• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chiny planują nową misję kosmiczną

  08.09.2008. 15:22
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Chiny planują nową misję kosmiczną

  Chiny planują kolejną załogową misję kosmiczną - podano w Pekinie.
  Jeszcze w końcu września na orbitę okołoziemską z kosmodromu w Jiuquan w prowincji Gansu wystrzelony zostanie pojazd kosmiczny Shenzhou 7 z załogą, składającą się z trzech astronautów. Po raz pierwszy jeden z nich opuści statek i wyjdzie w przestrzeń kosmiczną.

  Więcej informacji znajdziesz na > www.onet.pl

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Shenzhou 10 – załogowa misja statku kosmicznego Shenzhou w ramach chińskiego programu kosmicznego. Start statku nastąpił 11 czerwca 2013 r. (09:38 UTC, 17:38 czasu lokalnego) z kosmodromu Jiuquan. Kapsuła z trójką załogi wylądowała w Mongolii Wewnętrznej 26 czerwca czasu lokalnego. Była to piąta chińska załogowa misja kosmiczna. W skład załogi weszło troje kosmonautów, w tym kobieta. Lot suborbitalny to lot kosmiczny, w którym statek kosmiczny osiąga przestrzeń kosmiczną, ale jego trajektoria lotu przecina atmosferę lub powierzchnię grawitującego ciała, z którego pojazd został wystrzelony, przez co nie jest w stanie dokonać pełnego obrotu orbitalnego. Sojuz TMA-21 "Jurij Gagarin" – misja Sojuza, który wyniósł na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 27 stałą załogę stacji. Jest to 109 misja statku kosmicznego Sojuz od rozpoczęcia programu w 1967 r.

  Apollo 8 – załogowa misja kierowana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA w ramach programu Apollo. Apollo 8 było pierwszą misją, która wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską. Sojuz TMA-4 – załogowa misja kosmiczna, stanowiąca dwudziestą czwartą załogową wizytę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Lot kosmiczny – zastosowanie technologii kosmicznej, aby wynieść pojazd kosmiczny do i poprzez przestrzeń kosmiczną. Sojuz TM-33 (Союз ТМ-33) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca czternastą załogową misję na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot stanowił prostą misję dostawczą, miał na celu dostarczenie na stację świeżej kapsuły sojuz w miejsce kapsuły Sojuz TM-32. Załoga spędziła na pokładzie stacji osiem dni.

  Chiński program kosmiczny ruszył w Chińskiej Republice Ludowej w 1956 roku przy pomocy ZSRR. Po rozłamie radziecko-chińskim w 1960 roku, program kosmiczny był kontynuowany chińskimi środkami. Pierwszy chiński satelita, Dong Fang Hong 1, został wystrzelony w 1970 r., dzięki czemu Chiny stały się piątym w historii mocarstwem kosmicznym. Rozpoczęty w 1968 roku program lotów załogowych, w ostatecznej postaci określony w 1992 roku, przyniósł owoce dopiero w roku 2003, kiedy Chiny wystrzeliły na orbitę statek Shenzhou 5 z Yang Liweiem na pokładzie. W ten sposób stały się trzecim państwem na świecie, po Rosji i USA, zdolnym wysłać człowieka w przestrzeń kosmiczną. Sojuz TMA-2 (Союз ТМА-2) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca szóstą wizytę pojazdu Sojuz na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i drugi lot jej najnowszej wersji, Sojuz-TMA.

  Sojuz TMA-02M – misja statku kosmicznego Sojuza, która wyniosła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 28 stałą załogę stacji. Była to 110 misja statku Sojuz od rozpoczęcia programu w 1967 r.

  Turystyka kosmiczna – obserwowany ostatnio fenomen indywidualnego podróżowania w przestrzeń kosmiczną dla przyjemności.

  Mars 96 – rosyjska sonda kosmiczna przeznaczona do wejścia na orbitę wokół Marsa, czasem nazywana również Mars 8. Jej misja zakończyła się porażką, sonda nie opuściła Ziemi. Sojuz TMA-16 – misja Sojuza TMA, który wyniósł na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 21. stałą załogę stacji. Start nastąpił 30 września 2009 roku z kosmodromu Bajkonur. Kapsuła załogowa wylądowała na stepie w Kazachstanie w mieście Arkałyk 18 marca 2010 roku. Z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powróciło dwóch członków Załogi 22, Jeff Williams i Maksim Surajew.

  Sojuz TMA-3 (ros. Союз ТМА-3) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca siódmą wizytę pojazdu Sojuz na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i trzeci lot jej najnowszej wersji, Sojuz-TMA. Mars Express – bezzałogowa misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest badanie Marsa. W jej skład wchodził orbiter Mars Express Orbiter (MEO) oraz lądownik Beagle 2. To pierwsza misja na Marsa tej agencji.

  Dodano: 08.09.2008. 15:22  


  Najnowsze