• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bliżej gwiazd pod Tarnowem

  08.10.2010. 01:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kopuła astronomiczna, dzięki której młodzież będzie mogła lepiej poznać tajemnice kosmosu powstała na dachu liceum ogólnokształcącego w Tuchowie (woj. małopolskie) - informuje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Tarnowie Sebastian Fołta.  Kopuła w Tuchowie - której uroczyste otwarcie nastąpiło we wtorek - jest obrotowa i rozsuwana, zaś zamontowany teleskop (jak zapewniają władze powiatowe) jest urządzeniem najwyższej klasy. W pamięci połączonej z GPS, ma dane 40 tysięcy obiektów znajdujących się na niebie, a dużej rozdzielczości kamera pomaga je doskonale obserwować. Co ciekawe, powstała niejako przy okazji remontu dachu budynku.

  "W Tuchowie można prowadzić obserwację profesjonalną. Uczniowie, którym nie jest obojętne rozgwieżdżone niebo, będą nim zafascynowani, ma tak duże możliwości. To dla ludzi z wyobraźnią, którzy chcą zobaczyć coś, czego gołym okiem nie widać" - podkreślił Jacek Uniwersał z firmy, która zamontowała teleskop.

  Jak podkreślił Fołta kopułę astronomiczną w LO udało się zbudować przy okazji remontu dachu finansowanego z budżetu powiatu tarnowskiego. Koszt tuchowskiej inwestycji to blisko 850 tys. zł. RCZ

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kopuła pozorna (kopuła fałszywa, pozorne sklepienie kopułowe) – typ krycia dużych budowli okrągłych, stosowany w starożytności do czasów rzymskich. Kopuły takie były ścianami w systemie ciosowym, powstałymi poprzez coraz to większe wysuwanie płasko leżących warstw kamieni ku wnętrzu komory. Ten typ sklepienia charakterystyczny był szczególnie dla grobowców mykeńskich (XV-XII w.p.n.e.). Zabytkiem tego typu jest skarbiec Atreusza. Uniwersał (pełna nazwa: Zakład Optyki Instrumentalnej "Uniwersał") – polski producent sprzętu astronomicznego z Żywca. Firma powstała w 1986 roku, jest najstarszym i najlepiej znanym producentem amatorskich teleskopów astronomicznych. Obraz Matki Boskiej Tuchowskiej – łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie.

  Stadion Narodowy w Singapurze – będący obecnie w budowie wielofunkcyjny stadion w Singapurze. Budowa obiektu (powstającego w miejscu poprzedniego stadionu Narodowego) rozpoczęła się w 2010 roku, a jego otwarcie ma nastąpić wiosną 2014 roku. Pojemność obiektu wyniesie 55 000 widzów. Arena będzie wyposażona w rozsuwane zadaszenie. Konstrukcja dachu stadionu będzie największą kopułą na świecie. Obiekt będzie częścią kompleksu sportowego Singapore Sports Hub. Kopuła Arctowskiego (ang. Arctowski Icefield a. Arctowski Dome) – lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, nazwany przez Polską Ekspedycję Antarktyczną w 1980 roku na cześć Henryka Arctowskiego. Jest to główny lodowiec wyspy, rozciągający się przez całą jej długość - od Zatoki Maxwella po Destruction Bay. Od Kopuły Arctowskiego odchodzą inne lodowce, z których największe to Kopuła Warszawy i Kopuła Krakowa.

  Bęben (tambur) – w architekturze, wieloboczna, eliptyczna lub cylindryczna część budynku stanowiąca podbudowę pod kopułą, hełmem lub latarnią. Radioteleskop – teleskop do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych. W odróżnieniu od teleskopu optycznego, który pozwala na badanie wyłącznie światła docierającego do Ziemi, radioteleskop umożliwia odbiór szerszego zakresu sygnałów. Wiele obiektów astronomicznych przesłania pył, który jednak nie pochłania fal radiowych. Jednocześnie radioteleskopy mogą być łączone w większe układy, dzięki czemu ich czułość i rozdzielczość kątowa wzrasta.

  Dach kopulasty - dach w kształcie kopuły o różnym kształcie (np. wielobok, kopuła obrotowa, żebrowa) najczęściej w postaci czaszy. Lorneta (lornetka) – przyrząd optyczny w postaci dwóch lunet, sprzężonych równolegle. Umożliwia obuoczną obserwację odległych obiektów. Lorneta jest tak skonstruowana, aby dawała obraz prosty, czyli nie odwrócony. Zaletą lornety w porównaniu z lunetą (przy tej samej średnicy obiektywu) jest jaśniejszy obraz o większej rozdzielczości. Rozstawienie lunet wpływa także na wrażenie plastyczności obrazu dając efekt stereoskopowy

  Ratusz w Tuchowie - zabytkowy ratusz klasycystyczny w Tuchowie, w województwie małopolskim. Obecna budowla została odbudowana w latach 1873–1874 z wykorzystaniem części fundamentów i ścian poprzedniej. Jest to w całości murowana budowla piętrowa. Na planie w kształcie litery C. Mieści się pośrodku Rynku. Wewnątrz znajduje się siedziba burmistrza miasta i całego urzędu miejskiego i Gminy Tuchów.

  Kopuła Krakowa (ang. Kraków Icefield a. Kraków Dome) – lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, na wschód od Zatoki Admiralicji, naprzeciw Kopuły Warszawy. Pokrywa niemal w całości półwysep Kraków Peninsula. U nasady łączy się z Kopułą Arctowskiego. Nazwę nadała polska ekspedycja naukowa w 1980 roku.

  Kopuła fałszywa - kopulaste zwieńczenie krągłej sali grobowca, uzyskane dzięki koncentrycznemu układowi coraz to mniejszych pierścieni z kamieni nakładanych piętrowo. Stosowane w architekturze na bliskim wschodzie (Persja) w latach ok. 1400 r. p.n.e. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach – szkoła średnia w Czechowicach-Dziedzicach powstała w 1948, początkowo jako szkoła 11-letnia, która łączyła w sobie 7 klas podstawowych i 4 licealne. W roku 1966 nastąpiło rozdzielenie szkoły podstawowej od liceum, a w 1967 liceum przeniosło się do budynku przy ulicy Konopnickej, w którym funkcjonuje do dzisiaj. W roku 2003 powołana nową jednostkę w ramach której obecnie szkoła funkcjonuje – Zespół Liceów im. Marii Składowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, w skład którego wchodzą I Liceum Ogólnokształcące i liceum profilowane.

  Zespół Szkół Ogólnokształcących im Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi – powstał w 1937 roku i działa do dzisiaj. Obecnie mieści się w wybudowanym w roku 1996 budynku przy ulicy Pocztowej. Wcześniej mieścił się w dzisiejszym budynku Zespołu Szkół Leśnych oraz Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych. Popularnie nazywany jest "Nowodworkiem".
  W skład Zespołu Szkół wchodzą Gimnazjum Powiatowe, Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Kopuła lawowa (kopuła wulkaniczna) – jedna z form intruzji magmowych związana z zjawiskami wulkanicznymi, polegającym na wdzieraniu się magmy w komin wulkaniczny i nieprzedostaniem się jej na powierzchnię.

  Dodano: 08.10.2010. 01:04  


  Najnowsze