, ma dane 40 tysięcy obiektów znajdujących się na niebie, a dużej rozdzielczości kamera pomaga je doskonale obserwować. Co ciekawe, powstała niejako przy okazji remontu dachu budynku.

  "W Tuchowie można prowadzić obserwację profesjonalną. Uczniowie, którym nie jest obojętne rozgwieżdżone niebo, będą nim zafascynowani, ma tak duże możliwości. To dla ludzi z wyobraźnią, którzy chcą zobaczyć coś, czego gołym okiem nie widać" - podkreślił Jacek Uniwersał z firmy, która zamontowała teleskop.

  Jak podkreślił Fołta kopułę astronomiczną w LO udało się zbudować przy okazji remontu dachu finansowanego z budżetu powiatu tarnowskiego. Koszt tuchowskiej inwestycji to blisko 850 tys. zł. RCZ

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 08.10.2010. 01:04  


  Najnowsze